IIc w Sejmie
4 marca 2014 roku na zaproszenie  Senatora prof. Józefa Zająca uczniowie klasy drugiej - dziennikarskiej  I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Czarnieckiego w Chełmie odwiedzili Sejm i Senat Rzeczypospolitej. Naszymi opiekunkami były panie Anna Popielewicz i Lucyna Jazurek Nakonieczna. Po przeprowadzeniu rutynowej kontroli spotkaliśmy  się  z Panem Senatorem i jego współpracownikami.  Następnie znaleŸliśmy się w sali Senatu, gdzie zajęliśmy miejsca na widowni i mogliśmy poczuć się jak prawdziwi dziennikarze. Polityk opowiedział o funkcjonowaniu i pracy Senatu oraz o swoich parlamentarnych doświadczeniach. Pan prof. Zając w Senacie zajmuje się m.in. problemami nauki, edukacji i sportu oraz obronności.

Po krótkim przywołaniu historii izby wyższej parlamentu, rozmawiał z nami rzecznik prasowy PSL - Krzysztof Kosiński. Mimo młodego wieku, 26-letni prawnik dynamicznie wspina się po szczeblach kariery, co bardzo nam zaimponowało. Po niezwykle interesujących wystąpieniach  mieliśmy  czas  na  zadawanie  pytań . Zaciekawieni pytaliśmy Pana Senatora i rzecznika partii o szczegóły dotyczące ich pracy.

Następnie  udaliśmy  się  do  sali  obrad  Sejmu,  dotąd znanej nam jedynie z telewizji i prasy. Wysłuchaliśmy informacji o zasadach obradowania oraz rozmieszczeniu członków rządu, poszczególnych partii i polityków na sali. Dowiedzieliśmy się również, że jest to najstarsza część całego kompleksu, o czym świadczą kolumny znajdujące się tam od początku istnienia  Sejmu.  Oprócz   Sali  Posiedzeń  Sejmu,  zobaczyliśmy   także   Salę   Kolumnową i Korytarz Marszałkowski. W trakcie zwiedzania obejrzeliśmy ponadto tablicę upamiętniającą posłów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej oraz tablicę  upamiętniającą członków parlamentu, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Nasze duże zainteresowanie wzbudziła gablota z historycznymi już laskami marszałkowskimi.

Po fotograficznej dokumentacji naszej wycieczki zostaliśmy miło zaskoczeni obdarowaniem pamiątkowymi sejmowymi gadżetami. Opuściliśmy budynek pełni nowej wiedzy oraz perspektyw na przyszłość.

W Warszawie obejrzeliśmy także wystawę sztuki średniowiecznej w Muzeum Narodowym oraz spektakl „Ożenek” Mikołaja Gogola w reż. Iwana Wyrypajewa w Teatrze „Studio”.

Milena Daniel klasa 2c