W Krainie Czarów Czarnieckiego

Jak co roku I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie powitało wiosnę nowym spotem. „Czarniecki is also Happy” – aranżację hitu Pharella Williamsa, górującego na listach przebojów 2014 r., zna niemal co czwarty chełmianin.

Jak mówi Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego - Patryk Gąsior: „W tym roku postanowiliśmy pozostać przy zabawnej i wesołej formie filmu. Wiosna przecież z tym się nam wszystkim kojarzy. Takiej jakości ujęć i historii jeszcze wśród szkolnych produkcji nie było.” „W Krainie Czarów Czarnieckiego”, bo tak nazywa się najnowsza produkcja Czarniecczyków, to krótka opowieść o dziewczynie, która w tajemniczy sposób przenika do zupełnie innego świata, pięknego i pozbawionego jakichkolwiek zmartwień. Widzimy, że w tym zaczarowanym miejscu indywidualności mają ogromne pole do popisu. To miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością i żyje z nią w pełnej symbiozie.

Kilka ujęć powstało w Chełmskim Domu Kultury, pozostałe sceny rozgrywają się w gmachu I LO oraz na okalającym go terenie.  „Najważniejsze jest to, że nie wynajmujemy żadnych filmowców, którzy za odpowiednią opłatą wykonają film wedle wytycznych. W moim przekonaniu fenomenem naszych produkcji jest fakt, że wszystkie są realizowane przez uczniów” – dodaje Gąsior.

I LO na trzy dni zamieniło się w wielki plan zdjęciowy. Jednak nagrywanie nie mogło kolidować w żadnym razie z zajęciami szkolnymi. Młodzi filmowcy musieli więc poświęcić swój czas wolny. Sceny zbiorowe kręcono podczas długich przerw.  

„Nagrywanie jest dużym przedsięwzięciem. Należy wszystko dokładnie przemyśleć i cały czas trzymać rękę na pulsie. Jak zawsze praca nad filmikiem przyniosła nam mnóstwo radości” – mówi Agata Rzeźniczuk, jedna z uczennic zaangażowanych w proces tworzenia.

„Cieszy mnie kreatywność i zaradność naszych uczniów. Czują się oni autentycznie związani ze szkołą, bez reszty utożsamiając się z jej wiekową historią, bogatymi tradycjami. Ci utalentowani młodzi filmowcy pełni błyskotliwych pomysłów i zapału to chluba i duma Czarnieckiego” – mówi, nie kryjąc zadowolenia, Teresa Kiwińska - dyrektor szkoły.

Po pierwszym dniu od premiery na szkolnym profilu YouTube film obejrzało ponad 3 500 osób, wzbudził on nie lada zainteresowanie wśród chełmskiej młodzieży. Kto wie, być może odniesie większy sukces niż „Happy” ? 

Reżyserią i scenariuszem zajęły się Alicja Cichosz, Pola Ligaj oraz Agata Rzeźniczuk. Zdjęcia i montaż są zasługą Jakuba Rejenta. Głównym oświetleniowcem planu, a zarazem asystentem operatora był Paweł Seroka. Za dźwięk odpowiada Mateusz Mikołajczak. Wsparcia merytorycznego i logistycznego udzielała na bieżąco Pani Marta Sadowska, na co dzień Opiekunka Samorządu Szkolnego. Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z wiosennym spotem Czarniecczyków. Najprostszym sposobem na odnalezienie filmu jest wpisanie w pasku wyszukiwania na portalu YouTube: „W Krainie Czarów Czarnieckiego” bądź odwiedzenie szkolnego fanpage’a, Instagrama czy strony internetowej.