POWRÓT
Humanistyczne peregrynacje18 października br. uczniowie klasy IC wraz z wychowawczynią Anną Popielewicz wybrali się na  wycieczkę do Warszawy. Wyjazd miał na celu integrację klasy, rozwinięcie zainteresowań humanistów, a także regenerację sił po pierwszym miesiącu intensywnej nauki w nowej szkole.

W innowacyjnym Muzeum Fryderyka Chopina, oprócz lekcji z przewodnikiem, który przekazał szeroką wiedzę na temat życia prywatnego oraz twórczości wybitnego kompozytora, mogliśmy skorzystać z  elektronicznych karty, umożliwiających samodzielne zwiedzanie muzeum. Posługując się nimi, słuchaliśmy utworów Chopina i  komentarzy na temat jego muzycznej kariery w różnych językach. Multimedialne ekspozycje i dotykowe ekrany ułatwiały zapamiętywanie informacji.

Następnie udaliśmy się do Galerii Sztuki XX i XXI wieku w Muzeum Narodowym. Oglądaliśmy tam obrazy, rzeźby, grafiki, rysunki, fotografie, fotomontaże, instalacje i videoperformance. W trakcie zajęć, podzieleni na grupy, charakteryzowaliśmy okresy w sztuce współczesnej, zaczynając od sztuki powojennej przez socrealizm do awangardy. Wizyta w muzeum była atrakcyjna nie tylko ze względu na wielość informacji, ale również z powodu możliwości zintegrowania się podczas pracy w grupach.

            Ostatnim punktem pobytu w Warszawie był udział w spektaklu „Miarka za miarkę” Wiliama Szekspira, którą zobaczyliśmy w Teatrze Dramatycznym. Jest to opowieść, która łączy polityczny thriller z ironią i czarnym humorem. Ukazuje absurdy i dramat władzy. Komedia była  zwieńczeniem dnia pełnego wrażeń. Mamy nadzieję, że nie pożegnaliśmy się ze stolicą na długo i w najbliższym czasie znowu ją odwiedzimy.

Justyna Nowosad, z klasy 1c