Socjoszkoła po raz drugi
„Socjoszkoła” to ogólnopolski konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych zorganizowany po raz szósty przez Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. W tym roku,  żeby znaleŸć się w gronie zwycięzców, należało ułożyć ankietę badającą problemy wiedzy korporacji o danych osobowych, opisać wybraną kampanię  społeczną, która wywarła na odbiorcy duże wrażenie lub przedstawić graficznie cechy uważane za charakterystyczne dla Polaków.

Laureatami konkursu zostali uczniowie Anny Popielewicz: Oliwia Flis, Patryk Gąsior, Jagoda Głąb, Michał Hajczuk, Marta Hetman, Anita Łąkowska, Klaudia Macegoniuk, Karolina Rafalska, Kamila Siedlecka, Rafał Tabaka, Joanna Tołysz, z klasy 2B i Maria Lik, z klasy 1C . Nagrodą było uczestnictwo w trzydniowych warsztatach zorganizowanych w Wildze pod Warszawą, a prowadzonych przez wykładowców, doktorantów i absolwentów Instytutu Socjologii UW. Od kilku lat przyjeżdżają na nie licealiści z całej Polski, by poznać kulisy pracy badaczy społecznych, dyskutować, poznawać ludzi z pasją.

Pierwszego dnia na laureatów konkursu czekały gry i zabawy integracyjne, a dzień zakończyło spotkanie z socjologami i rozmowy o tym, jak wyglądają studia na UW, gdzie pracują absolwenci tego kierunku i jakie różnorodne ścieżki kariery mogą wybrać.

Następnego dnia odbywały się wykłady, między innymi na temat „Życie na kredyt”  dr. Mikołaja Lewickiego czy „Szaleństwo jako metoda. Nieracjonalna racjonalność i racjonalna nieracjonalność w świetle teorii gier” - prof. Jacka Hamana. Celem tych zajęć była prezentacja sposobów pracy socjologów. Wykłady trwały do godziny 19, a zmęczeni, ale usatysfakcjonowani uczestnicy mieli o czym rozmawiać po powrocie. Trzeciego dnia laureaci poznali studenckie koło naukowe badań marketingowych „Chi Kwadrat”, którego członkowie opowiadali o możliwościach zdobywania doświadczenia i podejmowania pracy już w czasie studiów.

Dowodem na to, jak bardzo udział w takim projekcie może pomóc podjąć decyzję dotyczącą studiów, jest absolwent naszej szkoły, laureat konkursu w 2013 roku, a obecnie student socjologii na Uniwersytecie Warszawskim - Kamil Lebnicki, który towarzyszył uczniom w Wildze.

Już dziś wiadomo, że tegoroczni laureaci konkursu „Socjoszkoła” wybierają się tam za rok. 

Marta Hetman