Samorząd Uczniowski


  [ Cele i zadania SU ]   [ Regulamin SU ]   [ Plan pracy ]   [ Skład Samorządu ]
  [ Wybory do SU]    [ Działania ]   [ Czarniecczyk ]   [ Cooltura ]
  [ Mam Talent ]   [ Tysiąc w rozumie ]   [ Idol Czarniecczyków ]

Pierwsza kobieta... to jest precedens!

Siedmioro finalistów, ale zwycięzca (a właściwie "zwyciężczyni", jak zapewne poprawiłaby mnie Ministra Sportu pani Joanna Mucha) mógł być tylko jeden. Tysiąc złotych, czyli nagrodę główną (ufundowaną przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego) zgarnęła po raz pierwszy w historii szkoły kobieta - Marta Szawurska z klasy III f. Jedyna wśród uczestników konkursu reprezentantka płci pięknej, aby pokonać swoich kolegów musiała wykazać się olbrzymią wiedzą w wielu dziedzinach nauki. Wysiłek opłacił się, bo 1000 złotych, które zasiliło konto Marty, z pewnością można potraktować jako wspaniałą niespodziankę w przeddzień Święta Kobiet.

Dzisiaj śmiało można powiedzieć, "Tysiąc w rozumie" znalazło swoje stałe miejsce w harmonogramie imprez ILO (organizatorem jest SU pod kierunkiem p. Teresy Kurzępy i p. Teresy Kiwińskiej). Konkurs cieszy się niesłabnącą popularnością, o czym świadczy duża liczba uczniów biorących udział w eliminacjach. Do ścisłego finału mogą przejść jednak tylko ci, którzy wykazali się największą wiedzą. Starcie tych najlepszych w finale XIV edycji konkursu, miało miejsce 7 marca 2012 roku. Wśród tytanów oręża, jakie stanowi ludzki mózg, miażdżącą liczebną przewagę mieli uczniowie klas maturalnych (zwłaszcza mat-fizów!), ale w gronie finalistów znalazł się również drugoklasista.

Największym "braniem" cieszyły się pytania z fizyki, chociaż liczba udzielonych poprawnie odpowiedzi do rewelacyjnych nie należała. Pani profesor Anna Betiuk, ekspert w tej dziedzinie, niechętnie "zerowała" błędne odpowiedzi kolegów. Dużą popularność wśród uczestników miała również matematyka i... wychowanie fizyczne (tylko na pozór łatwe pytania okazywały się - niejednokrotnie - trudnym do zgryzienia orzechem).

Jeszcze przed rozpoczęciem imprezy dyskutowano o szansach i obstawiano "pewniaki". Zwycięzcą nie okazał się jednak faworyt publiczności (Ireneusz Szulc - ubiegłoroczny zwycięzca), ale ten element zaskoczenia wydaje się podbudowywać i napełniać nadzieją... "Wszystko się może zdarzyć" - śpiewała Anita Lipnicka, a "fortuna kołem się toczy" - mawiali starożytni Rzymianie. I może coś w tym jest?

Oprócz wiedzy (w tego typu konkursach) liczy się też szczęście (chociażby przy wyborze pytań), a i nie mniej pomocna mogła okazać się intuicja, której - z oczywistych względów - kolegom Marty zabrakło. Niestety, "life is brutal and full of zasadzkas", ale w przyszłym roku nadarzy się okazja na męski odwet. Powodzenia!


Kamil Kudyba
Protokół


Dnia 7 marca 2012 roku w Liceum Ogólnokształcącym w Chełmie im. Stefana Czarnieckiego odbył się finał XIV edycji konkursu "Tysiąc w rozumie".


Do finału zakwalifikowali się:


Jury w składzie:

sprawdziło poprawność udzielanych odpowiedzi wyłoniło zwycięzców konkursu.


Zostali nimi:

I miejsce: Marta Szawurska, IIIf

II miejsce: Partyk Harasim

III miejsce: Patryk Brzozowski


Jarosław Lewkowicz