Polsko- niemiecka wymiana młodzieży 2015
Udział uczniów z naszej szkoły w polsko-niemieckim projekcie wymiany młodzieży już od wielu lat stwarza nam, młodym ludziom szansę na przeżycie niesamowitej przygody. Oprócz nawiązania kontaktów i przyjaŸni, mamy możliwość rozwijania umiejętności językowych, poznajemy system szkolnictwa i walory turystyczne Niemiec. Nie bez znaczenia jest również przełamanie barier, wymiana myśli i doświadczeń.

W dniach 5 -14 maja bieżącego roku, jedenastu uczniów z naszej szkoły pod opieką nauczycielek p. Renaty JóŸwiak i p. Moniki Skrzypczak uczestniczyło w wyjeŸdzie do szkoły partnerskiej Goldberg-Gymnasium położonej  w  Sindelfingen nieopodal Stuttgartu.

Już samo spotkanie z grupą niemiecką na lotnisku wprawiło nas w dobry humor i zapowiadało miłą atmosferą. Chociaż większość z nas nigdy nie była w państwie naszych zachodnich sąsiadów, to jednak nie czuliśmy stresu. Pozytywna energia przywieziona z I LO sprawiła, że i partnerzy wymiany byli do nas bardzo miło nastawieni.

            Następnego dnia, czyli w środę 6-ego czerwca , spotkaliśmy się w Goldberg Gymnasium z młodzieżą, nauczycielami i dyrektorem tamtejszej placówki. Po przywitaniu i wspólnym śniadaniu w szkolnej stołówce wybraliśmy się na spacer po śródmieściu Sindelfingen. Tam wzięliśmy udział w grze terenowej Stadt-Quiz, a następnie zostaliśmy przyjęci w ratuszu miejskim przez samego burmistrza Sindelfingen, który nie szczędził nam wielu serdecznych słów. Wieczór miło spędziliśmy z naszymi niemieckimi partnerami na kręgielni lub  na pływalni.

            Kolejny dzień to znowu powrót do szkoły. Tym razem uczestniczyliśmy w zajęciach plastyki, chemii i matematyki. Z łatwością rozwiązywaliśmy zadania jakie mieli nasi koledzy na lekcji matematyki.

            Czwartek był dniem, na który wszyscy czekali z utęsknieniem. Nasi gospodarze zaprosili nas do największego na świecie muzeum Mercedes – Benz, znajdującego się w Stuttgardzie. PóŸniej udaliśmy się do pięknego, zabytkowego miasta Esslingen, gdzie zwiedzaliśmy Stare Miasto i podziwialiśmy perły stylów architektonicznych.

            W weekend czas organizowały nam rodziny naszych partnerów z wymiany. Jedni wyjechali na wycieczki do Strassburga, nad Jezioro Bodeńskie czy do Szwarzwaldu, inni byli na zawodach sportowych, festynach, w wesołych miasteczkach lub w plenerze czy na grillu. Podczas tych dni bardzo dobrze się zintegrowaliśmy i poznaliśmy nasze niemieckie rodziny.

            Kolejny tydzień pobytu w Niemczech zaczęliśmy od dwudniowego wyjazdu do Monachium. Zwiedziliśmy przepiękne Stare Miasto, odwiedziliśmy Deutsches Muzeum, Muzeum Sztuki Nowoczesnej a także najstarszy browar niemiecki Hofbräuhaus, słynny z Oktoberfest. Mieliśmy też to szczęście, że w tym samym czasie odbywał się mecz Bayern Monachium – FC Barcelona na Allianz Arena. Gola w tym meczu strzelił nasz rodak Robert Lewandowski. Podczas naszej wizyty na stadionie nasza grupa została nagrana przez miejscową telewizję jako wierni kibice Bayernu Monachium.

            W środę 13-ego  maja udaliśmy się do oddalonego o 30 km przepięknego  średniowiecznego  miasta Tybinga. Duże wrażenie zrobiły na nas kamieniczki z muru pruskiego,  urokliwy ratusz, zamek a także rejs barkami po Nekarze. Chłopakom bardzo się ten rejs spodobał, gdyż musieli pełnić tez rolę gondolierów-sterników, natomiast dla części dziewcząt, był on ekscytującym  i niezapomnianym przeżyciem. Tego dnia wieczorem byliśmy na pożegnalnej kolacji u naszej niemieckiej koleżanki Lilian Riegler.

            Ostatni dzień naszego pobytu w Niemczech upłynął nam na pakowaniu i powrocie do domu. Po dwugodzinnym locie samolotem i sześciogodzinnym powrocie z Krakowa do Chełma, mogliśmy znowu przywitać się z naszymi rodzinami i kolegami.

            Przez cały pobyt naszej grupy w Niemczech mieliśmy możliwość nawiązywania ciekawych znajomości. Wyjazdy takie jak nasz, dają umiejętność porozumiewania się z ludŸmi mówiącymi w innym języku, radzenia sobie w trudnych sytuacjach, uczą samodzielności i otwartości na świat. Podczas wymiany mieliśmy możliwość poznać kraj i historię naszych sąsiadów, nawiązać wiele przyjaŸni i podszkolić język.

            Warto przełamać swoje opory i uczestniczyć w realizowanym przez naszą szkołę projekcie wymiany młodzieży. Zachęcam wszystkich uczniów, aby już dzisiaj uczyli się języków, chociażby po to, aby w kolejnych latach mieć możliwość uczestniczenia w takim wyjeŸdzie.

Maciej Nowosad kl. IE

W tym roku wymianie uczestniczyli:

Korzeniewska Aleksandra  IA

Muratow Aleksandra  IA

Wojtiuk Karolina  IA

Wilgocka Oliwia  IB

Franaszczuk Patryk  IE

Koperski Bartłomiej  IE

Nowosad Maciej  IE

Krupa Beata II A

Pyzel Julia IIA

Koziak Patrycja IID

Suchoń Michalina IID

Renata JóŸwiak – nauczyciel języka niemieckiego

Monika Skrzypczak nauczyciel j. angielskiego

 

Koszt realizowania naszych projektów jest duży i zawsze angażujemy się w pozyskiwanie sponsorów. Co roku aplikujemy o dofinansowanie naszych projektów i w ten sposób pozyskujemy 70% funduszy  na ich realizację.  Największe finansowe wsparcie otrzymaliśmy od Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie.

Bardzo zaangażowani są też rodzice, finansowo, czasowo i mentalnie, bez nich wymiana nie byłaby w ogóle możliwa. Finansowo wspiera nas również Rada Rodziców przy I LO  i Urząd Miasta Chełm.