Ach to morze...
W dniu 19.05.2015 r. zorganizowano w naszej szkole już po raz drugi obchody Europejskiego Dnia Morza, skierowane do gimnazjalistów i uczniów naszego liceum. Tegoroczne obchody zgromadziły około 90 uczniów z Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 6 i Gimnazjum nr 7 , których serdecznie w murach naszej szkoły przywitała pani dyrektor Teresa Kiwińska.

Uczniowie tych szkół mogli poznać tradycje marynistyczne Czarniecczyków od początku powstania szkoły, zaprezentowane przez p. Małgorzatę Marek . Przekonali się, iż są one kultywowane do dziś, a potwierdzeniem tego było spotkanie z uczennicą  klasy I a naszego liceum Zuzanną  Kmieć. Zostając stypendystką ,odbyła ona w ramach Szkoły pod Żaglami dwumiesięczny rejs żaglowcem ,, Fryderyk Chopin”, z Karaibów do Szczecina. Zuza w swobodny, ciekawy sposób opowiedziała o swojej przygodzie i zaprezentowała własne zdjęcia z tej wyprawy.

W  inną podróż, tym razem w odległe czasy po Morzu Śródziemnym z Aten do Rzymu , przenieśli się uczestnicy spotkania, płynąc prowizorycznie skonstruowaną łodzią, oglądając prezentację

o portach, słuchając opowieści  i rozwiązując zadania przygotowane przez uczniów klasy I b pod kierunkiem p. Ewy Betiuk. Wszyscy gimnazjaliści doskonale radzili sobie rozwiązując zadania językowe, na podstawie rysunków przedstawiających krajobraz nadmorski, przygotowanych przez uczennice klasy II c. Ćwiczyli oni terminologię marynistyczną w języku angielskim i niemieckim pod czujnym okiem p. Małgorzaty Mozel.

 Całe spotkanie odbyło się w pracowni geograficznej im. Kazimierza Janczykowskiego w ciekawej scenerii, wzbogaconej wystawą okazów morskich zgromadzonych przez uczniów

 i nauczycieli oraz na tle pięknie wykonanych plakatów przez uczniów klas Ia, I b, II b,II c. Eksponowany był również mundur oficerski i stopnie marynarskie. Gimnazjaliści i nasi uczniowie chętnie śpiewali szanty przy dźwiękach gitary. W organizację imprezy włączyły się także panie Marzanna Jakuta przygotowując całość wystawy oraz Elżbieta Senderska pracując nad korektą informatyczną prezentacji marynistycznej. Zdjęcia z naszego spotkania wykonała Kasia Wójtowicz  z klasy I a.

Wszyscy byliśmy zgodni, że za rok warto spotkać się ponownie...