INDEKS W RĘKACH PRZYSZŁEJ DZIENNIKARKI

Finał I edycji Konkursu Wiedzy o Mediach już za Kają. 20-21 marca b.r. odbył się ostatni już – centralny etap olimpiady, który okazał się ogromnym sukcesem dla tegorocznej maturzystki. Uczennica I LO w Chełmie została laureatką, co zapewniło jej indeks na jeden z polskich uniwersytetów. „Od zawsze interesuje mnie dziennikarstwo, dlatego też cieszę się, że dzięki takim inicjatywom mogę rozwijać swoje zainteresowania” – mówi zadowolona z siebie uczennica. Pierwsza część konkursu, odbywająca się jesienią 2014 polegała na napisaniu pracy pisemnej. Już wówczas dostrzeżono talent dziewczyny i wyróżniono jej tekst, który dzięki temu niebawem zostanie opublikowany w książce. Kolejne etapy dotyczyły wiedzy na temat historii mediów, społeczeństwa informacyjnego, rynku mediów po 1989 r., gatunków dziennikarskich, regulacji prawnych oraz innych działów dziennikarstwa i medioznawstwa. Szeroki zakres obejmował lektury z poziomu studiów, z czego wynika, iż maturzystka miała ręce pełne roboty, a materiał niestety nie należał do najłatwiejszych. Mimo to Kaja świetnie sobie poradziła nawet z najtrudniejszymi pytaniami.
Poza testami wyłaniającymi zwycięzców, uczestnicy z Lubelszczyzny mieli możliwości wzięcia udziału w ciekawych warsztatach. Część z nich odwiedziła TVP oraz Radio Lublin, gdzie mogła od podszewki poznać pracę dziennikarzy. Dodatkowo finaliści w murach Uniwersytetu Warszawskiego wysłuchali dwóch wykładów -  Konrada Piaseckiego (dziennikarza RMF FM) oraz Wiesława Władyki dziennikarza „Polityki”. Pierwszy z nich przybliżył młodzieży swoją krętą drogę zawodową, która zakończyła się niebanalnym sukcesem. Drugi zaś wyjaśnił, jak stać się dobrym dziennikarzem, powołując się na tezę, iż „żeby pisać, należy najpierw nauczyć się czytać”. Zajęcia okazały się wyjątkową skarbnicą wiedzy, jakiej nie znajdzie się w żadnych podręcznikach. „Każde zetknięcie się z mediami lub ludŸmi  działającymi w tej branży staje się dla mnie niezwykłym doświadczeniem, gdyż mogę bezpośrednio poznać, jak w rzeczywistości wygląda ten zawód i co robić, by doskonalić swój warsztat” – komentuje laureatka.

Dziś dziewczyna bogatsza o szereg spotkań z uśmiechem patrzy w przyszłość, która miejmy nadzieję, otworzy jej drzwi do kariery.