POWRÓT
Maraton Pisania Listów 2016Maraton Pisania Listów Amnesty International - święto praw człowieka – cieszy się coraz większą popularnością. W tym roku, w dniach 1 - 11 grudnia, trwała największa akcja w obronie praw człowieka na świecie. Podczas XVI Maratonu Pisania Listów w całej Polsce w ponad 784 miejscach napisano odręcznie 35 5373 listów i innych apeli! W bieżącym roku, w dn. 5 – 9 grudnia, I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie w organizacji tego przedsięwzięcia wsparli uczniowie i nauczyciele z Gimnazjum nr 1 oraz Gimnazjum nr 2, gościliśmy też Magdalenę Szeptuch z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Wierząc w skuteczność takich działań, wspólnie napisaliśmy 2041 listów! Edward Snowden, zagrożony więzieniem z powodu ujawnienia sposobów gromadzenia przez rządy naszych danych osobowych, Annie Alfred z Malawi, ścigana z powodu albinizmu, Bajram i Gijas z Azerbejdżanu, torturowani i więzieni z powodu graffiti, to tylko niektóre z osób, którym można było pomóc w trakcie tegorocznego Maratonu Pisania Listów Amnesty International. Młodzież wcieliła się w role poszczególnych bohaterów, opowiadając historię ich życia. Odbył się też koncert szkolnych artystów połączony z pokazem filmów. Tydzień wcześniej Szkolna Grupa Amnesty International zorganizowała warsztaty dla młodzieży gimnazjalnej nt. tegorocznego maratonu. Wierzymy w to, że nasze listy potrafią zmienić sytuację osób, w sprawie których je piszemy. Maraton Pisania Listów to akcja, podczas której jednoczymy się w walce o prawa człowieka na całym świecie. Te listy są naprawdę skuteczne. Co roku po Maratonie Amnesty International otrzymuje tzw. Dobre Wiadomości - informacje o pozytywnym rozwoju wydarzeń, uwolnieniu osadzonych, udzieleniu im pomocy medycznej lub przeprowadzeniu sprawiedliwego procesu sądowego. W lutym br., w dniu swoich 69. urodzin, Albert Woodfox wyszedł na wolność. Spędził ponad 40 lat w izolatce. W lipcu br. wolność odzyskała Yecenia Armenta. Kobieta została aresztowana przez policję śledczą w stanie Sinaloa 10 lipca 2012 roku. Była bita, duszona i gwałcona podczas 15-godzinnych tortur, aż zmuszono ją do „przyznania się” do udziału w zabójstwie męża. Więcej informacji na temat efektów działań Amnesty International uzyskać można na witrynie internetowej  www.amnesty.org.pl/maraton.

Pomysł zorganizowania Maratonu Pisania Listów zrodził się wśród warszawskich aktywistów Amnesty International w 2001 roku. Obecnie jest to największa akcja ogólnoświatowa na rzecz praw człowieka, odbywająca się ok. 10 grudnia, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Od 1961 roku, gdy powstało Amnesty International, listy są jej najważniejszym orężem w walce o prawa człowieka.

Amnesty International jest międzynarodowym ruchem ludzi działających od ponad 50 lat na rzecz poszanowania praw człowieka. Funkcjonuje na terytorium ok. 150 państw i terytoriów, wspiera ją ponad 7 mln osób na całym świecie. Prowadzi kampanie przeciwko ciężkim naruszeniom praw człowieka. W 1977 roku Amnesty International została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla.

[ZAŚWIADCZENIE]

[ZOBACZ - FOTO MACIEJ KOŁODZIEJ]