Pierwszoklasistka pierwsza w Polsce
Aleksandra Juzwiszyn uczennica klasy 1b zajęła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie towarzyszącym XIII Poznańskim Spotkaniom Targowym – Książka dla Dzieci i Młodzieży. Konkurs zorganizowany był pod hasłem „Kornel Makuszyński i jego bohaterowie”.

Na konkurs wpłynęły 203 prace uczniowskie z 70 szkół z terenu całej Polski. Jury, biorąc pod uwagę ciekawy zestaw lektur, oryginalność sądów i refleksji, dobry język oraz samodzielność pisemnej wypowiedzi, postanowiło nagrodzić książkami i dyplomami prace  27 uczniów. W swojej pracy Ola, uczennica Anny Popielewicz napisała m.in.

„Powieść Szatan z siódmej klasy Kornela Makuszyńskiego obrazuje zachowania ludzi z dwudziestego wieku. Możemy na przykładzie utworu zrozumieć, jak wiele się zmieniło w ciągu kilkudziesięciu lat, chociażby biorąc pod uwagę opis lekcji historii, który wydaje się jakby z innej epoki, przytoczony już przykład młodzieńczej miłości i postawy młodych ludzi wobec siebie, a nawet sposób, w jaki odnosili się do siebie ludzie z różnych pokoleń jest czymś zupełnie odmiennym od relacji międzyludzkich w XXI wieku. Dzięki powieści Makuszyńskiego uświadamiamy sobie, jak bardzo świat się zmienił na przestrzeni  kilkudziesięciu lat.

Sądzę, że ogromnym atutem książki Kornela Makuszyńskiego jest to, że pomimo przeznaczenia utworu dla młodszego pokolenia, bardzo chętnie sięgają po nią starsi. /…/

Po niemal pięciu latach od pierwszej lektury zupełnie inaczej ją odbieram. Zrozumiałam, jak wiele w życiu młodego człowieka znaczą takie właśnie książki i że warto wracać do lektur szkolnych.”