POWRÓT
ROZMOWY O ZDROWIUW dniu 25 listopada 2016 r. uczniowie klasy IIc uczestniczyli w zajęciach ze szkolnym koordynatorem Sieci Szkół Promujących Zdrowie, realizowanych w ramach spotkań pod hasłem „rozmowy o zdrowiu”. Tematem przewodnim były „fakty i mity na temat diety i jej suplementacji ”.

Na wstępie pani profesor Monika Klimkowska omówiła nowoczesne trendy w stosowaniu diet przez młodzież i dorosłych jako podstawowe sposoby szybkiej redukcji masy ciała. Zaproponowała, by nie szukać łatwych i szybkich rozwiązań, a skorzystać z rad osób zawodowo zajmujących się zdrowiem i dietetyką. Słuchacze zapoznali się z podstawowymi zasadami prowadzenia zdrowego trybu życia, stosowania mądrej  i zrównoważonej diety oraz korzystania z jej ewentualnej suplementacji. Prowadząca zajęcia przypomniała różnice między lekami a suplementami diety, najczęściej spotykane przekonania i stereotypy o ich  stosowaniu i działaniu, wskazała niebezpieczeństwa i zagrożenia wynikające z awitaminozy czy hiperwitaminozy. Lekcja przypomniała również o tym, że zdrowy styl życia to nie tylko stosowanie zróżnicowanej diety, bogatej przede wszystkim w warzywa i owoce, ale także zażywanie odpowiedniej ilości ruchu. Zgodnie z pokazaną podczas zajęć nową wersją piramidy żywienia aktywność fizyczna jest podstawowym i ważnym elementem prowadzenia zdrowego trybu życia. Odbiorcy mieli okazję uświadomić sobie, jak zostały u nich ukształtowane nawyki żywieniowe i jakie  błędy najczęściej popełniają. Szkolny koordynator SSzPZ przekazała nam dekalog zdrowego stylu życia. Niektóre z rad to: regularne spożywanie posiłków, ze szczególnym uwzględnieniem jedzenia śniadań; unikanie przetworzonych, sztucznych produktów; prawidłowe nawadnianie organizmu, ograniczenie ilości spożywanego mięsa i cukrów czy stosowania ziół jako alternatywy dosalania potraw. Uczniowie na podstawie prezentacji multimedialnej i zaprezentowanego przekazu ustnego mogli też bliżej przyjrzeć się tematowi promocji zdrowia w naszej szkole.

Wszyscy z zaangażowaniem uczestniczyli w spotkaniu zadając i odpowiadając na pytania. Zwieńczeniem wizyty był krótki quiz rozwiązywany w parach. Zwycięska dwójka otrzymała zdrowy upominek.

„Rozmowy o zdrowiu” były niewątpliwie dla uczniów i wychowawczyni klasy IIc ciekawą formą zdobycia i utrwalenia wiedzy na temat zdrowej diety i jej suplementacji, stosowania podstawowych zasad zdrowego odżywiania się i  utrwalania właściwych nawyków żywieniowych. 

Karolina Popielnicka, Aleksandra Poturaj