Zabytkomania

Zajęcia warsztatowe z pracownikami kanału TVP KULTURA

18 października 2019 roku dziennikarka Katarzyna Szuka – Niezabitowska i operator Marcin Kawka ze stacji TVP Kultura w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa prowadzili dla młodzieży z klas humanistycznych warsztaty „Zabytkomania”, zapoznające z tajnikami i technikami  pracy telewizyjnej. Po omówieniu planu działania i poznaniu teoretycznych wiadomości uczniowie pracowali w terenie. Rozpoczęli od Działu Sztuki Dawnej Muzeum Chełmskiego, gdzie sfilmowali relikty kultury ziemi chełmskiej, a także przeprowadzili wywiad. Stamtąd udali się w stronę Placu Łuczkowskiego, gdzie jedna grupa realizowała wideoblog, w którym trzy blogerki opowiadały historię zabytków, a druga grupa prowadziła sondę uliczną dotyczącą poziomu świadomości mieszkańców na temat wielokulturowości i wielonarodowości miasta, pytając na przykład, czy wiedzą, gdzie w Chełmie znajduje się synagoga. W nagraniu poruszona została również kwestia tradycji kulinarnych naszego regionu, a także pokazana została historia Bazyliki Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i interesujące wnętrze kościoła pod wezwaniem Rozesłania św. Apostołów. Wszystkie te wydarzenia zwieńczyły studio „Czapla TV” i lot dronu. Uczniowie dzięki dziennikarzom – ekspertom, przy użyciu profesjonalnego sprzętu, nabyli wiele cennych kompetencji prosto z najwyższej, telewizyjnej półki. Efekt ich pracy będzie można obejrzeć na kanale Instytutu Narodowego Dziedzictwa na Youtube.pl.

W warsztatach wzięli udział uczniowie p. prof. Anny Popielewicz: Wiktoria Piątek, Marcin Paluch, Jakub Ciupa, Kinga Podgórska, Wiktor Wójcicki, Joanna Fedorowicz, Aleksandra Wołoszkiewicz, Maja Duszak, Emilia Orłowska.

♦     ♦     ♦

Zajęcia warsztatowe Biura Programu „Niepodległa”

17 października 2019 r. uczniowie klas I bg i II b uczestniczyli w dwugodzinnych warsztatach prowadzonych przez p. Iwę Kołodziejską z Uniwersytetu Warszawskiego. Ich celem było pogłębienie wiedzy o kulturze oraz bliższe poznanie miasta, w którym żyją. Warsztaty zorganizowane zostały przez Biuro Programu „Niepodległa” zgodnie z założeniami Wieloletniego Programu Rządowego NIEPODLEGŁA.

W pierwszej części spotkania uczniowie tworzyli definicje pojęć: „historia”, „dziedzictwo” oraz „zabytek”, a następnie obrazowali je za pomocą plakatów. Zadanie to uświadomiło im, jak dużą rolę odgrywa w życiu każdego człowieka przeszłość. Podczas pracy młodzież wykazała się dużą kreatywnością i zaangażowaniem. Następnie uczniowie przeprowadzili wywiady dotyczące dziedzictwa oraz kultury z mieszkańcami Chełma. Najczęściej zadawane przez młodzież pytania to: „Czym jest dla Pani/Pana dziedzictwo?”, „Jaką rolę odgrywa w Pani/Pana życiu kultywowanie tradycji?”, „Co według Pani/Pana jest dziedzictwem Chełma?”. Rozmowa z przypadkowymi przechodniami była ciekawym przeżyciem. Dzięki temu zadaniu uczniowie uświadomili sobie, że najlepszą metodą poznawania drugiego człowieka, jego punktu widzenia oraz podejścia do niektórych spraw, jest zwyczajna rozmowa.

Warsztaty zachęciły młodzież do zagłębienia się w historię ich miasta oraz zwróciły uwagę na mało znane obiekty architektoniczne. Ponadto licealiści przekonali się, iż nauka bywa nie tylko nużącym obowiązkiem, ale również przyjemnym oraz ciekawym doświadczeniem. Zajęcia pozwoliły także inaczej spojrzeć na miejsca, które do tej pory postrzegane były jako mało interesujące i zwyczajne. Spotkanie to okazało się wspaniałą lekcją historii, która pozostanie na długo w pamięci uczniów.

Opiekunem naukowym projektu jest p. prof. Anna Popielewicz.

Tekst: Dominika Błażejczak, Fot.: Anna Popielewicz