POWRÓT
Zenon Waśniewski -malarz i poeta21 października br. uczniowie klas: 1b, 1c, 2c, 3c  uczestniczyli w spotkaniu promującym wydawnictwo poświęcone Zenonowi Waśniewskiemu. Dyrektor Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza Krystyna Mart  zapoznała młodzież z postacią artysty – malarza i poety.

Waśniewski zamieszkał w Chełmie w 1921 roku. Uczył rysunku w Męskim Seminarium Nauczycielskim. W latach 1933–1939 wspólnie z Kazimierzem Andrzejem Jaworskim wydawał czasopismo „Kamena”, w którym publikował linoryty, a także recenzje nowo wydanych książek i przekłady niemieckiej poezji. Malował pejzaże i portrety,  tworząc: akwarele, tempery i pastele. W 1937 roku z inicjatywy Zenona Waśniewskiego w auli Gimnazjum im. Stefana Czarnieckiego urządzono „Ruchomą Wystawę Sztuki”, na której zaprezentowano m.in. prace: Olgi Boznańskiej, Józefa Pankiewicza, Zofii Stryjeńskiej i Wojciecha Weissa. Po wybuchu drugiej wojny światowej zaangażował się w działalność konspiracyjną. ścigany przez gestapo został aresztowany, a następnie przebywał w obozach koncentracyjnych na Majdanku, w Oświęcimiu i Oranienburgu. Zmarł w obozie w Bergen - Belsen w kwietniu 1945 roku.

Prezentacja plastycznego dorobku artysty została wzbogacona o jego twórczość poetycką i fragmenty dziennika z czasów wojny, które zaprezentowali: Filip Skiba i Dawid Walczuk z 2c  oraz Marcin Kazaniecki z 1c.