MAPA STRONY KONTAKT KARTA SZKOŁY

Mam Talent u Czarniecczyków

Rusza jubileuszowa X edycja Wojewódzkiego Konkursu

„MAM TALENT u CZARNIECCZYKÓW”!

 

Drodzy Uczestnicy, Nauczyciele!

Nie możemy się doczekać kolejnych zmagań utalentowanej młodzieży na profesjonalnej scenie! Aby uzyskać szczegółowe informacje o konkursie, zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej i facebookowej. Dostępne są już informacje dotyczące tegorocznej edycji: regulamin, harmonogram, formularz zgłoszenia do pobrania, załączniki.

Zapraszamy do udziału i życzymy powodzenia!

 

Materiały do pobrania:

Zaproszenie do udziału

REGULAMIN KONKURSU

Zgłoszenie

Załącznik nr 1 – dane o finaliście

Załącznik nr 2 – zgoda na przetwarzanie danych osobowych i rozpowszechnianie wizerunku

OBOWIĄZEK  INFORMACYJNY

 Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych – Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 1)  informujemy, że:

 • administratorem danych osobowych jest I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie (adres: ul. Stefana Czarnieckiego 8, 22- 100 Chełm, e-mail: liceum@1lo.chelm.pl, nr telefonu: 82 565 38 84),
 • w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie został powołany Inspektor Ochrony Danych (dane kontaktowe: e-mail marta.lysuniek@cbi24.pl),
 • dane osobowe przetwarzane będą w celu organizacji Wojewódzkiego Konkursu „Mam Talent u Czarniecczyków”,
 • dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji ww. celu z uwzględnieniem okresu przechowywania określonych w przepisach odrębnych oraz koniecznością usunięcia danych bez zbędnej zwłoki w sytuacji, gdy osoba, której dane dotyczą, cofnie zgodę,
 • podstawą prawną przetwarzania danych jest art.6 ust.1 lit. a) ww. Rozporządzenia,
 • w związku z organizacją Wojewódzkiego Konkursu „Mam Talent u Czarniecczyków” dane osobowe zwycięzców mogą być przekazywane sponsorom nagród, a także podawane do wiadomości publicznej osobom zgromadzonym,
 • osoba, której dane dotyczą, ma prawo do: cofnięcia zgody w dowolnym momencie, jednak bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano  na podstawie zgody przed jej cofnięciem, żądania dostępu do danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych osobowych, wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Organizacja Wojewódzkiego Konkursu „Mam Talent u Czarniecczyków” jest związana z koniecznością przetwarzania danych osobowych, w związku z tym osoba biorąca czynny udział w tym wydarzeniu jest zobowiązana do podania danych osobowych.

 

_MKF3539 (Kopiowanie)

MAM TALENT U CZARNIECCZYKÓW

Regionalny konkurs organizowany od 2010 roku przez Samorząd Uczniowski I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie. Stanowi kontynuację utrzymanego w podobnej konwencji „Idola Czarniecczyków”, którego pierwsza edycja odbyła się w roku szkolnym 2002/2003 (wzięła w nim udział – w charakterze jurora i gwiazdy koncertu finałowego – nasza absolwentka Ania Dąbrowska). 

 Cele konkursu:
 • popularyzowanie działań artystycznych,
 • rozwijanie kreatywności młodzieży,
 • promowanie młodych talentów,
 • rozwijanie zainteresowań uczniów,
 • rozwijanie współpracy pomiędzy szkołami z terenu województwa lubelskiego.

Konkurs obejmuje rozmaite zdolności sceniczne młodzieży – taniec, śpiew, grę na dowolnym instrumencie, małe formy sceniczne, recytację, kabaret, występy sportowe, akrobatyczne, iluzjonistyczne itp. Jest przeznaczony wyłącznie dla młodzieży siódmej klasy szkół podstawowych, uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa lubelskiego. Nie mogą więc w nim brać udziału dorośli uczestnicy (z wyjątkiem dyrygentów czy akompaniatorów, których gra nie będzie wpływać na ocenę występu).


Znamy już szkolnych finalistów tegorocznego „Mam Talent”!

13 grudnia 2018 r. poznaliśmy finalistów I LO, którzy pojawią się na scenie jubileuszowej edycji konkursu „Mam Talent – u Czarniecczyków”. Emocje dały się we znaki wszystkim uczestnikom eliminacji. Stawka była przecież wysoka, a konkurencja duża. Jednakże naszemu szanownemu jury w składzie: p. Sabina Englot, p. Marian Skiba, p. prof. Teresa Kurzępa, Wiktoria Raczyńska oraz Michał Kowalczuk udało się wyłonić, z 12 bardzo utalentowanych uczestników, troje szczęściarzy, którzy wystąpią w finale!

Mogliśmy podziwiać przeróżne pokazy artystyczne. Warto podkreślić, że większość występów była autorska. W tym roku uczestnicy zachwycili nas między innymi: tańcem nowoczesnym, towarzyskim, hip – hopem, wzruszającą interpretacją wielu utworów muzycznych, ciekawą recytacją, lecz także mocnym rockowym brzmieniem.

Po naradach, decyzją jury, do finału zakwalifikowały się – Sandra Olchowska, Wiktoria Kozik – taniec oraz Natalia Ufniarz. 31 stycznia w Chełmskim Domu Kultury czekać je będzie ostateczne starcie, w którym zmierzą się z finalistami z województwa lubelskiego.

Fot.: Aleksandra Brudnowska


Plakat MT All Sponsors (Kopiowanie)

Patronat Honorowy – Agata Fisz – Prezydent Miasta Chełm

JURY: Marlena Gołębiowska, Mariusz Matera – przewodniczący, Agnieszka Nowosad, Krzysztof Rogucki, Izabela Zakrzewska, Łukasz Żebrowski

Wyniki IX edycji „Mam Talent u Czarniecczyków”

I MIEJSCE – Michał Kowalczuk – I Liceum Ogólnokształcące w Chełmie
II MIEJSCE – Karolina Mączka – Liceum Ogólnokształcące w Dubience
III MIEJSCE – Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Henryczki” – Zespół Szkół w Bychawie

Nagroda za Oryginalny Talent, Nagroda Dziennikarzy ,,Super Tygodnia Chełmskiego” i Radia Bon Ton, Nagroda dla Najlepszego Wykonawcy OrganizatoraAleksandra Konieczna – I Liceum Ogólnokształcące w Chełmie
Nagroda Dziennikarzy „Nowego Tygodnia Chełmskiego” – Michał Kowalczuk – I Liceum Ogólnokształcące w Chełmie
Wyróżnienie i Nagroda za Osobowość Artystyczną – Zespół „Na szybko” – Zespół Szkół Ekonomicznych i Mundurowych w Chełmie
Nagroda Publiczności – Karolina Mączka – Liceum Ogólnokształcące w Dubience

Prowadzący: Dominik Bożyk, Marcin Kazaniecki, Jakub Wawron

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy nietuzinkowych umiejętności, życząc dalszych sukcesów.

Relacja TV UMCS – Patrona Medialnego

Fot.: Natalia Pazyna i Maciej Kołodziej


Co znaczy dla nas „Mam Talent u Czarniecczyków”?

Tradycją stało się to, że już od dziewięciu lat mieszkańcy Chełma gromadzą się na widowni Chełmskiego Domu Kultury, a ze wszystkich stron województwa zjeżdża się utalentowana młodzież ze swoim duchowym wsparciem publiczności lub mentorem. Ale jakie prawdziwe znaczenie ma inicjatywa naszej szkoły dla każdego, kto jest z nią związany?

Dla pracowników Chełmskiego Domu Kultury i pani dyrektor Małgorzaty Paździor – Król, którzy goszczą nas u siebie od początku istnienia konkursu… Pomoc z ich strony oraz chęć współpracy przyczyniły się do tego, że przez długie lata na scenach CHDK-u będą występować osoby, których przyszłymi sukcesami będziemy mogli się szczycić.

Dla  dyrekcji i nauczycieli, gdyż to właśnie od nich się zaczęło… Po dziewięciu latach nadal „szaleje” w nich ta sama energia i ten sam zapał, by realizować swoją ideę zrzeszającą talenty z całego województwa. To właśnie pani dyrektor Teresa Kiwińska była dobrym duchem tej imprezy – wspierała pomysły nowych rozwiązań, angażowała się w poszukiwanie fundatorów. Panie profesor Teresa Kurzępa, Aldona Klejmont, Jolanta Maciejewska i Marta Sadowska trzymały rękę na pulsie, wspierając uczniów i uczestników. Podziw dla ich zaangażowania był widoczny na twarzy każdego, kto widział, z jaką pasją realizują swoją pracę.

Dla uczniów, którzy poświęcają swoje serce i czas, by organizacja „Mam Talent u Czarniecczyków” była jak najlepsza… Wśród nich są „weterani”, jacy pomagają nie pierwszy raz, tym samym dodając otuchy młodszym kolegom i koleżankom oraz dzieląc się z nimi swoimi doświadczeniami i radami. W tym roku dzięki zaangażowaniu klas I „a”, II „b” oraz zarządu Samorządu Uczniowskiego wszystko zostało dopięte na ostatni guzik, by show rozpoczęło się na czas.

Dla wszystkich, którzy poszukiwali sponsorów i patronów medialnych, by „Mam Talent u Czarniecczyków” stało się jeszcze bardziej rozpoznawalne i reprezentowało większy poziom niż w latach ubiegłych.

Dla gości specjalnych (dyrektorów urzędów, instytucji, szkół, firm, nauczycieli…), którzy postanowili swoją obecnością uświetnić to wydarzenie kulturalne… Niektórych z nich zapraszamy już od lat, by mogli podziwiać występy utalentowanej młodzieży.

Dla sponsorów, których pomoc i wsparcie towarzyszy nam od lat… Jesteśmy wdzięczni, iż 37  instytucji i firm  postanowiło dołożyć swoją własną cegiełkę w trakcie planowania i realizowania kolejnych edycji, by ufundować naprawdę atrakcyjne nagrody i pomóc w organizacji naprawdę atrakcyjnego wydarzenia.

Dla czterech patronów medialnych, gdyż to dzięki nim o „Mam Talent u Czarniecczyków” możemy przeczytać w gazetach, usłyszeć w radiu oraz obejrzeć reportaże w telewizji. Gdyby nie oni,  to rozpoznawalność naszego konkursu nie byłaby tak duża.

Dla operatorów światła i dźwięku, kamery i fotoreporterów oraz grafików… . Bez ciemności nie byłoby światła, bez ciszy nie byłoby dźwięku. Ale bez światła i dźwięku nie byłoby „Mam Talent”. Cieszymy się, że i tym razem scena rozbłysła kolorami, błyskami fleszu, uszy wypełniły muzyka i śpiew. Od trzech lat niezmiennie nad oprawą fotograficzną pracuje nasz kolega Maciej Kołodziej. Od dwóch lat nad oprawą graficzną konkursu pracują „Lekkograficzni”. Ich twórczą pracę trafnie podsumowała jedna z jurorek na widok nowego loga plakatu („Jacy Wy w tym roku jesteście ładni!”).

Dla prowadzących — Marcina Kazanieckiego, Jakuba Wawrona i Dominika Bożyka, którzy z polotem i fantazją poprowadzili dziewiątą edycję… W tym roku nie tylko mieli oni kontakt z uczestnikami, ale również nawiązywali bezpośrednie rozmowy z widzami oraz jurorami, co dodało całemu konkursowi specjalnej, ciepłej atmosfery.

Dla jurorów, bez których nie wybrano by najbardziej utalentowanego uczestnika… Na pozór to zadanie wydaje się proste, ale tak nie jest. W tym roku podjęli się go państwo Mariusz Matera, przewodniczący, który dodawał uczestnikom otuchy; Marlena Gołębiowska, z entuzjazmem oglądająca każdy występ; Agnieszka Nowosad, krytyczna, ale szczera i bardzo sympatyczna; Izabela Zakrzewska, która z zachwytem oglądała zarówno występy wokalne, jak i taneczne; Krzysztof Rogucki, który dodawał energii wszystkim i na widowni, i na scenie; Łukasz Żebrowski, przyglądający się uczestnikom w poszukiwaniu prawdziwej perły, czyli osobowości artystycznej.

I przede wszystkim — dla uczestników dziewiątej edycji „Mam Talent u Czarniecczyków”… Pod względem różnorodności tegoroczna edycja dostaje szóstkę z plusem. Było wszystko — począwszy od śpiewu, przez taniec, grę na całej gamie instrumentów, na iluzji kończąc. Zespoły zachwyciły równym brzmieniem i energią; wokaliści ciekawą i czystą barwą głosu; tancerze swoim poczuciem rytmu i umiejętnościami; iluzjoniści sztuczkami, na które do dziś nie znamy odpowiedzi. To uczestnicy są przysłowiową wisienką na torcie, którą zostawia się na sam koniec deseru.

♦  ♦  ♦

Zacznijmy od śpiewu, bo wyróżnienie otrzymuje – uwaga, uwaga – zespół „Na szybko” (ZSEiM w Chełmie). Już podczas pierwszego etapu zgodził się na warunki umowy jednego z prowadzących, Jakuba Wawrona, które – przypomnijmy – brzmiały następująco: „Wy weźmiecie satysfakcję i sławę, jak to obiecaliście w wywiadzie, a ja pozbawię Was kłopotu, mogę wziąć Waszą  nagrodę”. Jednak czy są w stanie dotrzymać warunków tej umowy, biorąc pod uwagę fakt, iż oprócz otrzymania wyróżnienia, zostali także obdarzeni tytułem Osobowości Artystycznej? Mało prawdopodobne, zwłaszcza patrząc przez pryzmat słów Łukasza Żebrowskiego, fundatora tej nagrody: „Wybrałem was, bo dzięki temu będę miał okazję się z wami spotkać i zmusić bębniarza, żeby grał szybciej”. Takiej możliwości pracy nad swoim talentem nie sposób nie przyjąć. Jak powiedział sam Krzysztof Rogucki: „Ludzie, którym się udaje, poza tym, że mają ciekawą duszę, cholernie dużo czasu poświęcają na pracę”.

Można powiedzieć, że kolejny zwycięzca jest już na dobrej drodze, by osiągnąć wspomniany przez tego jurora sukces. Świadczy o tym chociażby otrzymanie Nagrody dla Najlepszego Wykonawcy Organizatora oraz Nagrody Dziennikarzy „Super Tygodnia Chełmskiego” i Radia „Bon Ton” oraz Nagrody za Oryginalny Talent. Mowa oczywiście o Aleksandrze Koniecznej (I LO w Chełmie), która wystąpiła z dwiema rosyjskimi piosenkami. Można zauważyć, że „Mam Talent u Czarniecczyków” upłynęło pod znakiem pytań ze strony jury o to, co uczestnik chciał przez konkretny utwór przekazać?, dlaczego go wybrał? oraz do kogo go adresował? Jednak tym razem nie było krytyki – zamiast niej pojawiły się słowa Krzysztofa Roguckiego: „Nie znam języka, w którym śpiewałaś, a czułem i rozumiałem wszystko, co chciałaś mi przekazać”.

Miejscem na podium została doceniona muzyka filmowa. III miejsce zajęła… Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Henryczki” (ZS w Bychawie)! Drogę do finału zagwarantował jej tzw. „złoty przycisk”. Oby droga ta wiodła aż do gwiazd, takich jak np. zwycięzcy ubiegłorocznej edycji „Mam Talent u Czarniecczyków”, którzy od tamtego czasu zdążyli już wypełnić swój życiorys wieloma innymi osiągnięciami. Mowa o zespole „Koty”. A może należałoby życzyć jeszcze większych sukcesów na miarę Hansa Zimmera, autora muzyki wykonanej przez orkiestrę w pierwszym etapie?

Oby taka przyszłość czekała też laureatkę II miejsca – Karolinę Mączkę (LO w Dubience), która wzruszyła prowadzących, szkolną czaplę i ujęła za serce publiczność, o czym świadczyła feeria telefonicznych lampek podczas jej występu oraz największa liczba głosów w plebiscycie na Nagrodę Publiczności.

Należy wspomnieć, że każda edycja wyróżnia się czymś nowatorskim, To pierwsza edycja, podczas której z widzami były na żywo przeprowadzane wywiady. To pierwsza edycja, podczas której kamera transmitowała na żywo przekaz obrazu na sceniczny ekran. Wszystko dzięki  pomocy pracowników CHDK-u. Inną atrakcją był zawodowy występ tancerek grupy BALLO I w spektaklu „Zaginiona w dżungli”.

Na ogłoszenie zwycięzcy I miejsca, którym został uczeń naszej szkoły – Michał Kowalczuk, by zbudować dramaturgię, organizatorzy czekali najdłużej! Otrzymał on także Nagrodę Dziennikarzy „Nowego Tygodnia”. Oczarował jury, m. in. układając kostkę Rubika, nawet jej nie dotykając, zamieniając pepsi w wodę… Jak powiedział Mariusz Matera: „Nie siadajcie z nim do gry w karty”. Kto wie, jakiej magii używa; może magii liczb? Może ma to związek z przedstawionymi przez Dominika Bożyka informacjami odnośnie numeru tegorocznej edycji, bowiem cyfra 9 ma magiczne właściwości – każda liczba mnożona przez 9 w sumie wynie­sie zawsze 9…

Skoro ta edycja „Mam Talent u Czarniecczyków” dostarczyła nam tak ekstremalnych wrażeń, to aż strach pomyśleć, co czeka nas za rok. Pozostało nam jedynie wyczekiwać z zapartym tchem jubileuszowej edycji.

Tekst: Magdalena Iwańczuk i Izabela Medolińska


Finaliści do „Mam Talent” wybrani !

13 grudnia 2017 r. odbyły się szkolne eliminacje do IX już edycji Wojewódzkiego Konkursu „Mam Talent u Czarniecczyków”. I tym razem nie zawiedliśmy się na naszych uczniach. W szranki stanęło aż 23 uzdolnionych czarniecczyków.

Mogliśmy podziwiać przeróżne pokazy artystyczne – od zabawnych, wzruszających, po magiczne i te z nutką grozy. Talenty, jakie zaprezentowano w tegorocznej edycji, to śpiew klasyczny, piosenka kabaretowa, taniec – zarówno klasyczny, towarzyski jak i współczesny, zapierający dech w piersi pokaz iluzji, knife game – czyli niebezpieczna gra z użyciem noża, a także próbka musicalu.

„Poziom w tym roku był bardzo wysoki, mieliśmy twardy orzech do zgryzienia” – przyznało jury, w którego skład weszli: przewodniczący – muzyk Bogdan Depta, instruktorka tańca – Sabina Englot, p. prof. Teresa Kurzępa oraz uczniowie I LO odnoszący liczne sukcesy artystyczne – Klaudia Mazurek  i Szymon Chołomiej.

Ostatecznie, po długich i burzliwych naradach, wybrano troje finalistów –  Aleksandrę Konieczną, Milenę Seredowską i Michała Kowalczuka. Będą mieli oni szansę powalczyć z finalistami z województwa lubelskiego podczas finału, który odbędzie się 15 lutego 2018 roku   o godzinie 10.00  w Chełmskim Domu Kultury.

Tekst: Magdalena Steć

Fot.: Natalia Pazyna, Aleksandra Brudnowska


16641123_1321499827872909_3534945067870705218_n (Kopiowanie)

Patronat Honorowy – Agata Fisz – Prezydent Miasta Chełm

JURY: Marlena Gołębiowska, Mariusz Matera – przewodniczący, Edyta Muda, Krzysztof Rogucki, Izabela Zakrzewska, Łukasz Żebrowski

Wyniki VIII edycji „Mam Talent u Czarniecczyków”

I MIEJSCE – zespół „Koty” – I Liceum Ogólnokształcące w Chełmie
II MIEJSCE – Patrycja Krukowska – Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 6 w Chełmie
III MIEJSCE – zespół „Na Szybko” – Zespół Szkół Ekonomicznych i III Liceum Ogólnokształcące w Chełmie

Nagroda za Oryginalny Talent – Dominika Ślęczka – I Liceum Ogólnokształcące w Chełmie
Nagroda Dziennikarzy „Nowego Tygodnia Chełmskiego” – Natalia Krysa – Zespół Szkół Nr 1 w Świdniku
Nagroda Dziennikarzy ,,Super Tygodnia Chełmskiego” – Dominika Ślęczka i Mikołaj Krzaczek – I Liceum Ogólnokształcące w Chełmie
Wyróżnienie – Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Henryczki” – Bychawa
Nagroda Publiczności oraz Nagroda za Osobowość Artystyczną – zespół „Koty” – I Liceum Ogólnokształcące w Chełmie
Nagroda Organizatora – Zespół Instrumentalny Zespołu Szkół Transportowo – Komunikacyjnych w Lublinie

Wszystkim uczestnikom biorącym udział w konkursie talentów gratulujemy nietuzinkowych umiejętności, życząc dalszych sukcesów.


Czy warto było BYĆ na „Mam Talent u Czarniecczyków” ?

Tak – chociażby po to, aby przez chwilę poczuć się jak w filharmonii.

Kurtyna rozsuwa się, ukazując scenę będącą w posiadaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Henryczki” z Bychawy (wyróżnienie), przygotowanej do wykonania utworu napawającego optymizmem, wiarą w lepsze jutro i poczuciem satysfakcji. Po chwili pojawia się i dyrygent – to on czuwa nad zdyscyplinowaniem i zgraniem trzydziestoosobowej grupy młodych instrumentalistów, zapewniając pełen profesjonalizm.

Tak – by zobaczyć niekwestionowanych mistrzów.

Elegancja, energia  i doskonałość ruchu tańców latynoamerykańskich  ukazuje światowy poziom wykonania gości specjalnych – Izabeli Zakrzewskiej i Josefa Justa oraz popping godny mistrzostwa Polski Filipa Wieczorka – ubiegłorocznego zwycięzcy konkursu.

Tak – dla momentu zapomnienia przy poznawaniu nowych, oryginalnych utworów.

To już nie krew wydaje się być pompowana do serca, ale dźwięki własnego utworu Dominiki Ślęczki i Mikołaja Krzaczka z I LO w Chełmie (Nagroda Dziennikarzy „Super Tygodnia Chełmskiego” oraz Nagroda za Oryginalny Talent), wykonanego przy użyciu czterech instrumentów, w tym gitary i trzech różnych fletów.

Tak  – aby śledzić postęp wybranych uczestników stających do konkurencji kolejny raz.

„Mam wrażenie, że nie przyszłaś tutaj dla żadnej nagrody, ale dla ludzi. I to się ceni” (I. Z) – to się ceniło, gdy nie tak dawno jej utwór „Pięciolinia zmysłów” był promowany w radiu Bon Ton, i to się ceni również teraz poprzez wyróżnienie Nagrodą „Nowego Tygodnia Chełmskiego” – przed państwem Natalia Krysa ze Świdnika.

Tak  – dla ciekawej przygody i dawki adrenaliny niczym z rodeo.

„Szybki występ, szybka adrenalina, także prosimy o szybki komentarz, szybką notę.” – „Super” – mowa o zespole „Na Szybko” z ZSE i III LO w Chełmie, który, prezentując styl country, poprzez maksymalne wykorzystanie swoich możliwości i umiejętność zgrania się jednym susem wskoczył na III miejsce.

Tak – dla widza po to, aby poczuć pozytywne zaskoczenie i dreszcze emocji, a dla uczestnika – aby pokazać, na co go stać.

Prezenterzy – Jakub Wawron i Marcin Kazaniecki – przedstawiają ją jako cichą i nieśmiałą trzynastolatkę, a więc tekst piosenki tym bardziej do niej pasuje: „Silent, I can’t wait here silent / Gotta make a change / And make some noise” (Cisza, nie mogę tutaj czekać w ciszy / Muszę ją zburzyć / Muszę narobić trochę hałasu). Tak się właśnie dzieje – delikatny, skromny wygląd Patrycji Krukowskiej z ZSO nr 6 w Chełmie ulatuje, jak tylko wokalistka otwiera usta, jakby śpiew był jej areną, na której przekracza wszelkie bariery. Nie bez powodu jurorzy użyli tzw. „złotego przycisku”, wysyłając ją wprost do finału, z którego wyszła z tarczą, zajmując II miejsce.

Tak – po inspirację, dobrą zabawę i poczucie bycia na koncercie.

Podobno większość kotów nie umie pływać, ale ten charyzmatyczny i zgrany zespół na scenie czuje się właśnie jak ryba w wodzie, a swoją pasją zaraża innych, bo „Jest taki dziesięcioletni chłopiec, który po waszym występie powiedział: – Mamo, ja chcę grać na perkusji” (Edyta Muda) – warto było zobaczyć kosmiczną radość zespołu „Koty” z I LO w Chełmie odbierającego nagrody (Nagroda Publiczności, Nagroda za Osobowość Artystyczną oraz I miejsce) z rąk Teresy Kiwińskiej – dyrektora I LO w Chełmie.

Tak – bo śmiech jeszcze nikomu nie zaszkodził, a moment wręczania Zespołowi Instrumentalnemu ZSTK z Lublina Nagrody Organizatora w postaci trzystu krów(ek) był nim przepełniony. Do stworzenia tak pozytywnego klimatu przyczyniło się również niezwykłe zżycie się z uczestnikami pięćsetosobowej publiczności – to dla nich tworzyła atmosferę, włączając latarki w telefonach, to dla nich dawała owacje na stojąco. To dla nich pięcioletni Scott, który przyjechał z Irlandii, po każdym występie w geście zachwytu i uznania podnosił ręce do góry i wysyłał całusy artystom, pokonując nawet strach przed dziobem szkolnej czapli.

Tak – dla 70 nieprzeciętnych  uczestników i ich opiekunów z  jedenastu szkół różnych miejscowości województwa, reprezentujących różnorodne talenty, różne estetyki i różne wrażliwości artystyczne. Za piękną różnorodność, za pasję, za odwagę, za dzielne znoszenie krytyki nie zawsze łaskawego jury chapeau bas!

Tak – bo zawsze warto zobaczyć wydarzenie kulturalne na wysokim poziomie – zbiorową i ofiarną pracę klas I B i II A oraz zarządu Samorządu Uczniowskiego pod kierownictwem Aldony Klejmont, Teresy Kurzępy, Jolanty Maciejewskiej i Marty Sadowskiej oraz pracowników Działu Animacji i Imprez Chełmskiego Domu Kultury z dyrektorem tej instytucji, Małgorzatą Paździor – Król, 33 hojnych sponsorów,  5 patronów medialnych wraz z Patronem Honorowym, czyli Prezydentem Miasta Chełm, Agatą Fisz, a także wyjątkowych gości – Stanisława Mościckiego – Zastępcę Prezydenta Miasta Chełm, Augustyna Okońskiego – Dyrektora Wydziału  Edukacji Urzędu Miasta w ChełmiePawła  Siepsiaka – reprezentującego sponsora MPEC i Radę Rodziców I LO w Chełmie.

Wreszcie TAK z powodu możliwości poczucia istnego wulkanu energii, nad którym szczególnie czuwał juror – Krzysztof Rogucki. Oprócz niego w jury zasiedli również: Mariusz Matera – przewodniczący, Marlena Gołębiowska, Edyta Muda, Izabela Zakrzewska oraz Łukasz Żebrowski. Najtrafniej, moim zdaniem, podsumowała to wydarzenie jedna z jurorek: „Świetna impreza, gratuluję organizacji! Bez zbędnego zwlekania (no chyba że jury przynudzało 😉 ), wszystko na czas, wszystko w punkt. No i ta młodzież! Jeszcze raz dziękuję za zaproszenie. To był zaszczyt!” (Marlena Gołębiowska)

Tekst: Magdalena Iwańczuk


Filmowy soundtrack, czyli o eliminacjach do
„Mam Talent u Czarniecczyków” w 2017 r.

„Ludzie mówią, że jest ich czterech. Czterech jak czterech pancernych. Tylko psa brakuje…” – tak właśnie konferansjerzy (Korneliusz Duduś, Marcin Kazaniecki i Jakub Wawron) zapowiedzieli fenomenalny zespół „KOTY” podczas eliminacji, które odbyły się 10 stycznia 2017 roku w auli I LO.  Zespołowi  nie przeszkadzał  trzynasty numer występu, wręcz przeciwnie – okazał się przepustką do walki o tytuł zwycięzcy. Do finału zakwalifikowali się również Dominika Ślęczka i Mikołaj Krzaczek. Ona na flecie poprzecznym, on na gitarze stworzyli atmosferę niczym z „Titanica”, a wszystko to w utworze własnym „Halo”. Oryginalność oraz wkład indywidualny na pewno zostały wzięte pod uwagę. Last, but not least, finalistami zostali również członkowie zespołu Folk Show. Młodzi, pięknie wystylizowani artyści w twórczy sposób wykorzystali motyw muzyczny z  filmu „Va banque”.

Jury w składzie: Łukasz Żebrowski, Sabina Englot, Aldona Klejmont, Katarzyna Tomczyk i Jakub Kłysz nie miało łatwego wyboru. Zaprezentowano się bowiem 15 zdolnych uczestników; zobaczyliśmy wiele nowych, niebanalnych talentów, jak np. pokaz fitnessu, sztuczek karcianych czy ekwilibrystyki z nożami. Nie mogło również zabraknąć wokalistów i tancerzy; swoich sił spróbowała też finalistka poprzedniej edycji. Jednak były tylko trzy przepustki do kolejnego etapu „Mam Talent”. Dominatorami w bieżącym roku okazali się instrumentaliści (trąbka, klarnety, cajon, flet poprzeczny, gitara klasyczna, gitary elektryczne, pianino elektryczne, czy perkusja).

Finalistom serdecznie życzymy, aby pozamiatali scenę w CHDK-u i zgarnęli najcenniejsze nagrody. Naprawdę stać ich na to.

Tekst: Magdalena Iwańczuk

Fot.: Maciej Kołodziej

Powrót