Gazety czarniecczyków na top liście
Niecodziennik, a właściwie nieregularnik,  „Cóltura” jest jednym z dwu czasopism, które wydawane są w I Liceum Ogólnokształcącym im. S. Czarnieckiego w Chełmie. Pismo znalazło się wśród 6 najczęściej wybieranych na stronie multimedialnego programu  „Młodzieżowej Akcji Multimedialnej” spośród ponad 4000 czasopism wydawanych przez uczniów w Polsce. Twórcy „Cóltury” mają ambicje być wyjątkowymi recenzentami ważnych nie tylko dla szkolnej społeczności zjawisk kulturalnych. Zespołem redakcyjnym kierują  redaktorzy wiodący: Kamil Lebnicki, Oskar Sula, Rafał Szwedo, pracujący pod opieką Anny Popielewicz. Zespół redakcyjny nie jest stały, tworzą go zainteresowani kulturą uczniowie klas pierwszych i drugich. Są wśród nich przyszli prawnicy, ekonomiści, filolodzy, ale też ci, którzy marzą o uprawianiu dziennikarskiego rzemiosła.

W bieżącym numerze, który tak wysoko został oceniony przez internautów, jak napisali redaktorzy: „Czytelnicy, miłośnicy literatury, uczniowie i krytycy przedstawili swoje zdanie o pozycjach, które pojawiły się na półkach księgarń  w Polsce od 2006 roku. Kto był zachwycony, a kto zrównał jakąś pozycję z ziemią? Tego dowiecie się na stronach naszego magazynu kulturalnego inaczej – bardziej”.

 

„Idea czasopisma internetowego to w moim środowisku nic nowego, jednak wszystko – mimo młodości takiej formy przekazu – zastało się w tradycyjnych ramach… Wraz z kolegami i koleżankami chcieliśmy odświeżyć wizerunek takiego czasopisma, toteż stworzyliśmy Cólturę – jak się okazało nowe spojrzenie opłaciło się – mam nadzieję, że będzie to impuls dla przyszłych piszących, łamiących i redagujących – nowe otwarcie i świeże spojrzenie.” – mówi Oskar Sula, jeden z redaktorów odpowiedzialnych

 

„Czarniecczyk” - internetowe pismo Samorządu Uczniowskiego  I Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie (ukazuje się od grudnia 2010 roku)  to właściwie kolekcjoner  ogólnopolskich nagród i wyróżnień:  tytuł laureata w konkursie  „Qmam media”,  I miejsce w konkursie „PIRE”, udział w międzynarodowym projekcie „Qmam – aktywność młodzieży w nowych mediach”, piąte miejsce w  17. edycji konkursu redakcji szkolnych  „Mam Forum Pismaków”. W maju i w lipcu bieżącego roku został po raz kolejny doceniony , bowiem 12. i 13. numer pisma znalazł się w elitarnym gronie polecanych qmamów.

 

Nad profilem czasopisma czuwa sztab kreatywnych redaktorów (m.in.: Natalia Lewczuk, Agata Hajduk, Krzysztof Ferenc, Agata Pawłoś, Radek Arciszewski), pracujący pod kierunkiem Teresy Kurzępy. Priorytetem redakcji jest podążanie z duchem czasu i tworzenie nowoczesnego pisma multimedialnego, bo taki kształt przybierają nowe media. Stąd obok artykułów pojawiają się pliki dŸwiękowe, filmy, fotoreportaże czy komiksy.

 

O popularności  pisma  świadczy również fakt, iż licznik odwiedzin internautów „Czarniecczyka”  zdecydowanie przekroczył 20 tysięcy! To dla redaktorów ważna informacja, że zarówno treść jak i forma zyskują uznanie szerokiego grona odbiorców.