Festiwal Nauk w Lublinie
24.09.2014 uczniowie klasy II B wzięli udział w Festiwalu Nauki w Lublinie pod opieką  pani Anny Popielewicz oraz pani Lucyny Jazurek –Nakoniecznej.

Pierwszy warsztat prowadzony przez  odbył się  na Wydziale Politologii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej i dotyczył kreatywnego pisania. Uczestnicy stworzyli postaci wymyślonych bohaterów literackich, kreując ich charaktery i biografie. Uzupełnieniem prezentacji były wizualizacje wykonane różnymi technikami, zaprezentowane na zdjęciach. Interakcja między wykładowcą, a słuchaczami przyczyniła się do aktywności uczestników, którzy wykazali się dużą wyobraŸnią.

Na Katolickim Uniwersytecie Ludowym w Collegium Norwidianum  uczniowie wysłuchali wykładu dr hab. Adama Fitasa „Od Żeromskiego, do Białoszewskiego” na temat dzienników polskich pisarzy XX wieku. Ponadto uczestnicy wycieczki mogli skorzystać z odwiedzenia Galerii na Płocie. Na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego obejrzeli  70 plakatów do znanych dzieł operowych z bogatego dorobku prac Rafała Olbińskiego,  uznanego malarza, ilustratora i projektanta.

            Ostatni wykład dotyczył bohatera w polskim filmie powojennym i odbył się na Wydziale Humanistycznym UMCS. Wykład dr hab. Nataszy Ziółkowskiej -Kurczuk połączony był z prezentacją historii kina od 1944 roku aż do czasów współczesnych. Obejrzenie fragmentów ważniejszych filmów polskiej szkoły filmowej, nowej fali, kina moralnego niepokoju i postmodernizmu było dobrą lekcją wiedzy niezbędnej do analizy różnych tekstów kultury.

Dzień, który uczniowie klasy prawniczej mieli okazję spędzić w Lublinie,  był motywacją do dalszego zdobywania wiedzy i okazją poznania swoich przyszłych uczelni. 

Kamila Siedlecka, Marta Hetman