Relacja Czarniecczyków z posiedzenia XXI sesji Sejmu dzieci i Młodzieży
Posłankami na XXI sesję SDiM były w tym roku Natalia Hyjek i Magda Raczyńska z klasy 2c. Swoją poselską przygodę rozpoczęłyśmy  już 31 maja od  zajęć edukacyjnych , które odbyły się w Liceum Ogólnokształcącym nr IX im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie.

Nasze warsztaty nosiły nazwę „Rozpoznawanie swoich silnych stron jako lidera młodzieżowego”. Wybór tego tematu okazał się bardzo trafną decyzją, gdyż miałyśmy możliwość rozwinięcia swoich umiejętności komunikacyjnych poprzez udział w różnych zadaniach, które miały na celu działanie pod presją, a także pracę zespołową. Obrady tej sesji rozpoczęły się punktualnie o 9 rano 1 czerwca 2015r.  Dla  nas było to podwójne wielkie przeżycie, ponieważ pierwszy raz w życiu miałyśmy okazję zobaczyć to miejsce „od kuchni” i pełnić funkcję młodzieżowego posła. Byliśmy jedynymi reprezentantami spośród szkół ponadgimnazjalnych z naszego regionu. Obrady rozpoczął Marszałek Sejmu, pan Radosław Sikorski, który przekazał  prowadzenie ich Marszałkom ze strony młodzieży:- Michałowi   Nehringowi z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, Damianowi Nowickiemu z III Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Wałbrzychu, a także Michałowi Skręcie z I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie.

Jako pierwsza przemawiała pani premier Ewa Kopacz, która  motywowała nas do dalszego działania. Następnie na nasze pytania odpowiadała minister edukacji, pani  Joanna Kluzik-Rostkowska. Młodzi posłowie pytali o możliwość utworzenia Młodzieżowej Rady przy Parlamencie RP, zadawali pytania związane  z nowa maturą i darmowymi podręcznikami .

– Chcemy mieć takiego partnera jak Wy. Nikt nam lepiej nie powie jakie są Wasze oczekiwania wobec życia i edukacji, jeżeli nie powiecie nam tego sami – przyznała Joanna Kluzik-Rostkowska.

– Ciekawa jestem czy obrady wyjdą Wam lepiej niż nam, bo nam to różnie wychodzi. Czasem się ze sobą zgadzamy, czasem się ze sobą bardzo kłócimy. Trzymam za Was kciuki i będę bardzo uważnie obserwowała jak sobie tutaj radzicie. To miejsce jest fascynujące, chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się nudne – dodała szefowa MEN.

 Drugi punkt obrad był jednym z bardziej emocjonujących, ponieważ   posłowie i  posłanki Sejmu Dzieci i Młodzieży mogli zabrać głos na mównicy. Ostatnią zaplanowaną częścią obrad było głosowanie za przyjęciem bądŸ odrzuceniem poprawek posłów dotyczących uchwały. Głosowanie odbywało się w tradycyjny sposób – tak jak podczas zwyczajnego posiedzenia Posłów RP.  Po przyjęciu odpowiednich poprawek nadszedł czas na przyjęcie lub odrzucenie uchwały. Większością 409 głosów przegłosowana została uchwała dotycząca wpływu młodzieży na przestrzeń publiczną. Została ona podpisana przez Marszałków SDiM, a następnie złożona na ręce Wicemarszałka Sejmu RP, pani Wandy Nowickiej. Po skończonych obradach  wszyscy udaliśmy się do holu głównego, gdzie zrobiono nam wspólne pamiątkowe zdjęcie. Na podsumowanie chcę powiedzieć, że była to świetna przygoda, ponieważ nie każdy ma możliwość zajęcia miejsca w ławie, uczestnictwa w obradach, spotkania  i rozmów  z ludŸmi odpowiedzialnymi za politykę w naszym kraju, a także tych  , którzy z wielką pasją i zaangażowaniem podchodzą do tego przedsięwzięcia. Bardzo bym chciała powtórzyć te dwa dni jeszcze raz, ale niestety jest to niemożliwe, gdyż posłem SDiM można być tylko jedną kadencję. Z tego powodu zachęcam wszystkich gimnazjalistów i licealistów do udziału w tym konkursie za rok, bo uwierzcie mi na słowo, warto!

Poseł na XXI sesję SDiM Natalia Hyjek, 2c