Klasy biologiczne na Festiwalu Nauki


Dnia 23 września uczniowie klasy II"a" i III"a" wzięli udział w XI Lubelskim Festiwalu Nauki. Inicjatorami wyjazdu były nauczyciel biologii - Pani Jolanta Maciejewska i nauczyciel chemii Pani Emilia Jadwiszczak, opiekunem była także Pani Joanna Dąbska – nauczyciel wychowania fizycznego.

Wyjazd miał charakter naukowo-doświadczalny. Pierwszym punktem programu były zajęcia na Uniwersyteci Medycznym, gdzie uczniowie wysłuchali wykładu pt.: " W jaki sposób rzeczy makro stają się widzialne?" oraz uczestniczyli w procesie barwienia tkanek potrzebnym do uwidocznienia niewielkich struktur. Następnie mogli samodzielnie obejrzeć różne preparaty pod mikroskopem. Kolejne zajęcia "Kolorowe chromosomy" dostarczyły nam informacji na temat technik znakowania chromosomów i genów oraz metod diagnozowania chorób genetycznych.

Następnego wykładu uczniowie wysłuchali z wielkim zaciekawieniem, ale najbardziej zainteresowane były dziewczęta, które starały się zapamiętać każde słowo, które padło podczas zajęć. Nic dziwnego, gdyż prelekcja nosiła tytuł "Zamieszanie w tkance tłuszczowej, czyli adipokiny w akcji". Pani dr M. Prendecka, która prowadziła wykład najpierw wytłumaczyła młodzieży tytułowe pojęcie "adipokin", a następnie opisała ich wpływ na ludzki organizm.

Finałowym punktem programu były zajęcia na Uniwersyteci Przyrodniczym, gdzie uczniowie wzięli udział w warsztatach pt:"Czy i jak działają substancje roślinne w kosmetykach?", podczas których mieli okazję poznać naukę od strony laboratorium. Pani dr A. Najda zaprezentowała im sposób tworzenia ekstraktu. Młodzież poznała także proces destylacji olejku eterycznego. Wydawałoby się, że destylacja nie jest czymś skomplikowanym, jednak trzeba to zrobić umiejętnie, gdyż sztuką jest otrzymanie olejku, który zawiera jak największą ilość substancji czynnych.

Ta wycieczka pozwoliła nam odpocząć od szkolnych ławek, a także pomogła zdobyć istotną wiedzę, której nie wyczytaliby w żadnym ze szkolnych podręczników. Niektórzy uczniowie podczas tego wyjazdu odnaleŸli dodatkową motywację do poszerzania swojej wiedzy na lekcjach biologii i chemii.

Kamila Gółkowska II a