Pokazali, na co ich stać!

 

Smak sukcesu

Każdy pragnie być wyjątkowy. Każdy chce się wyróżniać, ale nie każdy ma odwagę poddać się krytycznej ocenie. Kolejna, szósta już edycja "Mam Talet u Czarniecczyków" pokazała,  że wśród nas są osoby o nietuzinkowych umiejętnościach, które nie boją  się stanąć na scenie przed publicznością. Wielkie show, mające miejsce 26 lutego br. na deskach Chełmskiego Domu Kultury, to wydarzenie, które spokojnie można nazwać wydarzeniem miesiąca, a może nawet roku! Uzdolniona młodzież, wymagające jury, profesjonalna organizacja i wspaniała publika - oto krótki przepis na sukces, o którym będzie się jeszcze długo mówić.

 

 

Najlepsi z najlepszych

Uroczystego otwarcia imprezy dokonała Pani Teresa Kiwińska – Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie. Każdy uczestnik został poddany mniej lub bardziej krytycznej ocenie jury, do którego należały największe chełmskie osobistości - p. Wanda Jaroszczuk – redaktor naczelna „Super Tygodnia Chełmskiego”(przew.), p. Marcin Kiwiński – redaktor Chełonline.pl, p. Łukasz Żebrowski - pracownik Miejskiego Domu Kultury i współwłaściciel Studia sQaut, a także zwyciężczyni pierwszej edycji „Mam Talent u Czarniecczyczków” oraz uczestniczka ósmej edycji programu "Must be the music. Tylko Muzyka" - Amanda Lepusińska. Zaśpiewała ona dla chełmskich gości dwie piosenki - "Listen" oraz "Dziwny jest ten świat". Wszystkich zachwyciła swoją piękną barwą głosu i niesamowitym powerem. Dodatkowo na scenie zagościła ubiegłoroczna laureatka konkursu – Agnieszka Kotek.

Należy podkreślić, że patronat honorowy nad konkursem objęła Pani Agata Fisz – Prezydent Miasta Chełm. Imprezę uświetnili swoją obecnością m.in.: Pan Stanisław Mościcki – Wiceprezydent Miasta Chełm i Pan Augustyn Okoński – Dyrektor Wydziału Oświaty UM w Chełmie.

 

Co czekało spragnioną talentów publiczność w tym roku? - popisy wokalne, instrumentalne, fireshow. Nie można było mówić  o nudzie czy powtarzalności. Występy bowiem zachwycały oryginalnością. Wśród uczestników nie mogło zabraknąć wyjątkowo utalentowanych czarniecczyków. Jako pierwsza zaprezentowała się maturzystka, uczennica klasy IIIa – Olga Muszyńska, która swoim głosem i wyglądem scenicznym nie dość, że zachwyciła jury, to także rozbawiła, zyskując przy tym żartobliwy przydomek. Nasze liceum reprezentował  także Arkadiusz Jarmuł - uczeń klasy IIb. Jednakże odkryciem edycji  okazał się uczeń klasy If – Michał Kozar. Ten młody i utalentowany czarniecczyk zaprezentował umiejętności, których nie powstydziliby się wirtuozi gitary elektrycznej tacy jak Gary Moore czy Jimi Hendrix. Równie dobrze czuje się w standardach muzyki rockowej jak i bluesowej, a na dodatek tworzy własne kompozycje. Można by rzec, że jest to prawdziwy „młodzieniec renesansu” chełmskiej sceny estradowej. Zwieńczeniem sukcesu Michała był tytuł Laureata Konkursu i  Nagroda Publiczności, którą przyznali mu chełmianie, zachwyceni jego porywającą grą na gitarze Zwycięzca konkursu zgarnął nagrodę ufundowaną przez Prezydent Miasta Chełm w postaci karty upominkowej, realizowanej w sklepach Media Expert (Pani Prezydent ufundowała również upominki dla wszystkich finalistów 6. edycji konkursu).

O wyjątkowo wysokim poziomie konkursu świadczy dylemat, jaki miało jury do rozstrzygnięcia. Prawdziwie godnego rywala Michał znalazł w osobie Dominiki Pogrzebskiej z ZS nr 1 w Łęcznej, która swoim czystym  i melodyjnym głosem odebrała mowę wszystkim obecnym na sali. Jak sama podkreślała, jej idolką jest Anna German, co mieliśmy okazję usłyszeć i zobaczyć na scenie. Występ Dominiki upewnił wszystkich, że jest ona godną następczynią swojej muzy. Mimo że zdobyła drugie miejsce w konkursie, z pewnością jest to dopiero początek jej świetlanej kariery. Miejsce na podium  zajęła uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie - Agnieszka Poterewicz, która otrzymała również Nagrodę za Osobowość Artystyczną. Wyróżnienie zaś przypadło wokalistce - Annie Sułkowskiej z GZS w Dubience. Jednak jury nie zapomniało o pozostałych uczestnikach, którzy dotarli do ścisłego finału. Natalia Kędzierawska  z II LO w Chełmie otrzymała Nagrodę Dziennikarzy, Szymon Chołomiej z ZSO nr 7 w Chełmie Wyróżnienie za Oryginalny Talent, a zespół z ILO w Krasnymstawie Wyróżnienie Dziennikarzy. Należy podkreślić, że po raz pierwszy w historii konkursu mogliśmy oglądać niezwykły fireshow  w wykonaniu zespołu Liczi, który przyjechał z ILO w Krasnymstawie.

A publiczność? Czy jej przypadła jakaś nagroda? Organizatorzy nie zapomnieli – jedna z osób na widowni wyszła z konkursu jako właścicielka karty upominkowej do sklepów Rossman.

 

Profesjonalizm i szczypta dobrego humoru

W takim show jak "Mam talent" nie mogło zabraknąć czarujących prezenterów!

Ta funkcja przypadła dwóm uczniom klasy IIIf - Kamilowi Marcowi i Miłoszowi Wałkowieckiemu. Jak spisali się chłopcy? Znakomicie! Przez całą imprezę bawili gości, rzucali żartami, zachęcali do aplauzu, dzięki czemu publiczność brała czynny udział w tym, co działo się na scenie. Kto wie, może w przyszłości Kamilowi i Miłoszowi uda się zastąpić obecnych prowadzących „Mam Talent” - Marcina Prokopa i Szymona Hołownię? Niekiedy jednak blask młodych konferansjerów  przyćmiewała pewna tajemnicza postać – Czapla – symbol i maskotka I Liceum Ogólnokształcącego! Niczym prawdziwy ptak przyfruwała na scenę i rozbawiała publikę do łez czy też niwelowała stres uczestników. Należy pamiętać i o takich skarbach estrady Czarnieckiego!

 

Praca, praca i jeszcze raz praca!

Żadne wielkie przedsięwzięcie nie miałoby prawa się udać, gdyby nie ciężka praca i poświęcenie wielu osób. W tym roku za organizację konkursu były odpowiedzialne dwie klasy biologiczno-chemiczne - Ia i IIa oraz grupa  uczniów z klasy IId. Nad organizacją czuwali nauczyciele z I Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie - p. Teresa Kurzępa, p. Jolanta Maciejewska, p. Marta Sadowska i p. Aldona Klejmont.

Ich działania nie zaczęły się jednak w dzień występów. Swoje zadania rozpoczęli znacznie wcześniej, m. in. szukając sponsorów, dzięki którym osoby wyróżnione otrzymały imponujące nagrody w postaci kart upominkowych, pucharów, karnetów, gadżetów firmowych, sprzętu sportowego czy symbolicznego poczęstunku. Gdyby nie wsparcie i pomoc 26 hojnych fundatorów oraz siedmiu patronów medialnych, to szczególne wydarzenie nie miałoby odpowiedniej oprawy.  Kiedy wszyscy czarniecczycy odpoczywali podczas ferii, grupa reporterów (Mateusz Mikołajczak i Natalia Tulikowska pod opieką nauczycieli)  z kamerą odwiedzała wszystkich uczestników w ich macierzystych szkołach: w Krasnymstawie, Łęcznej, świdniku i Chełmie, nagrywając wywiady na finał.

Wszystkim uczniom zaangażowanym w pomoc przy organizacji  należy się ogromna pochwała za to, że nie ulegli presji stresu i do końca wykonywali przydzielone im zadania.

 

Puenta

6. edycja „Mam Talent u Czarniecczyków” dobitnie pokazała, że wśród nas są niesamowicie uzdolnieni młodzi ludzie. Nie jest wykluczone, że sukces w tym konkursie może stać się pierwszym krokiem w kierunku prawdziwej kariery. Emocje opadły, stres zniknął, nagrody zostały rozdane – tegoroczna rywalizacja dobiegła końca. Możemy śmiało stwierdzić, że trud, jaki włożyliśmy w organizację tego przedsięwzięcia, przyniósł nam wewnętrzną satysfakcję. Jednocześnie mamy nadzieję, że przyszły rok będzie obfitował w równie niepowtarzalne talenty. Do zobaczenia za rok!

Magda Gregorowicz i Helena Mazurek