Lekcje historii w Muzeum Chełmskim
Lekcje historii w Muzeum Chełmskim?- Czarniecczycy mówią tak- !

W dniu 20.11.2014r. uczniowie kl. 2c i 3b wzieli udział w zwiedzaniu wystawy w Muzeum im. Wiktora Ambroziewicza „Chełm w latach wielkiej wojny 1914-1918.

Uczniowie  klasy 2c i 3b uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych przygotowanych przez nauczyciela historii p.Ewę Betiuk. Ich celem była rekonstrukcja wydarzeń, które były udziałem Chełmian w okresie I wojny światowej.

Udało się im rozpoznać obiekty użytku publicznego i obiekty sakralne umieszczone na planie przestrzennym miasta oraz zlokalizować ulice: Pokrowską, Swiętoduską czy Bukowską.

Na postawie zdjęć z wystawy uczniowie odtworzyli historię budynku I LO, który pełnił funkcję austriackiego szpitala polowego, Instytutu Maryjskiego, Chełmskiej Szkoły Technicznej, czy obiektów, których już nie ma: szpital zakaŸny, księgarnia miejska, jatki żydowskie.

Na zakończenie zajęć uczniowie podjęli próbę ustalenia kiedy nastąpił „Chełmski świt niepodległości w 1918 r., kiedy do Chełma przybył rotmistrz generał Gustaw Orlicz-Dreszer i miasto stało się częścią wolnej Polski. 

                                                                                                 Monika Kozicka, klasa 3b