W gronie zwycięzców 

Ada Pierepienko uczennica klasy drugiej c znalazła się w gronie zwycięzców ogólnopolskiego konkursu Muzeum Niepodległości w Warszawie

 

Dla uczczenia 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego Muzeum Niepodległości zorganizowało konkurs zatytułowany „Pamięć o powstaniu i powstańcach styczniowych”. Jego celem było przypomnienie sylwetek powstańców i zachęcenie młodzieży do wyszukiwania i upamiętniania w swoim otoczeniu śladów powstania 1863 roku. W konkursie uczestniczyło 319 uczniów ze szkół z różnych stron Polski.

 

Ada Pierepienko, pisząc pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego Anny Popielewicz pracę „Powstanie pędzlem malowane” poświęconą ikonicznym prezentacjom wydarzeń z roku 1863, znalazła się wśród zwycięzców tego konkursu w kategorii uczniów szkół średnich. W pracy przeanalizowała dzieła  nie tylko najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa polskiego XIX i XX wieku:  Artura Grottgera,  Juliusza Kossaka, Elwiro Andriolliego czy  Jacka Malczewskiego, sięgnęła także po prace mniej znanych twórców: Władysława Maleckiego czy Aleksandra Lessera.

Swój analityczny szkic zakończyła słowami:  Powstanie styczniowe niewątpliwie było najdłuższym ze wszystkich polskich powstań. Niestety, losy powstańców od  początku były przesądzone, gdyż przewaga liczebna przeciwnika była miażdżąca. Patrząc na to wydarzenie i na historie je poprzedzające stwierdzić należy, że była to fascynująca  obrona godności i ducha patriotycznego Polaków. Mimo nikłych szans na wygraną odwaga i waleczność Polaków okazała się zdumiewająca. Na każdym przedstawionym wyżej obrazie obecny jest duch patriotyzmu i chęć walki o własną ojczyznę. Metaforyczność przekazu ikonograficznego  pozwala także współczesnemu człowiekowi odczuć atmosferę tamtych czasów.

            Uroczyste rozdanie nagród odbyło się 15 października w siedzibie Muzeum Niepodległości w Warszawie.