POWRÓT
wycieczka 3A

Dnia 22 września uczniowie klasy III "a" wzięli udział w XII Lubelskim Festiwalu Nauki. Inicjatorką wyjazdu była Pani Emilia Jadwiszczak- nauczycielka chemii. Jako opiekun pojechała z nami również Pani Teresa Kurzępa – wychowawczyni klasy.

Na miejscu zaczęliśmy od szczegółowego wykładu na Akademii Medycznej. Z zaciekawieniem wysłuchaliśmy wykładu pt: "Tajemnice immunohistochemii".Poznaliśmy podstawy tej nauki z uwzględnieniem wiadomości teoretycznych z zakresu immunologii- budowy przeciwciał, przykładowe zastosowania, a także obejrzeliśmy preparaty przygotowane w ten sposób. Zajęcia poszerzyły naszą wiedzę i utrwaliły tę zgromadzoną już przez nas w szkole.

Kolejnym punktem programu były zajęcia w ogrodzie botanicznym. Pan przewodnik oprowadził nas po najciekawszych zakamarkach ogrodu. Opowiadał o symbolice różnych roślin. Obaliliśmy mit, że cis to drzewo trujące. Dowiedzieliśmy się, że trujące może być tylko nasionko i to zjedzone w większej ilości.

Największym uznaniem cieszyły się warsztaty na  Uniwersytecie Marii Curie- Skłodowskiej zatytułowane: "Uwidocznić niewidoczne, czyli jak zobaczyć życie wewnątrz komórki". Wspólnie odkrywaliśmy mikroświat we wnętrzu komórki przy użyciu Laserowego Skaningowego Mikroskopu Konfokalnego LSM780Zeiss. Obserwowaliśmy świecące na różne kolory poszczególne elementy komórki. Stworzyliśmy film pokazujący poruszanie się komórki i zbadaliśmy jak szybko poruszają się białka w komórce. Dzięki możliwości zmiany barwy białka fluorescencyjnego weszliśmy w świat interakcji między białkami i dowiedzieliśmy się jakie informacje dzięki temu możemy uzyskać.

Ten wyjazd pozwolił nam odpocząć od szkolnych ławek, a także pomógł zdobyć praktyczną wiedzę, której nie wyczytalibyśmy z żadnych szkolnych podręczników.

Kamila Gółkowska