MAPA STRONY RODO KONTAKT DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
WCAG

Szkolna Rada Wolontariatu

Wolontariat to nic innego jak dobrowolna, bezpłatna i świadoma działalność na rzecz innych, która wykracza poza związki rodzinne, koleżeńskie czy przyjacielskie. Nazwa pochodzi od łacińskiego określenia „volontarius”, które można przetłumaczyć jako „dobrowolny”, „chętny”.

Szkolne Centrum Wolontariatu w I LO w Chełmie rozpoczęło swoją działalność we wrześniu 2003 roku. Jego założycielem i jednocześnie pierwszym opiekunem był ks. Piotr Drozd. Celem działalności koła jest świadczenie konkretnej pomocy osobom potrzebującym i rozwijanie wśród młodzieży postaw otwartości i wrażliwości na potrzeby innych.

W listopadzie 2017 r. powołana została Szkolna Rada Wolontariatu, wyłoniona z Samorządu Uczniowskiego. Jej działania adresowane są do osób i instytucji potrzebujących pomocy zarówno społeczności szkolnej, jak i lokalnej czy ogólnopolskiej. Udział w pracach wolontaryjnych ma charakter dobrowolny zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Funkcję koordynatora szkolnego wolontariatu aktualnie pełni p. prof. Monika Skrzypczak.

Serdecznie zapraszamy do współpracy !

Każdego roku do wolontariatu zapisuje się kilkudziesięciu uczniów naszej szkoły.

szkolne_centrum_wolontariatu

Formy działalności wolontaryjnej

Szkolne Centrum Wolontariatu (obecnie Szkolna Rada Wolontariatu) co roku podejmuje współpracę z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Chełmie. W pierwszych tygodniach roku szkolnego organizowane jest spotkanie z przedstawicielem MOPR ds. wolontariatu. Na mocy zawieranych pomiędzy I LO a MOPR-em porozumień uczniowie – wolontariusze z naszej szkoły udzielają pomocy w nauce dzieciom zamieszkałym w Chełmie, uczącym się w szkołach podstawowych i gimnazjach, mającym problemy edukacyjne. Lekcje odbywają się systematycznie – raz w tygodniu. Ponadto część wolontariuszy udziela korepetycji dzieciom z Chełmskiego Centrum Pomocy Dziecku i Rodzinie. Szkolne Centrum Wolontariatu – Szkolna Rada Wolontariatu podejmuje także współpracę z Zespołem Wychowania i Pomocy Psychologiczno – Pedagogicznej Nr 1 w Chełmie przy ul. Trubakowskiej 9, gdzie wolontariusze systematycznie pomagali dzieciom w opanowaniu materiału szkolnego. Nawiązano także współpracę z Centrum Wolontariatu w Parafii Mariackiej w Chełmie (pomoc osobom starszym, samotnym, chorym dzieciom oraz rodzinom wielodzietnym) i Centrum Wolontariatu w Lublinie.

Inne akcje:

  • zbiórka pieniędzy na stypendia dla ubogiej młodzieży w ramach Ogólnopolskiego Dnia Papieskiego,
  • Kiermasz Dobrej Książki – pieniądze i rzeczy przeznaczono na paczki świąteczne dla najbardziej potrzebujących,
  • zbiórka pieniędzy na rzecz Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie,
  • propagowanie konkursu „Family Matters” (Moja rodzina jest ważna), organizowanego przez Światowe Stowarzyszenie Młodych,
  • udział w Seminarium Szkolnych Klubów Wolontariatu zorganizowanym w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie,
  • udział w spotkaniu dla wolontariuszy zorganizowanym w MOPR w celu podniesienia kwalifikacji i jakości oferowanej pomocy,
  • pomoc w przeprowadzeniu spotkania dla dzieci w ramach Międzynarodowego Dnia Dziecka (spotkanie zorganizowane przez MOPR),
  • kilkakrotne akcje zbierania artykułów papierniczych, zabawek i słodyczy dla dzieci z chełmskiego szpitala,
  • porządkowanie miejsc pochówku na cmentarzu przy ul. Lwowskiej w dni poprzedzające uroczystość Wszystkich Świętych.

szkolne_centrum_wolontariatu2


AKTUALNOŚCI

Zakończyła się pierwsza zbiórka darów na potrzeby Stowarzyszenia „Tak Niewiele”

21 października 2021 r. uczniowie wraz z p. Katarzyną Kloc, działający w Szkolnej Radzie Wolontariatu, przekazali kolejną część zebranych darów na rzecz Stowarzyszenia „Tak Niewiele”. Tym samym dobiegła do końca pierwsza zbiórka na rzecz tej instytucji. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy! Zachęcamy do dalszej współpracy z naszą Radą Wolontariatu.


Październik miesiącem dobroci dla zwierząt

Światowy Dzień Zwierząt, który obchodzony jest 4 października, otwiera Miesiąc Dobroci dla Zwierząt. Podczas tych wyjątkowych dni staramy się szczególnie pamiętać o naszych czworonożnych pupilach, szczególnie o tych porzuconych i wymagających pomocy. Również w tym roku społeczność czarniecczyków bardzo aktywnie włączyła się akcję charytatywną koordynowaną przez nauczycielkę języka hiszpańskiego – p. Justynę Kowalską, Bibliotekę Szkolną oraz Szkolną Radę Wolontariatu. 13 października 2021 r. sucha karma przyniesiona przez naszych uczniów oraz zakupiona ze zbiórki „Grosik dla zwierząt” trafiła do Chełmskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Chełmie oraz do Stowarzyszenia Chełmska Straż Ochrony Zwierząt.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję!


 Z wizytą w schronisku dla bezdomnych

12 października 2021 r. uczniowie naszej szkoły gościli w schronisku dla bezdomnych mężczyzn Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Zaprezentowali tam montaż słowno – muzyczny z elementami tańca. Prezentacjom wierszy i utworów muzycznych towarzyszył słodki poczęstunek dla mieszkańców schroniska, w którym tym razem pojawiła się liczna rzesza czarniecczyków: z kl. III dg – Liwia KozakJulia MonastyrskaNikola Najda, z kl. III cg – Katarzyna Szumska, Magdalena Puk, z kl. III cp – Maja LangiewiczWeronika Wanarska, z kl. I c – Julia Greguła, z kl. I b – Zuzanna ZielaskowskaJulia PieniążekIlona SołdaczukHanna GągołAda SagadelInga WójtowiczAlicja FedorowiczZuzanna UlrychNatalia OleksiejukKinga KwiatkowskaDominika KorolJulita GrabowskaKamila DudzińskaMaja MazurekSylwia Kruk wraz z opiekunem – p. Moniką Skrzypczak. Wielu uczniów wsparło nasz występ słodkościami. Niektórzy upiekli ciasto, inni kupili ciasteczka czy herbatniki, ale ich wkład w uświetnienie naszego przedstawienia w schronisku dla bezdomnych był również nieoceniony. Byli to: Filip Langiewicz z kl. III eg, Zuzanna Ulrych z kl. I b, Ada Sagadel z kl. I b, Inga Wójtowicz z kl. I b, Małgorzata Gaj vel Demczuk z kl. I d, Hanna Żukowska z kl. I d, Julia Korkosz z kl. I d, Agata Panasiuk z kl. I d, Weronika Barycka z kl. I d, Ola Wronka z kl. I c, Martyna Greszta z kl. I c, Marcela Rak z kl. I c, Nikola Najda z kl. III dg, Julia Monastyrska z kl. III dg, Magdalena Puk z kl. III cg, Katarzyna Szumska z kl. III cg, Karol Przybylski z kl. III cg i Martyna Pawelec z kl. II e.

Fot.: Monika Skrzypczak


Kolejne charytatywne przedsięwzięcie

7 października 2021 r. młodzież ze Szkolnej Rady Wolontariatu wraz z opiekunką, p. Katarzyną Kloc, przekazała pierwsza transzę darów zebranych na rzecz Stowarzyszenia „TAK NIEWIELE”. Serdecznie dziękujemy za hojność i okazane serce! Liczymy na dalsze wsparcie osób potrzebujących. Przypominamy, że zbiórka trwa do 20 października!


Pomagamy!

Działająca w „Czarnieckim” Szkolna Rada Wolontariatu we współpracy ze Stowarzyszeniem „Tak Niewiele” prowadzi zbiórkę suchego prowiantu (ważny jest długi termin przydatności do spożycia!), odzieży damskiej, męskiej i dziecięcej, obuwia, zabawek, książek. Przedmioty, które zechcecie Państwo przekazać osobom potrzebującym, prosimy przynosić do biblioteki szkolnej w godz. 8.00 – 15.00. Początek akcji 20 września, zakończenie – 20 października 2021 r. Wierzymy, iż zechcą Państwo wesprzeć osoby pokrzywdzone przez los, zagrożone wykluczeniem społecznym. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w akcji!


Czarniecczycy z darami dla schroniska dla bezdomnych

Jak co roku Szkolna Rada Wolontariatu zorganizowała zbiórkę świąteczną na rzecz podopiecznych schroniska dla bezdomnych mężczyzn Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Torby i pudełka zawierające ubrania męskie, żywność trwałą, chemię i środki do higieny osobistej 22 grudnia 2020 r. dostarczyła p. Monika Skrzypczak – koordynator Rady. Hojność czarniecczyków sprawiła, że mieszkańcy schroniska byli bardzo wdzięczni za przekazane dary. W poprzednich latach również potrawy i napoje z klasowych spotkań wigilijnych, które odbywały się w ostatnim dniu nauki, trafiały do schroniska, jednak w tym roku ta forma pomocy była niemożliwa. Mimo wszystko w dalszym ciągu liczymy na wsparcie i pomoc ludziom doświadczonym przez los, ponieważ po świętach także można dostarczyć produkty żywnościowe bezpośrednio do schroniska lub zadzwonić tam w celu omówienia odbioru żywności. Towarzystwo Pomocy mieści się przy ul. Wołyńskiej 69 (tel. 82 563 01 12). To bardzo budujące, że młodzi czarniecczycy, ich rodzice i nauczyciele I LO nie pozostali nieczuli na los osób cierpiących niedolę, starając się pomóc na miarę swoich możliwości także w tym szczególnie trudnym dla wszystkich czasie.

Fot.: Monika Skrzypczak


Spektakl dla bezdomnych

9 marca 2020 r. członkowie Szkolnej Rady Wolontariatu – Nikola Najda z kl. I dg, Dobrosława Petruk z kl. I dg, Liwia Kozak z kl. I dg, Julia Monastyrska z kl. I dg, Martyna Łapińska z kl. I ap, Jakub Matuła z kl. I ap, Zuzanna Humeniuk z kl. I ap, Jagoda Brodowicz z kl. I ap i Aleksandra Wierzchoń z kl. I cp – po raz kolejny zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, instrumentalne i recytatorskie w schronisku dla bezdomnych mężczyzn Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Chełmie im. św. Brata Alberta, obdarowując potrzebujących słodkimi wypiekami. Tym razem w cenne dzieło wolontariatu włączyła się grupa teatralna I LO „proScenium”. Uczniowie klas I dp, I eg i I fg zaprezentowali spektakl pod tytułem „Zakochany Gargamel?”, który został bardzo ciepło przyjęty przez mieszkańców schroniska. Uczniom towarzyszyły p. prof. Monika Skrzypczak – koordynator szkolnego wolontariatu – i p. prof. Dorota Mandzińska – opiekun grupy teatralnej.


Walentynkowy koncert dla bezdomnych

14 lutego 2020 r. czarniecczycy działający w Szkolnej Radzie Wolontariatu świętowali Dzień Zakochanych, koncertując w schronisku dla bezdomnych mężczyzn Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Chełmie. Tym razem koncert wypełniły gra na pianinie cyfrowym, taniec nowoczesny i wiersze o tematyce romantycznej. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. Do uświetnienia walentynkowego występu przyczynili się następujący wolontariusze: Iwona Olech z kl. II a, Daniel Dąbrowski z kl. II f, Alicja Szczepańska z kl. I cg, Magdalena Puk z kl. I cg, Gracjan Sochacki z kl. I cp, Dawid Wróblewski z kl. II g, Maja Langiewicz z kl. I cp, Jakub Wiewióra z kl. I cp, Liwia Kozak z kl. I dg, Paweł Kłodnicki z kl. II f. Szkolną Radą Wolontariatu opiekuje się p. prof. Monika Skrzypczak.

Fot.: Monika Skrzypczak


Pracowite ferie wolontariuszy z „Czarnieckiego”

Wolontariusze ze Szkolnej Rady Wolontariatu wraz z opiekunką, p. prof. Moniką Skrzypczak, pracowicie spędzili pierwszy tydzień ferii, pomagając w opiece nad dziećmi szkół podstawowych, które od 13 do 17 stycznia 2020 r. uczestniczyły w zorganizowanych przez Parafię Narodzenia Najświętszej Maryi Panny półkoloniach. Dla wolontariuszy było to nie lada wyzwanie, które w tym roku podjęli: Daniel Dąbrowski z kl. II f, Martyna Majkut z kl. II g, Izabela Staszewska z kl. I ap, Martyna Łapińska z kl. I ap, Wiktoria Goleń z kl. II g, Julia Monastyrska z kl. I dg, Kinga Bąk z kl. I dg oraz Miłosz Burnos z kl. III g.

Fot.: Monika Skrzypczak

 


Kolejny koncert w schronisku dla bezdomnych

Szkolna Rada Wolontariatu wraz ze Szkolną Grupą Amnesty International już po raz czwarty zaprezentowały swoje talenty w schronisku dla bezdomnych mężczyzn Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Chełmie. Były śpiew, recytacje wybranych wierszy i taniec. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku przygotowanego przez uzdolnionych kulinarnie uczniów naszego liceum. 8 stycznia 2020 r. schronisko tym razem odwiedzili: Miłosz Burnos z kl. III g, Weronika Czyż z kl. I cp, Dominika Jakubczyk z kl. II d, Liwia Kozak z kl. I dg, Maja Langiewicz z kl. I cp, Julia Monastyrska z kl. I dg, Laura Sappok z kl. II e, Karolina Szabała z kl. I cp, Weronika Wanarska z kl. I cp  wraz z opiekunem Szkolnej Rady Wolontariatu p. prof. Moniką Skrzypczak.

Fot.: Monika Skrzypczak


Z pomocą potrzebującym

Podczas gdy wszyscy rozpoczęli na dobre przygotowania do nadchodzących świąt Bożego Narodzenia, 21 grudnia 2019 r. członkowie Szkolnej Rady Wolontariatu – Daniel Dąbrowski z kl. II f, Liwia Kozak z kl. I dg, Maja Langiewicz z kl. I cp – wraz z koordynatorką, p. prof. Moniką Skrzypczak, wsparli działający przy Bazylice Narodzenia NMP Parafialny Zespół „Caritas”, roznosząc ubogim paczki z produktami żywnościowymi.

Fot.: Monika Skrzypczak


Kolejna wizyta czarniecczyków w chełmskim schronisku dla bezdomnych

11 grudnia 2019 r. Szkolna Rada Wolontariatu i osoby uzdolnione z naszego liceum już po raz trzeci wystąpiły w chełmskim schronisku dla bezdomnych mężczyzn Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Chełmie. Mikołajkowo – świąteczny koncert został bardzo ciepło przyjęty przez gospodarzy. Poprzedzony został recytacją, na którą zdecydowało się tym razem aż 9 uczniów. Nie zabrakło też tańca. W występie uczestniczyli: Jakub Chlebiuk z kl. III g, Daniel Dąbrowski z kl. II f, Magdalena Drzazga z kl. II f, Aleksandra Gaj z kl. II f, Amelia Jachimczuk z kl. II e, Dominika Jakubczyk z kl. II d, Justyna Kaczmarska z kl. I bg, Aleksander Kobiałka z kl. I dg, Julia Monastyrska z kl. I dg, Marta Nafalska z kl. I ap, Laura Sappok z kl. II e, Marcin Słupczyński z kl. II g, Karolina Szabała z kl. I cp, Weronika Wanarska z kl. I cp. Słodki poczęstunek przygotowały: Liwia Kozak z kl. I dg, Paulina Krzyżanowska z kl. I ap, Maja Langiewicz z kl. I cp, Karolina Łygas z kl. II g, Kamila Osińska z kl. I cg,  Natalia Szeptuch z kl. I ap.

Koordynator Szkolnej Rady Wolontariatu – p. prof. Monika Skrzypczak – zachęca wszystkie uzdolnione osoby do udziału w kolejnym koncercie, który odbędzie się już 8 stycznia.

Fot.: Monika Skrzypczak


Wizyta czarniecczyków w chełmskim schronisku dla bezdomnych

28 listopada 2019 r. uczennice z klasy I dg, działające w Szkolnej Radzie Wolontariatu, wraz z koordynatorem koła p. prof. Moniką Skrzypczak uczestniczyły w wieczorku liryczno – wypominkowym w schronisku dla bezdomnych mężczyzn Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Chełmie. Tym razem czarniecczycy zostali zaproszeni jako goście i mogli uczestniczyć najpierw we mszy św. w intencji nieżyjących byłych mieszkańców i pracowników schroniska, a następnie wieczorze poetycko – muzycznym. Dominowała tematyka refleksyjna, a wiersze przesycone były bólem istnienia, przemijania i poczucia straty po odejściu kogoś bliskiego. Następna wizyta w schronisku już wkrótce, ponieważ niedługo planujemy koncert mikołajkowo – patriotyczny.

Fot.: Monika Skrzypczak


Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem

17 października przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem,ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dzień ten poświęcony jest najuboższym jako wyraz hołdu dla ofiar nędzy na całym świecie, znak solidarności i braterstwa z najuboższymi oraz zaangażowania się w poszanowanie i przestrzeganie praw człowieka. Obchody mają uświadomić opinii publicznej konieczność likwidacji ubóstwa na całym świecie, zwłaszcza w krajach rozwijających się, oraz zwrócić uwagę, że walka z ubóstwem stała się priorytetem na drodze rozwoju. Z tej okazji 16 października 2019 r. młodzież ze Szkolnej Rady Wolontariatu z opiekunką p. prof. Moniką Skrzypczak i Szkolnej Grupy Amnesty International pod kierunkiem p. prof. Katarzyny Dobrakowskiej połączyła siły, przygotowując poczęstunek i koncert charytatywny dla podopiecznych Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Chełmie. W entuzjastycznie przyjętym koncercie wystąpili: Magdalena Drzazga z kl. II f, Zuzanna Dzieńkowska z kl. I dp, Dominika Jakubczyk z kl. II d, Magdalena Maksymiuk z kl. I fg, Julia Monastyrska z kl. I dg Iwona Olech z kl. II a, Emilia Orłowska z kl. I bg, Wiktoria Piątek z kl. III c, Laura Sappok z kl. II e, Kacper Szuba z kl. II e, Julia Żółkiewska z kl. II c. Poczęstunek przygotowały: Magdalena Drzazga, Liwia Kozak z kl. I dg, Julia Monastyrska i Amelia Skowron z kl. II a.

Fot.: Katarzyna Dobrakowska


13 października 2018 r. grupa uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie brała czynny udział w ogólnopolskiej akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Rotary w Polsce, w walce z nowotworami krwi przyłączając się do Fundacji DKMS, zainicjowało „Dni Dawcy Szpiku z Klubami Rotary”. Akcja, w której brali udział czarniecczycy, odbyła się w Gmachu Dyrekcji Kolei w Chełmie w godzinach 8.00 – 14.00. Zainteresowani mieli okazję dowiedzieć się, na czym polega bycie potencjalnym dawcą krwiotwórczych komórek macierzystych. Młodzież w razie pytań i wątpliwości chętnie służyła im pomocą. Do obowiązków uczniów należało nie tylko zachęcanie przechodniów do zapisania się, objaśnienie celu przedsięwzięcia, zapoznanie z warunkami, jakie należy spełnić, ale także rejestrowanie dawców. Akcja zakończyła się ogromnym sukcesem. W bazie potencjalnych dawców szpiku udało się bowiem zarejestrować aż 48 osób, mających ogromną chęć niesienia pomocy innym.

 

Powrót