Ogólnopolski Konkurs Historyczny HETMANYJuż po raz kolejny młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie wzięła udział w szóstym Ogólnopolskim Konkursie Historycznym HETMANY. Jak co roku istotne dla nas jest zdobywanie i pogłębianie wiedzy o hetmanie Stefanie Czarnieckim oraz, a może przede wszystkim, tworzenie Wspólnoty Czarniecczyków. I Ogólnopolski Konkurs Historyczny HETMANY odbył się w roku szkolnym 2007/2008, który Minister Edukacji Narodowej ogłosił rokiem Hetmana Stefana Czarnieckiego. Inicjatorem konkursu jest XLVI Liceum Ogólnokształcące w Warszawie. Propozycja konkursowa skierowana została do wszystkich szkół noszących imię Stefana Czarnieckiego, a jest ich w Polsce 25. W roku szkolnym 2012/2013 wzięło udział 515 osób z 22 szkół.
Wzorem lat ubiegłych wróciliśmy z nagrodami. Wyniki ogłoszono podczas Gali Hetmańskiej, która odbyła się 1 marca 2013 r. w Warszawie.

Młodzież z naszego liceum wzięła udział w konkursie wiedzy o hetmanie i epoce w składzie: Justyna Gorec, Przemysław Jabłoński i Katarzyna Padowska (uczniowie klasy II f, politechnicznej) i zdobyła drużynowo II miejsce. W tym samym konkursie indywidualnie Katarzyna Padowska uzyskała II miejsce i indeks Collegium Bobolanum w Warszawie na politologii. Druga grupa wzięła udział w projekcie i wykonała multimedialną grę historyczną o Stefanie Czarnieckim ukazującą najważniejsze bitwy stoczone przez naszego patrona, a także etapy jego kariery polityczno-wojskowej. Drużyna w składzie: Paweł Ciechomski, Krzysztof Ferenc i Katarzyna Padowska (również uczniowie klasy II f, politechnicznej), otrzymali wyróżnienie. W obu kategoriach młodzież pracowała pod kierunkiem Katarzyny Koziak, nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie w I Liceum Ogólnokształcącym w Chełmie.

Udział w konkursie to nie tylko wyniki, ale również inicjowanie i wspieranie działań zmierzających do wytworzenia swoistej wspólnoty Czarniecczyków w Polsce i na świecie.