Najlepsze w województwie lubelskim
Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów oddział w Lublinie pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Lubelskiego Kuratoria Oświaty zorganizowało wojewódzki konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na temat życia i twórczości autorów związanych z ziemią lubelską. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach: literackiej, a także za pracę multimedialną. Dwóm pierwszoklasistkom z naszego liceum udało się uplasować na czołowych miejscach.

 

Uczennica klasy dziennikarskiej – Weronika Marek, która pisała pracę pod kierunkiem pani profesor Wiesławy Mazurek, zajęła pierwsze miejsce w konkursie. W swojej pracy „Ocalić od zapomnienia” przybliżyła sylwetkę Józefa Łobowskiego – polskiego poety-emigranta, który przed wybuchem II wojny światowej należał do najbardziej cenionych autorów. Niestety, póŸniej słuch o nim zaginął. Warto poznać sylwetki osób, które nie tworzyły gorzej niż wielcy, znani i cenieni poeci. Zwyciężczyni konkursu napisała: „Pisząc o poetach emigracyjnych, nie można pominąć Józefa Łobodowskiego. Bardzo często powraca się, chociażby tylko wspomnieniami, do miejsc, gdzie zaczynało się pewny etap w życiu. (...) Nigdy nie wiemy, co nas spotka. Być może będziemy musieli zrezygnować z marzeń, wyjechać, zacząć nowe życie? Emigracja jest prawdziwą udręką, potrafi pochłonąć każdego. Pamiętajmy, skąd się wywodzimy i nie pozwólmy, by pamięć o takich osobach jak Józef Łobodowski przepadła.”.

 

Z kolei Aleksandra Juzwiszyn, uczennica klasy prawniczej, która pracę pisała pod kierunkiem pani profesor Anny Popielewicz, uplasowała się na trzecim miejscu. Postacią, której Ola poświęciła swoją pracę, jest Krystyna Igras- miłośniczka pióra zamieszkująca w Gminie Chełm. Laureatka chciała przekazać, jak ważne wartości dla człowieka niesie poezja Pani Krystyny: „Głównym tematem twórczości Pani Igras jest zachwt nad otaczającą nas naturą. Niemal w każdym wierszu przenosimy się w piękną i wielobarwną rzeczywistość, która w niewielkim stopniu nas uzależnia i zmusza do „przejrzenia na oczy” - docenienia codziennych zjawisk, które niestety stały sie dla nas rutyną i najzwyklejszą „koleją rzeczy”. / „Odbiorcą poezji miłośniczki pióra może być każdy. A w szczególności przeznaczona jest dla osób, które straciły swój zachwyt nad światem podczas życiowej pogoni za wyznaczonymi celami.”

 

Na konkurs wpłynęło 60 prac, które spełniały wymogi organizatorów. Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 3. kwietnia 2014 roku w Muzeum Wincentego Pola w Lublinie. Zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.