POWRÓT
Uczniowie z „Czarnieckiego” w SindelfingenW dniach 25.04 – 04.05 2017 r. odbyła się kolejna wymiana polsko-niemiecka z naszym partnerskim Gymnasium Goldberg w Sindelfingen, w Niemczech.  Wzięli w niej udział uczniowie klas pierwszych i jedna uczennica klasy drugiej.

Późną nocą wyjechaliśmy na krakowskie lotnisko, by w spokoju oczekiwać na nadchodzący lot. Po południu byliśmy już za granicami kraju, gdzie przywitały nas ciepło niemieckie nauczycielki.  Zjedliśmy obiad w gimnazjalnej stołówce i udaliśmy się do domów naszych niemieckich partnerów, by poznać ich rodziny. Następnego dnia spędziliśmy trochę czasu w tamtejszym gimnazjum, obserwując lekcje naszych kolegów. Później spacerem przez Sindelfingen udaliśmy się do ratusza miasta, gdzie powitani zostaliśmy przez samego  Prezydenta Miasta Sindelfingen. Odbyliśmy po południu ciekawą grę miejską wraz z niemieckimi partnerami, by lepiej poznać naszą Małą Ojczyznę, jaką stało się dla nas Sindelfingen na czas naszego pobytu. Dni mijały nam nieubłaganie szybko. W czwartek zwiedzaliśmy Muzeum Paleontologii i Geologii Löwentor w Stuttgarcie. W tym mieście mieliśmy również czas, by przejść się po ogromnym i pięknym parku Rosenstein. Nasz wolny czas poświęciliśmy na zapoznanie się z życiem codziennym Stuttgartu.

Do naszych niemieckich domów wracaliśmy bardzo zmęczeni, lecz zadowoleni. Czekała nas jeszcze całodniowa wycieczka do  Esslingen, gdzie z przewodnikiem poznawaliśmy historię miasteczka i podziwialiśmy przepiękną architekturę. Po dość długim spacerze mogliśmy z wysokiego wzgórza podziwiać panoramę miasteczka z charakterystycznymi winnicami. Duże wrażenie wywarła na nas panorama okolicznych miasteczek. Weekend każdy z nas spędził trochę osobno, a trochę razem - osobno, bo część wolnego czasu spędziliśmy z naszymi niemieckimi rodzinami według ich planów; razem, bo koniec końców spotkaliśmy się wszyscy w niedzielę na mini festynie w Stuttgarcie. Kolejnym punktem naszego programu była wizyta we wspaniałym i zabytkowym ogrodzie zoologicznym i botanicznym Wilhelma. Zwieńczeniem wizyty w Niemczech miała być fabryka znanego wszystkim Mercedesa, gdzie poznaliśmy tajniki pracy i odpowiedzialność pracujących tam ludzi.

Niestety w czwartek 4.05  trzeba było wrócić na lotnisko w Stuttgarcie i polecieć samolotem do Krakowa. Lot sprawił nam też dużą przyjemność. Jesteśmy wszyscy bardzo zadowoleni i chcieliśmy tam zostać, lecz wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Teraz czekamy na wrzesień i na wizytę niemieckich koleżanek i kolegów w Polsce.

Uczestnicy wymiany w roku szkolnym 2016/2017

Uczniowie polscy i ich partnerzy niemieccy:                             Opiekunowie polscy i niemieccy:

Mateusz Rachańczyk                        Ina Riethmüller              Malgorzata Mozel      Beatrix Zell

Adrianna Rogucka                            Jolyne Schmitt              Katarzyna Lipert      Susanne Liebers-Aichinger

Natalia Misiura                                   Liv Linke

Magdalena  Lewicka                         Isabelle Faber

Dominika Biernat                               Lisa Sturm

Sara Maglio                                       Marzia Berretta

Marcin Kazaniecki                         Jonas Rentschler

Aleksandra Wnuk                              Tamara Zondler

Paweł  Kozłowski                               Noah Janotta

Agata Chutkowska                            Michelle Devic

Paweł Krupa                                      Alexandra Hubacek

Estera Oleszczuk                               Mirjam Latzke

Aleksandra Zalewa                            Lara Soder

Agata Chutkowska z klasy 2c