Obrady Parlamentu Europejskiego

 

Symulacje obrad Parlamentu Europejskiego rozpoczęły się o godz. 10.00 w okazałym gmachu biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Brały w nich udział pięcioosobowe delegacje z 10 szkół w Polsce biorących udział w realizacji projektu ,,Spotkania z Parlamentem Europejskim’’. Grę poprzedziło omówienie zasad symulacji przez trenera Fundacji Schumana Łukasza Grajewskiego.  Poczuliśmy się prawie dorośli, otrzymując na czas symulacji dowody osobiste  , abyśmy mogli później  głosować na najlepszego naszym zdaniem kandydata, który wygra wybory i zostanie europosłem. Zostaliśmy losowo podzieleni na grupy . Każda z 8 grup miała odrębne cele i zadania do wykonania. Opiekunowie natomiast pomagali nam w   sprawniejszym organizowaniu poszczególnych działań, mobilizowali   do  pracy oraz przedstawiali ciekawe propozycje i pomysły. Grupa I, czyli Komisja Wyborcza miała zadbać o prawidłowy przebieg wyborów. Grupa II, którą stanowili dziennikarze, dostarczała przyszłym wyborcom jak najszerszej informacji o kandydatach, ich programach oraz przebiegu kampanii wyborczej. Kolejna drużyna – Zespół ds. kampanii społecznej przygotowywał    kampanię zachęcającą do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Grupy IV – VIII stanowiły komitety wyborcze ugrupowań politycznych PE, tj. Europejska Partia Ludowa, Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów, Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy oraz Zieloni – Wolny Sojusz Europejski. Zadaniem każdego z komitetów było wybranie kandydata na europosła i rzecznika prasowego. Pozostali tworzyli zespół specjalistów do spraw marketingu politycznego. Należało do nich tworzenie programu wyborczego wybranego kandydata, zgłoszenie kandydatury swojego komitetu do Państwowej Komisji Wyborczej, a także przygotowanie kampanii wyborczej.  

   Komisje wyborcze przygotowały ciekawe pomysły na kampanię. Gmach biblioteki uniwersyteckiej zamienił się w swoiste pole bitwy na gesty, słowa, ulotki i plakaty .W happeningach brali udział  studenci UW, przygotowujący się do zajęć w bibliotece.    Osoby pełniące funkcję rzeczników prasowych   nie narzekały na nudę  udzielając wywiadów dziennikarzom,   odpowiadając na rożne, często kłopotliwe pytania dotyczące kampanii. Ciężko pracowali  sami dziennikarze   zadający   dociekliwe pytania rozmówcom.   Zajęli się oni  także przygotowaniem okolicznościowej  gazety.   Udzielali czytelnikom porad na temat głosowania oraz przedstawiali sylwetki kandydatów. Nie obeszło się bez wyssanych z palca informacji i pomówień, które zamieszały głosującym w głowach, a kandydatów przyprawiły o dreszcze.  Wreszcie nadszedł czas prezentacji.  Każdy z kandydatów musiał się zaprezentować jak najlepiej  . Niektórym pretendentom nawet w tak stresujących chwilach nie zabrakło poczucia humoru i dystansu, o czym mogła przekonać się widownia. Inni natomiast podeszli do sprawy nieco poważniej, lecz również z niesamowitą lekkością, śmiałością i przekonaniem wygłaszali przemówienia. Wśród startujących znalazła się jedyna kandydatka – Manuela Kurek, która udowodniła, że   kobiety mają równe szanse. W związku z tym musiała dementować plotki o swoich rzekomych operacjach plastycznych, co nie było takie łatwe, choć to była tylko symulacja.

W trakcie debaty wszyscy mogli zadawać pytania kandydatom. W ten sposób dowiedzieliśmy się o uczestnikach debaty nieco więcej… Sensacją okazała się informacja o domniemanej działalności  na rzecz CIA przedstawiciela Tradycjonalistów – Piotra Skóry. Chełpiących się znajomością języków obcych, sprawdzono bardzo dokładnie .

Po prezentacji kandydatów i debacie z ich udziałem przyszedł czas na wizytę europosła – pana Rafała Trzaskowskiego. Opowiedział on  o swojej pracy  , o zadaniach które stara się wypełniać będąc w Parlamencie Europejskim. Mieliśmy okazję obejrzeć również spoty reklamowe kampanii wyborczej, których celem było zachęcenie wyborców do oddania swojego głosu na każdego z kandydatów.  . Kolejnym etapem dnia pełnego wrażeń było głosowanie. Każdy z uczestników symulacji mógł oddać swój głos na jednego z kandydatów. Po przeliczeniu głosów Komisja Wyborcza ogłosiła wyniki głosowania. Okazało się że niewielką różnica głosów wygrał Patryk Szymczyk przedstawiciel Zielonych. Szczęśliwy zwycięzca – nowy europoseł podziękował wszystkim, którzy go poparli, ale także tym, którzy niezależnie od tego na kogo głosowali, w ogóle zechcieli pofatygować się do urny. Podziękowanie to zakończyło symulację wyborów do Parlamentu Europejskiego.  

Symulacja   nauczyła nas   pracy w grupie, jej owocem   było   poszerzenie naszej wiedzy o kampaniach wyborczych, technikach wyborczych    i pracy   Parlamentu Europejskiego.   Przekonaliśmy się również, że każdy głos ma ogromne znaczenie ,więc powinien być oddany z należytą powagą i nie na przypadkowego kandydata. Myślę, że to spotkanie zachęciło wiele osób do brania udziału w zbliżających się wyborach do PE.

Ada Dziurian i Agnieszka Małysz z 1b