POWRÓT
UKRYTA POEZJA - czyli cykle obrazów Włodzimierza Pawlaka25 października 2016 r. klasa Ic w ramach zajęć wiedzy o kulturze odwiedziła Chełmską Galerię 72,  w której zorganizowana została wystawa jednego z najciekawszych i najważniejszych artystów współczesnych - Włodzimierza Pawlaka.

Włodzimierz Pawlak uczestniczył w niezależnym ruchu artystycznym lat 80-tych.W tym okresie dał się poznać jako artysta wrażliwy na uwikłania społeczne i polityczne czasu stanu wojennego, co zresztą widać w jego pracach. Pierwszy cykl obrazów nosi nazwę "Notatki o sztuce". Przedstawia proste formy geometryczne inspirowane pierwszymi malarzami abstrakcyjnymi. Istotną rzeczą w tym cyklu obrazów jest również neoplastycyzm, czyli ograniczenie środków wyrazu do podstawowych barw.

Kolejny cykl to tak zwane "Dzienniki". Malarz ukazuje w nich między innymi fascynację bielą. Obrazy te ukazują przemijanie człowieka, a zarazem nawiązują do maksymy "memento mori". Jednym  z takich obrazów jest tak zwana "Gra w Gombrowicza"; dostrzegamy tutaj grę słów oraz cytatów.

Ostatni cykl dzieł nosi nazwę "Tablice dydaktyczne". Są to z reguły duże formatowo obrazy, na których możemy zaobserwować nakładające się na siebie linie, figury oraz pętle. Prace te nazwane są kwadratem filozoficznym.

Obrazy Włodzimierza Pawlaka zdecydowanie nie są łatwe w odbiorze. Aby dokładnie zrozumieć artystę, należy się do tego przygotować, zdobyć się na wysiłek intelektualny... .