MAPA STRONY KONTAKT KARTA SZKOŁY

Gimnazjum im. Adolfa Szapoki w Utenie (Litwa)

Litwa (Kopiowanie)

Historia wymiany polsko – litewskiej

W czerwcu 2000 roku z inicjatywy ówczesnych władz miejskich – prezydenta miasta, Henryka Dżamana, oraz ówczesnego dyrektora szkoły, Mariana Różańskiego, podpisana została umowa partnerska o współpracy polsko – litewskiej pomiędzy I Liceum im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie a Gimnazjum im. Adolfa Szapoki w Utenie na Litwie. W skład delegacji szkoły weszli: wicedyrektor Antoni Skubiszewski, Dariusz Kostecki, Małgorzata Tukalska oraz przewodniczący Rady Rodziców Karol Bednaruk. Urząd Miasta reprezentowała Mieczysława Sołtys, dyrektor Wydziału Edukacji. Umowa partnerska zakładała tematyczną wymianę grup młodzieży, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem. Przez trzy pierwsze lata wymiana grup odbywała się dwa razy w roku, później – ze względu na sytuację materialną Litwinów – już raz na rok. W roku 2003 doszło do nietypowej wymiany – podczas wakacji przyjechali do nas nauczyciele litewscy, rewizytę złożyliśmy rok później. Szacujemy, że do tej pory w wymianie wzięło udział ok. 500 uczniów polskich i litewskich.

W 2008 realizowaliśmy wspólnie projekt „Szkoła – miasto – region – opowieść o miejscach, w których żyjemy”, finansowany przez Polsko – Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży. Efektem naszej pracy była dwujęzyczna publikacja poświęcona szkole, miastu i regionowi.

Dzięki kontaktom grup polskich i litewskich nawiązały się nowe przyjaźnie zarówno pomiędzy uczniami, jak i nauczycielami. Każda kolejna wymiana przełamuje istniejące po obu stronach granicy stereotypy. Wszystkie spotkania mają określoną wcześniej tematykę i adresowane są do osób o podobnych zainteresowaniach (ekologia, literatura, działania artystyczne, teatr, matematyka, samorządność uczniowska czy sport). Dialog między naszymi szkołami odbywa się na wielu płaszczyznach, przynosząc wymierne efekty. Młodzi ludzie odkrywają, często ze zdumieniem, że są tak do siebie podobni, mimo że wychowali się w różnych środowiskach kulturowych. Wymiana polsko – litewska uczy młodzież szacunku do swoich sąsiadów, uświadamia uczniom, że oba kraje przynależą do tej wspólnoty narodów, której granice wyznacza od wieków obecność gotyckich i barokowych katedr. Historia przestaje być dla młodych ludzi balastem czy trudną do pokonania barierą, a staje się wspólnym bogactwem. Nasza współpraca z młodzieżą litewską ma wymiar regionalny, międzynarodowy, ale także czysto ludzki… po prostu lubimy się i być może właśnie w tym tkwi tajemnica jej trwałości.

Cele wymiany polsko-litewskiej:

 • nawiązanie przyjaźni z rówieśnikami,
 • poznanie zwyczajów i tradycji obowiązujących w obu krajach,
 • poszukiwanie wspólnych doświadczeń i przeżyć,
 • kształtowanie poczucia tożsamości indywidualnej i zbiorowej,
 • poznanie litewskich i polskich zabytków, historii i kultury,
 • odejście od stereotypów w postrzeganiu Litwy i jej mieszkańców,
 • poznanie wspólnej przeszłości historycznej,
 • zapoznanie z życiem codziennym rówieśników na Litwie i w Polsce,
 • nauka tolerancji dla innych poglądów,
 • możliwość komunikowania się w językach obcych,
 • konfrontacja swoich wyobrażeń na temat Litwy i Polski,
 • rozwijanie umiejętności pracy w zespole.

Zapraszamy do odwiedzenia witryny internetowej Gimnazjum im. Adolfa Szapoki w Utenie


AKTUALNOŚCI

Labas!

23 kwietnia 2018 r. rozpoczął się dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie czas wymiany uczniowskiej. Miejscem docelowym była miejscowość położona na wschodzie Litwy. Utena jest jednym z najstarszych litewskich miast. Miejscowe Gimnazjum im. Adolfa Szapoki od 2000 roku współpracuje z naszym liceum. Uczniowie: Bartosz Bodejko z kl. III f, Agata Chaczatrjan z kl. II e, Natalia Cieślicka z kl. III b, Kamila Grzeszczuk z kl. II c, Kamila Janczarek z kl. III b, Mateusz Kołodziejczyk z kl. II h, Magdalena Lewicka z kl. II b, Natalia Misiura z kl. II b, Emilia Morys z kl. II d, Paulina Nowak z kl. II c, Alicja Stasiuk z kl. II e wraz z p. wicedyrektor Edytą Kowalczuk, p. prof. Anną Jonak i p. prof. Moniką Skrzypczak udali się w jedenastogodzinną podróż do bliskiej nam Uteny. Późnym popołudniem, ok. godz. 17.00, delegację I LO powitali młodzież oraz nauczyciele z Gimnazjum. Czarniecczycy zostali oddelegowani do swoich tymczasowych domów, gdzie mogli odpocząć oraz bliżej poznać swoich nowych kolegów.

Wtorek zaczął się od poznania Gimnazjum im. Adolfa Szapoki. Prezentację prowadził dyrektor szkoły – Saulius Brasiūnas. W kolejnych godzinach młodzież miała okazję uczestniczyć w ciekawych zajęciach zarówno z języka angielskiego, jak i matematyki. Natomiast o godzinie 11.00 rozpoczęły się laboratoria z chemii. Uczestnicy wymiany mieli wykonać kilka prostych, ale i zadziwiających doświadczeń. Kolejnym punktem dnia były zajęcia z fizyki, w czasie których każdy mógł wykazać się zdolnościami manualnymi w tworzeniu papierowego samolotu, a następnie umiejętnością ozdabiania go i nadawaniem imienia. Po wypróbowaniu tego, czy maszyny dobrze się spisują, nadszedł czas na ich prezentację, która polegała na krótkim opisaniu swojego działa i zademonstrowaniu tego, jak rewelacyjnie wzbija się w powietrze. Wszyscy spisali się należycie, a modele samolotów zostały uwiecznione na fotografiach. Niektórzy z Polaków mieli okazję zobaczyć z bliska, jak działa Students Council w litewskiej szkole, uczestnicząc w posiedzeniu młodzieży ze wszystkich gimnazjów w Utenie.

25 kwietnia odbyła się wycieczka do Ignalińskiej Elektrowni Jądrowej. Niestety, nie pracuje już ona zgodnie ze swym przeznaczeniem. Jak dowiedzieliśmy się od przewodniczki, wiąże się to z przystąpieniem Litwy do Unii Europejskiej. W 2007 r. ostatni reaktor typu czarnobylskiego został zamknięty. Warto wiedzieć, że elektrownia w Ignalinie dostarczała 90 % energii potrzebnej Litwie. Następnym punktem wycieczki było urocze, a zarazem interesujące muzeum radia ulokowane w niepozornym domu nad rzeką. Młodzież wraz z opiekunami mogła posłuchać tam muzyki oraz zjeść podwieczorek.

Przedostatni dzień pobytu zaczął się od zajęć w Vocational Center of Utena, gdzie wszyscy uczestnicy programu wymiany mogli zrobić własne bułki, a następnie je udekorować i sprawdzić, czy dobrze smakują. Oczywiście według wszystkich był pyszne. Po zjedzeniu obiadu w szkolnej stołówce zostały utworzone dwie grupy. Każda z nich wykonywała inne doświadczenia z biologii. Pierwsza miała za zadanie stworzyć farbę z kory trzech rodzajów drzew, a druga sprawdzała obecność cukru w trzech sokach. Następnie grupy wymieniały się salami, żeby każdy mógł zrobić oba eksperymenty. Po wszystkim uczniowie zostali zaproszeni na spotkanie z przedstawicielami rady miasta. W sali konferencyjnej został zaprezentowany film opowiadający o Utenie. Miasto zostało pokazane w bardzo ciekawy i zachęcający do ponownego odwiedzenia sposób. Zakończeniem pobytu była wieczorna wycieczka do Obserwatorium Astronomicznego w Molėtai, gdzie wszyscy mieli możliwość obejrzenia niesamowitego krajobrazu lasów z punktu widokowego oraz prezentacji o kosmosie. Ponadto zainteresowani mogli wziąć do ręki obiekt, prawdopodobnie starszy od Ziemi, który zleciał z przestrzeni kosmicznej. Zwieńczeniem wszystkiego było oglądanie Księżyca i innych gwiazd za pomocą ogromnego teleskopu.

27 kwietnia nadszedł czas na pożegnanie nowych przyjaciół. Intensywny tydzień zbliżył do siebie każdego. Nie obyło się bez łez. Czas spędzony w Utenie, mimo iż krótki, zapadnie w pamięć i będzie miło wspominany niejeden raz. Ostatnim punktem podróży było zwiedzanie litewskiej stolicy – Wilna. Od Muzeum Energetyki i Techniki, przez cmentarz na Rossie, na którym jest pochowana matka Józefa Piłsudskiego wraz z jego sercem, Górę Trzech Krzyży, z której widok był oszałamiający, aż po słynną Bramę Ostrobramską. Uczniowie mieli też możliwość spędzenia dwóch godzin, przechadzając się i poznając uroki starówki we własnym zakresie. Po bardzo aktywnym tygodniu nadszedł czas na powrót do Chełma. Przejazd skończył się o godzinie 00:30 28 kwietnia. Minione dni będą mile wspominane zarówno przez polskich, jak i litewskich uczestników wymiany. Do zobaczenia za rok – tym razem w Chełmie!

Fot.: Monika Skrzypczak


W dniach 24 – 28 kwietnia 2017 r. gościliśmy uczniów zaprzyjaźnionego Gimnazjum im. Adolfa Szapoki z litewskiej Uteny. W tym roku przybyli do nas: Gerda Adiklyte, Marina Bogdanova, Kristina Diskeviciute, Adele Drazdauskaite, Tomas Nakutis, Migle Peledaite, Liepa Petkunaite, Tomas Rinkevicius, Aiste Rinkeviciute, Charlota Ubysz, Laurynas Vaskevicius wraz ze swoimi opiekunami – wicedyrektorem Alvydą Ambraškienė, Jovitą Butkienė i Rimvydasem Vaitkusem. W tegoroczną wymianę młodzieżową zaangażowali się następujący polscy uczniowie: Bartosz Bodejko, Agata Chaczatrjan, Natalia Cieślicka, Kamila Janczarek, Mateusz Kołodziejczyk, Radosław Mądral, Emilia Morys, Paulina Nowak, Wiktor Sawicki, Mikołaj Starczewski i Alicja Stasiuk. Głównymi realizatorami projektu wymiany byli: p. prof. Tomasz Kociuba, p. prof. Monika Skrzypczak i p. prof. Aneta Wdowiak.

Wkrótce po przyjeździe w murach naszej szkoły 24 kwietnia gości oficjalnie powitała Pani Dyrektor Teresa Kiwińska. Następnego dnia uczestnicy wymiany uczestniczyli w Urzędzie Miasta w spotkaniu  z Panem Stanisławem Mościckim – Zastępcą Prezydenta Miasta Chełm. Kolejnym punktem programu był udział w rozgrywkach sportowych z okazji Dnia Sportu. Po chwili oddechu goście zwiedzili zabytki Chełma (podziemia kredowe, kościół pw. Rozesłania św. Apostołów, Rynek, Bazylikę Mariacką). 26 kwietnia uczestnicy tegorocznej wymiany zwiedzili Zamość. Natomiast następnego dnia wzięli udział w inauguracji naszego największego corocznego święta – Dnia Patrona. W programie pobytu Litwinów nie zabrakło atrakcji sportowych – wizyta w chełmskim aquaparku dostarczyła im nie lada wrażeń. 28 kwietnia w godzinach porannych pożegnaliśmy gości litewskich. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie – tym razem w Utenie.

Powrót