Mamy jeszcze jeden indeks
Po raz kolejny w XI Ogólnopolskim Konkursie o Historii i Kulturze Żydów Polskich trzecie miejsce zdobył Oskar Sula, uzyskując w ten sposób indeks Uniwersytetu Warszawskiego. Laureatem 3 miejsca był już w poprzedniej edycji konkursu jako pierwszoklasista. Tym razem jego praca poświęcona była chełmskiemu potentatowi Abramowi Dawidowi Ledermanowi i jego rodzinie i nosiła tytuł „Młynarza sposób na sukces”.

Konkurs organizowany jest od ponad dwudziestu lat pod patronatem Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Żydowskiego Instytutu Historycznego przez Fundację Shalom. Jej dyrektorką jest wybitna aktorka i reżyserka Gołda Tencer.

Konkurs cieszy się od lat dużym zainteresowaniem młodzieży, w tym roku wzięła w nim udział rekordowa ilość uczestników z całej Polski. Było ich ponad 2,5 tysiąca. Z tego grona wyłoniono 80 uczniów, którzy w finale ustnym byli egzaminowani przez pracowników Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

Po zakończeniu eliminacji ustnych uczestnicy konkursu zostali  przyjęci w sobotę 31 maja br. w Pałacu Prezydenckim, zaś po południu w Teatrze Żydowskim im. E. R. Kamińskiej odbyła się gala połączona z wręczeniem nagród ufundowanych przez m.in. kancelarię prezydenta, premiera, marszałków sejmu i senatu oraz ministerstwa edukacji Polski i Izraela.

Wyróżnienie w tym konkursie i nagrody rzeczowe otrzymała także finalistka Adrianna Pierepienko za pracę pt. „Odezwijcie się………” , będącej próbą zbadania losów absolwentów naszego liceum z roku 1932 i 1934. Byli to Hudessa i Szyja  Lewinsztein. Autorka pracy poszła ich śladem, odtwarzając drogę życiową bohaterów swojego tekstu. Wśród finalistów była także trzecia uczennica Anny Popielewicz – Joanna Surma oraz uczennica Ewy Betiuk – Karolina Kołtun. Finalistki otrzymały nagrody książkowe. Wyróżniono także Annę Popielewicz za szczególne zasługi w propagowaniu wiedzy na temat historii  i kultury Żydów polskich oraz trzykrotne zdobycie przez jej uczniów tytułu laureata w kolejnych edycjach konkursu. Nagrodą jest tygodniowy pobyt w Izraelu na zaproszenie ministerstwa edukacji tego kraju.