MAPA STRONY RODO KONTAKT DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
WCAG

Klub Debat Oksfordzkich

Od czego się zaczęło ?

Idea debat oksfordzkich w naszym liceum narodziła się w 2014 roku, kiedy to czarniecczycy zaczęli zdobywać sukcesy w Olimpiadzie Medialnej. Po raz pierwszy w poważnych zmaganiach drużyny tezy i antytezy stanęły do walki na argumenty w czerwcu 2015 roku.

„Dobrze pamiętam swoją pierwszą debatę oksfordzką. Grupa osób, która wcześniej nie brała udziału w  podobnym projekcie, skomplikowane słowa regulaminu, brak  doświadczenia, wskazówek poza tymi znalezionymi na filmikach na Youtube’ie. Temat debaty? Dotyczył kwestii wprowadzenia ogólnodostępnego pozwolenia na broń. Temat – kałuża – oto, co myśleliśmy; temat – ocean – oto, co się okazało. Mur nieobeznania w temacie, mało snu, dużo kawy, ogólne zmęczenie, próba przygotowania się na każdą ewentualność. Wszystko to było warte usłyszenia słów po debacie: >>Sądzicie, że łamał wam się głos? Wcale nie było słychać.<< To od tamtej pory uważam rzucenie na głęboką wodę za najlepszy sposób nauki” – wspomina jedna z uczestniczek debat.

Szybko musieliśmy „dorosnąć”

Skończyło się „lanie wody”, bagatelizowanie obowiązków, ignorancja światowych problemów oraz przywiązywanie się do pracy w stałych konfiguracjach. Przyszedł czas na formułowanie rzetelnych argumentów, posługiwanie się poważnymi danymi statystycznymi czy encyklopedycznymi, przywoływanie cytatów wybitnych autorytetów i dojrzałe ich interpretowanie. Facebook przez  kilka dni przed debatą rozgrzewał się do czerwoności. Zespoły z wypiekami na twarzach opracowywały strategie, by w kilku ruchach przeciwnikowi „postawić mata”. O grupie, w której mieli się znaleźć, i o temacie, na który mieli się wypowiadać, decydował los. Zmieniały się więc osoby, z którymi pracowali, a czasem musieli szukać argumentów do tezy, z którą się nie zgadzali, bo taka jest zasada debaty oksfordzkiej. Okazało się, że nie ma tu miejsca na okazywanie uczuć i zażyłości – nieraz osobisty przyjaciel stawał się rywalem, którego należało atakować kontrargumentami, udowadniać mu, że się całkowicie myli, obnażać słabość jego wywodu. Uczestnik ma wyłącznie jeden cel – wygranie debaty! Jurorzy, publiczność powinni właśnie jemu uwierzyć. Żonglowanie zabiegami erystycznymi, perswazyjnymi mają mu w tym pomóc. Tego wszystkiego uczyli trenerzy z Fundacji Polska Debatuje, przygotowując finalistów Olimpiady Medialnej do wystąpień. Żeby wygrać, trzeba mieć ducha sportowca, co ciekawie ujmują słowa: „To wasza arena. Jak dobrze zagracie – to zależy od was” („Grey’s Anatomy. Chirurdzy” – reż. Shonda Rhimes).

Słowa regulaminu już nie były takie niezrozumiałe

 Lubimy się rozwijać, lubimy ambitne wyzwania. Debatujemy więc według dwóch schematów – łatwiejszego i bardziej wymagającego. W każdej debacie bierze udział sześć osób: trzy należą do zespołu tezy i trzy do antytezy. O przynależności do jednej z nich i o temacie sporu decyduje przypadek –  wszystko bowiem rozstrzyga losowanie, które odbywa się kilka dni wcześniej. Moderatorem, dyrygentem, mocodawcą  debaty jest marszałek. To on czuwa nad przebiegiem całości: kontroluje czas wystąpień, dba o przestrzeganie regulaminu; uczestnikom przydziela i odbiera głos, rozpoczyna i kończy debatę. Czas okazuje się tutaj słowem kluczem. W pierwszym schemacie debaty każdy mówca ma 5 minut na wystąpienie, pierwsza i ostatnia minuta chronione są od pytań. Przez resztę czasu mogą one padać ze strony przeciwników, jednak ich treść musi zmieścić się w 15 sekundach. Każda drużyna indywidualnie ustala strategię – komu przypadnie wstęp, komu główna argumentacja, a komu podsumowanie. Liczy się skuteczność. W trudniejszym schemacie debaty wystąpienia są krótsze, jednak każdy uczestnik zabiera głos co najmniej dwa razy i każdy może otrzymać pytania od jurorów, co najbardziej stresuje mówców.

Najpierw podziwialiśmy lepszych od siebie…

Grzegorz Zagraba – zdecydowanie legenda debat oksfordzkich w naszym liceum i wykonawca słów Harry’ego S. Trumana: „Jeśli nie możesz ich przekonać, wpraw ich w konsternację”. Siedzieliśmy na widowni, słuchaliśmy głosu o tonie tak pewnym, że nawet gdy wiedzieliśmy, iż nie ma do końca racji, to nie jego argument podważaliśmy, lecz naszą wiedzę –  chcieliśmy być jak ten dwukrotny triumfator debat.

Patrycja Roman – uczennica klasy I a, laureatka czwartego miejsca finału III Olimpiady Medialnej, która odbyła się na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Oczywiście finał nie mógł obejść się bez debaty oksfordzkiej. Patrycja pracowała w grupie antytezy; temat jej zespołu brzmiał: „Bezpłatne podręczniki na elektronicznych nośnikach pogłębią zanikanie czytelnictwa w najmłodszych grupach wiekowych”. To do jej sukcesów chcieliśmy dążyć, bo skoro zrobiła to jedna osoba, oznacza to, że i my możemy to osiągnąć.

Paulina Budzicka – druga uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Czarnieckiego w Chełmie, która została laureatką (trzeciego miejsca) Olimpiady Medialnej. Paulina w pracy olimpijskiej wybrała ważki problem ludzi niepełnosprawnych w naszym mieście. Zaangażowała w swój projekt dużą część społeczności szkolnej. W trakcie olimpijskiej debaty oksfordzkiej skutecznie dyskutowała nad problemem: „Kampanie polityczne powinny być prowadzone wyłącznie w Internecie”.

… później stawaliśmy z nimi w jednej linii

 Czas na profesjonalny trening umiejętności w zakresie prezentacji publicznej. We wrześniu 2015 roku w szkole powstał Klub Debat Oksfordzkich. Członkowie klubu (uczniowie klas I- III) 27 listopada 2015 roku brali udział w warsztatach  prowadzonych w naszej szkole przez Michała Świętosławskiego – trenera, edukatora reprezentującego Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, członka Klubu Society of Anti-Cyberbullying, ambasadora Fundacji Court Watch Polska. Podczas zajęć uczestnicy dowiadywali się m. in.: jakie są zasady dobrej prezentacji publicznej? jak w praktyce umiejętnie bronić swojego stanowiska? jak postawić przeciwnika w szachu? czym jest argument ad personam? Przede wszystkim zaś nabywali nowe, cenne kompetencje w dziedzinie debatowania.

Nagle zwiększa się skala inicjatywy

Podejmujemy współpracę z Amnesty International i debatując, uczestniczymy w realizacji międzynarodowego projektu „Szkoła bez przemocy”. Bierzemy czynny udział w kampanii edukacyjno – informacyjnej „Nie daj się przemocy” organizowanej przez nasze miasto i Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych „Razem na Kresach”. Zapraszamy nietuzinkowych gości, takich jak: Stanisław Mościcki – Zastępca Prezydenta Chełma, Urszula Mikulska – Dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Chełmie, Edyta Ostapińska – Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego i pracownik MOPR-u w Chełmie czy Wanda Jaroszczuk – Redaktor Naczelny Grupy Wydawniczej Słowo „Super Tygodnia Chełmskiego”.

Zaczęliśmy od problemu pozwolenia na broń, teraz jesteśmy tutaj – wypowiadając się o tym, czy przemoc dotyczy tylko rodzin dysfunkcyjnych. Ambitnie wybieramy trudniejszy schemat debaty; swój głos w ocenie wystąpień ma też  publiczność. Jako  dygresje do omawianego problemu włączamy występy happeningowe – więc nie próżnujemy.

Nie poradzilibyśmy sobie jednak bez naszego osobistego Lionela Logue’a, którym jest p. prof. Teresa Kurzępa, inicjatorka i organizatorka debat, nasz mentor i nauczyciel, jak i osoba, która przygotowała nasze laureatki i finalistki do Olimpiady Medialnej. W organizację zawsze włączał się Samorząd Uczniowski, który odpowiadał za logistyczną i medialną stronę zadania. Kilkanaście osób czuwało nad przygotowaniem sali, materiałów dla jurorów i uczestników; projektowało dyplomy, tworzyło prezentacje multimedialne, opracowywało artykuły i fotoreportaże z debat, obsługiwało sprzęt nagłaśniający.

Tekst: Magdalena Iwańczuk

Dotychczasowi uczestnicy debat i/lub członkowie Klubu Debat Oksfordzkich

Kamil Adamiec, Igor Adamowicz*, Martyna Bereza, Aleksandra Betiuk, Hanna Betiuk, Zuzanna Betiuk*, Patryk Bitner*, Natalia Błachnia, Natalia Błaszczuk, Klaudia Bojkowska, Dawid Bożek, Julia Brudnowska, Natan Brzozowiec, Magdalena Bukowska*, Paulina Budzicka*, Magdalena Bukowska*, Karolina Charęża, Amelia Chojnacka*, Marceli Chojnacki, Daniel Cichocki, Gabriela Cygańczuk, Magdalena Drzazga, Korneliusz Duduś, Dawid Dworak, Patryk Dziadko, Zuzanna Dzieńkowska*, Szymon Emerla, Joanna Fedorowicz, Wiktoria Fornal, Filip Gębicki, Seweryn Hałaj, Magdalena Iwańczuk*, Elena Jarmoła, Gabriela Kamińska, Ksenia Karpińska (PWSZ w Chełmie), Marcin Kazaniecki*, Natalia Kądziela, Aleksandra Kiwińska, Jakub Kłysz, Natalia Kłysz, Patryk Korszla, Dominika Korzeniewska, Piotr Kościuk*, Michał Kowalczuk, Julia Kozaczuk, Michał Kozar, Natalia Królikowska*, Grzegorz Kryszczuk, Kacper Kuba, Patrycja Kubina, Wojciech Kuczyński, Karol Kudelski, Marta Kusiak, Filip Langiewicz, Milena Litwin, Wojciech Łubkowski, Julia Łyszkowicz, Katarzyna Magryta, Aleksandra Majówka*, Oskar Maksymiuk, Aleksandra Makuch, Jakub Marchwiany, Jakub Matuła, Mateusz Mazur, Aleksandra Mazurczuk, Aleksandra Mikus, Aleksandra Muratov, Jan Muszyński*, Katarzyna Nikodem, Katarzyna Nosko, Szymon Nowicki, Aleksandra Ochnik*, Barbara Odrzywolska, Jakub Orłowski, Aleksandra Ostasz, Wiktoria Pastuszak, Klaudia Pawlik, Paulina Pawłowicz, Szymon Pawłowski, Radosław Pękała, Bartosz Piech, Karolina Pieczykolan, Maksymilian Piekarski, Aleksandra Poturaj, Jagoda Poznańska, Kacper Poźniak, Natalia Prokopiuk, Magdalena Puk, Julia Pyzel, Maria Pyzel, Wiktoria Raczyńska, Marcela Rak, Karolina Roman, Martyna Rozwód, Michał Sajpel, Aleksandra Sawa, Izabela Skierewska, Dominika Skóra, Karol Skubisz, Alicja Smętkowska, Aleksandra Starzomska, Magdalena Steć, Patryk Stelmaszczuk, Julia Stojecka, Krzysztof Szewczyk, Anna Szumiło, Jakub Świadysz, Olaf Tomaszewski, Ida Wawrzyszuk, Paweł Wiącek, Adrian Woźniak, Wiktor Wójcicki, Martyna Wójcik, Antonina Wójtowicz*, Wioletta Wróblewska, Grzegorz Zagraba*, Adrianna Zając, Michał Zgórski, Patrycja Zielińska  (*Osoby, które otrzymały tytuł „Mistrza Debaty”)

Opiekun Klubu Debat Oksfordzkich

p. Teresa Kurzępa

Tematy debat

 • „Bezpłatne podręczniki na elektronicznych nośnikach pogłębią zanikanie czytelnictwa w najmłodszych grupach wiekowych” (temat olimpijski)debata odbyła się w czerwcu 2014 r. na Uniwersytecie SWPS w Warszawie w ramach III Olimpiady Medialnej. Uczestniczyła w niej laureatka IV miejsca tejże olimpiady – Patrycja Roman
 • „Dziennikarstwo internetowe przyczynia się do spadku zaufania społecznego do dziennikarzy”
 • „Gry komputerowe skutecznie wyprą tradycyjne formy spędzania wolnego czasu/rozrywki”
 • „Internet jest najlepszym źródłem informacji”
 • „Jesteś ładny, jesteś fajny”
 • „Kampanie polityczne powinny być prowadzone wyłącznie w Internecie (temat olimpijski) debata odbyła się w czerwcu 2016  r. tamże,  w ramach V OM. Uczestniczyła w niej laureatka III miejsca tejże olimpiady – Paulina Budzicka
 • „MP4 i smartphony to najlepsze urządzenia do odtwarzania muzyki”
 • „Portale społecznościowe są szkodliwe dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i demokracji”
 • „Przemoc wobec dzieci nie dotyczy rodzin patologicznych”
 • „Starość nie oznacza samotności i wykluczenia społecznego”
 • „Upiększające operacje plastyczne pomagają w życiu”
 • „W dzisiejszych czasach kontrolowanie, inwigilacja ludzi to konieczność”
 • „Interfejsy umysł-komputer przyczynią się do rozwoju mediów i komunikacji w przyszłości (temat olimpijski) debata  odbyła się w czerwcu 2015 r. tamże, w ramach IV OM. Uczestniczyła w niej finalistka tejże olimpiady – Paulina Budzicka
 • „Dzięki aplikacjom Google bez wysiłku możemy przyswajać wiedzę (temat olimpijski) – debata odbyła się w czerwcu 2015 r. tamże, w ramach IV OM. Uczestniczyła w niej finalistka tejże olimpiady – Dominika Skóra
 • „Społeczeństwo XXI wieku daje dziecku możliwość do wszechstronnego rozwoju”
 • „Dzieciństwo jest beztroskim i szczęśliwym okresem w życiu człowieka”
 • „W naszym otoczeniu dużo dzieje się na rzecz środowiska i poprawy warunków klimatycznych”
 • „Polska edukacja wymaga reform”
 • „Czy rozwój przemysłu jest ważniejszy od rozwoju kultury?”
 • „Money is (not) the real success”
 • „Czy warto brać udział w życiu publicznym?”
 • „Czy współczesne media są uznawane za czwartą władzą?”
 • „Czy wykorzystywanie zwierząt do badań jest uzasadnione?”
 • „Czy e-kultura jest dobrą alternatywą dla kultury tradycyjnej?”
 • „Czy stosowanie leków syntetycznych jest dobre dla człowieka?”
 • „Racja stanu II Rzeczpospolitej: demokracja parlamentarna czy autorytaryzm?”
 • „Czy instytucja bankowa jest bezpiecznym miejscem dla naszych kapitałów?”

 Marszałkowie

Zuzanna Betiuk, Karolina Charęża, Korneliusz Duduś, Kamila Gółkowska, Jakub Kłysz, Katarzyna Lisiecka, Aleksandra Mikus, Aleksandra Muratov, Szymon Pawłowski, Julia Skreczko, Magdalena Steć, Katarzyna Winiarczyk (PWSZ w Chełmie), Wiktor Wójcicki

Jury

Ewa Betiuk, Joanna Bielecka, Marzanna Chaciuk, Piotr Czarnecki, Katarzyna Dobrakowska, Beata Fałda, Jolanta Gierasimiuk, Ewa Gozdek, Jurij Hajduk, Hanna Jarosz, Wanda Jaroszczuk, Bartłomiej Kazimierczak, Teresa Kiwińska – Mościcka, Aldona Klejmont, Małgorzata Kość, Edyta Kowalczuk, Katarzyna Lipert, Jolanta Maciejewska, Danuta Makaruk, Jan Malawski, Dorota Mandzińska, Wiesława Mazurek, Urszula Mikulska, Agnieszka Misiuk, Edyta Ostapińska, Anna Popielewicz, Paweł Przybylski, Anna Sadlak, Marta Sadowska, Halina Smyk, Aneta Szostak, Marek Urban, Paweł Węgorowski, Robert Wojciechowski, Józef Zając

Debaty w liczbach

119 uczestników debat i członków Klubu Debat Oksfordzkich

13 marszałków

35 jurorów

27 tematów obejmujących różne dziedziny życia (od rodziny i polityki po problemy związane ze światem mediów)


AKTUALNOŚCI


Bezpieczne pieniądze, czyli XV Debata Oksfordzka w „Czarnieckim”

Co by się stało, gdyby zniknęły wszystkie pieniądze na świecie? Jak daleko mogłaby „zajść” bez nich nasza cywilizacja? Niewątpliwie pieniądze rządzą światem i napędzają życie człowieka. Gdzie je więc przechowywać, aby były bezpieczne? Czarniecczycy w trakcie XV Oksfordzkiej Debaty Ekonomicznej, organizowanej w ramach II edycji Ogólnopolskiego Programu “Złote Szkoły NBP”, starali się znaleźć odpowiedź na pytanie: „Czy instytucja bankowa jest bezpiecznym miejscem dla naszych kapitałów?”.

Podczas debaty, która odbyła się 25 stycznia 2022 r. w szkolnej auli, zostaliśmy zaszczyceni obecnością wyjątkowych gości: p. prof. Józefa Zająca – Senatora RP i Prorektora ds. Rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, p. dr Beaty Fałdy – Prorektora ds. Studenckich PWSZ-u w Chełmie, p. Agnieszki Misiuk – Dyrektora Banku Santander Polska SA., p. dr Iwony Lasek – Surowiec – pracownika naukowego Katedry Stosunków Międzynarodowych PWSZ-u w Chełmie –  konsultantki merytorycznej mówców i opiekunki Akademickiego Koła Naukowego, p. mgr Katarzyny Dobrakowskiej – opiekunki Akademickiego Koła Naukowego w I LO w Chełmie, p. dr Ilony Skibińskiej – Fabrowskiej – Dyrektora Oddziału Okręgowego w Lublinie Narodowego Banku Polskiego (on-line), p. Ewy Waszkiewicz – głównej specjalistki ds. komunikacji społecznej Oddziału Okręgowego w Lublinie Narodowego Banku Polskiego (on-line).

W debacie najpierw z powodzeniem zmierzyły się ze sobą w języku ojczystym dwie grupy: “tezy” w składzie: Gabriela Kamińska z kl. II d, Natalia Błaszczuk z kl. I d, Radosław Pękała z kl. I d  oraz  “antytezy”: Anna Szumiło z kl. I a, Antonina Wójtowicz z kl. I a, Natalia Kłysz z kl. II d. Nie poprzestaliśmy jedynie na jednej bitwie na argumenty – w drugiej uczestnicy byli zobligowani do posługiwania się językiem Szekspira. W tej debacie grupę ”tezy” reprezentowali: Izabela Skierewska z kl. III cp, Julia Łyszkowicz z kl. III cp, Maksymilian Piekarski z kl. II d, natomiast w grupie “antytezy” znaleźli się: Marcela Rak z kl. I c, Zuzanna Dzieńkowska z kl. III dp, Amelia Chojnacka z kl. III dp. Temat  brzmiał: “Is a banking institution a safe place for our moneys?”.

Należy pochwalić wszystkich uczestników za ogromne wyzwanie, ponieważ zgodnie z formułą debaty hybrydowej tylko czterech z dwunastu mówców mogło uczestniczyć w dyskusji stacjonarnie, pomijając fakt, że osoby odpowiedzialne za transmisję „na żywo” wypowiedzi debatujących miały spory problem związany z logistyką tego przedsięwzięcia. Sami uczestnicy też mierzyli się z zadaniem jedynie pośredniej komunikacji między członkami grupy, co zwykle było ich naturalnym przywilejem. Warto pochwalić wszystkich za wyjątkowo merytoryczne wywody argumentacyjne (duża zasługa konsultantów naukowych: p. dr Iwony Lasek – Surowiec i p. dr Emilii Ordyniec) i za to, że nie pozwolili się nudzić publiczności, w ciekawy sposób broniąc swego stanowiska. Zgromadzeni w auli widzowie nie mogli również narzekać na nudę z tego powodu, że dla nich przewidziane były zawody o certyfikat „Złotego Mistrza Biznesu”; mogli też  głosować on-line na wybraną drużynę mówców. Swoistą lekcją ekonomii były też wystąpienia ekspertów: p. prof. Józefa Zająca, p. dr Ilony Skibińskiej – Fabrowskiej i p. dyr. Agnieszki Misiuk.

O wynikach ostatecznych zdecydowało jury w składzie: p. prof. Józef Zając – przewodniczący, p. dr Beata Fałda, p. mgr Halina Smyk, p. mgr Agnieszka Misiuk. Zwycięzcą debaty w języku polskim została grupa “tezy”. Najlepszym przemawiającym i zdobywcą tytułu “Mistrza Debaty” okrzyknięta została Antonina Wójtowicz, II miejsce i tytuł “Wicemistrza Debaty” otrzymała Gabriela Kamińska, a na III miejscu znalazła się Natalia Błaszczuk. Natomiast w pojedynku na słowa w języku angielskim obronną ręką wyszła grupa “antytezy”. Najlepszym przemawiającym i zdobywcą  tytułu “Mistrza Debaty” została Amelia Chojnacka, II miejsce i tytuł “Wicemistrza Debaty” zostało przyznane Julii Łyszkowicz, a na III miejscu uplasowała się Izabela Skierewska.

Trzeba podkreślić, że karty rozdawała i sprawnie poprowadziła debatę  marszałkini  Karolina Charęża – uczennica klasy II d.

Patronami  imprezy byli: chełmskie Radio “Bon Ton”, “Super Tydzień Chełmski”, „Foto-Studio Karczmarski” oraz Szkolna Telewizja I LO. Natomiast całość została opracowana i przeprowadzona przez Drużynę Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej (uczniowie kl. I c), Klub Debat Oksfordzkich I LO w Chełmie pod kierunkiem p. Katarzyny Stojeckiej, p. Teresy Kurzępy i p. Aldony Klejmont we współpracy z Akademickim Kołem Naukowym i PWSZ-em w Chełmie.

WEJDŹ, ABY OBEJRZEĆ

Fot.: Patrycja Bas


Studenci i licealiści w debacie parlamentarnej

Dzięki współpracy Klubu Debat Oksfordzkich, Akademickiego Koła Naukowego i Studenckiego Koła Naukowego Stosunków Międzynarodowych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie 16 grudnia 2021 r. pierwszy raz do debaty stanęli uczniowie i studenci. Po raz pierwszy także debatę – w formacie parlamentarnym – poprowadziła studentka II roku stosunków międzynarodowych PWSZ-u w Chełmie – Katarzyna Winiarczyk. Wydarzenie uświetnili swoją obecnością pracownicy naukowi chełmskiej uczelni: p. dr Iwona Lasek – Surowiec (współorganizatorka debaty), p. prof. Włodzimierz Osadczy z Katedry Stosunków Międzynarodowych, p. dr Jurij Hajduk – kierownik Katedry Stosunków Międzynarodowych.

Mówcy zmierzyli się w emocjonującej polemice na temat: „Racja stanu II Rzeczpospolitej: demokracja parlamentarna czy autorytaryzm?”. Młodzi pasjonaci polityki stanęli do słownego pojedynku ze swoimi oponentami świetnie przygotowani pod okiem ekspertów. Udowodnienie tezy: „Demokracja parlamentarna w  II RP to lepszy model ustrojowy niż autorytaryzm” należało do “grupy propozycji”, czyli: Kseni Karpińskiej –  studentki III roku stosunków międzynarodowych, Patrycji Zielińskiej i Patryka Bitnera – uczniów kl. III bp. “Grupa opozycji”, dowodząca, że “Demokracja parlamentarna w  II RP to gorszy model ustrojowy niż autorytaryzm”, wystąpiła w składzie: Jan Muszyński z kl. III dg, Szymon Emerla i Karolina Pieczykolan z kl. III bp.

Argumentację obu zespołów oceniło profesjonalne jury w składzie: p. mgr Halina Smyk – dyrektor I LO, p. dr Jurij Hajduk (przewodniczący.), p. mgr Małgorzata Kość. Wspólnie zdecydowano o wygranej “grupy opozycji”. Przyznane zostały także indywidualne wyróżnienia. I miejsce  i tytuł Mistrza Debaty otrzymał Patryk BitnerII miejsce przypadło Janowi Muszyńskiemu, a III nagrodę wywalczył Szymon Emerla. Nagrody i upominki dla najlepszych ufundowane zostały przez PWSZ oraz I LO w Chełmie.

Organizacją wydarzenia – we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Chełmie – zajęli się uczniowie kl. I a: Angelika Dubij, Klaudia Sowa, Antonina Wójtowicz, Aleksandra Górecka oraz z kl. I d: Paweł AdamczykMaciej Ciechan i Agata Panasiuk pod opieką p. Teresy Kurzępy.

Zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Fot.: Agata Panasiuk


Naturalne czy syntetyczne? Po jakie leki sięgać?

7 października 2021 r. członkowie Szkolnego Klubu Debat Oksfordzkich, tym razem w ramach działań Akademickiego Koła Naukowego, już po raz trzynasty zmierzyli się w zaciętej dyskusji na temat jednego z najpowszechniejszych problemów dzisiejszego świata. Tegoroczne wydarzenie udało się zorganizować stacjonarnie, w związku z czym uczniowie mogli stanąć w słownym pojedynku twarzą w twarz ze swoimi oponentami. Dzięki nawiązaniu oficjalnej współpracy z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Warszawskiego i objęciu przez uczelnię patronatu nad klasami biologiczno – chemicznymi mieliśmy przyjemność wysłuchać doktoranta i absolwenta naszej szkoły p. Pawła Przybylskiego w wykładzie nt. „Fizykochemiczne podstawy działania naturalnych i syntetycznych antyoksydantów”, który pozwolił przybliżyć zgromadzonym słuchaczom temat dyskusji. A brzmiał on: „Czy stosowanie leków syntetycznych jest dobre dla człowieka?”. Udowodnienie tezy należało do: Jakuba Świadysza z kl. I c, Jana Muszyńskiego z kl. III dg i Jakuba Matuły z kl. III ap. Grupa antytezy, próbująca dowieść, że używanie preparatów i leków pochodzenia naturalnego jest lepszym rozwiązaniem, wystąpiła w składzie: Karolina Charęża z kl. II d, Oskar Maksymiuk z kl. I c oraz Natalia Błaszczuk z kl. I d.

Argumentację obu zespołów oceniło profesjonalne jury w składzie: p. dyrektor Halina Smyk, Dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Chełm p. Aneta Szostak, dr nauk medycznych z Instytutu Nauk Medycznych  Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie p. Paweł Węgorowski oraz p. Paweł Przybylski. Wspólnie zdecydowano o wygranej grupy antytezy. Przyznane zostały także indywidualne wyróżnienia. I miejsce i tytuł Mistrza Debaty otrzymał Jan Muszyński, II miejsce przypadło Karolinie Choręży, III nagrodę wywalczyła Natalia Błaszczuk. Swój głos w werdykcie miała również publiczność – w tym studenci II roku pielęgniarstwa PWSZ w Chełmie pod opieką p. dr Iwony Lasek – Surowiec – która głosowała w systemie elektronicznym. Marszałkiem debaty była Julia Skreczko z kl. III dg.

Organizacją wydarzenia – we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Chełmie – zajęli się: Gabriela Kamińska z kl. I d, Hubert Lekan z kl. III dg, Maja Langiewicz z kl. III cp, Błażej Niemczuk z kl. II d, Iga Posturzyńska z kl. II d, Mateusz Woś z kl. II d, Karol Kraluk z kl. II d, Piotr Wieliczko z kl. II d pod kierunkiem p. Aldony Klejmont, p. Teresy Kurzępy i p. Katarzyny Dobrakowskiej – opiekuna Akademickiego Koła Naukowego.

Zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Fot.: Marzena Postój, Iga Posturzyńska


O e-kulturze

Debata, która odbyła się 1 marca 2021 r., była wyjątkowa, ponieważ debatujący zmierzyli się ze sobą na platformie online. Uczestnicy dyskutowali na temat: „Czy e-kultura jest dobrą alternatywą dla kultury tradycyjnej?”. Udowadnianiem tezy zajęli się: Filip Langiewicz z kl. II eg, Igor Adamowicz z kl. II bg oraz Krzysztof Szewczyk z kl. II fg. Kontrargumentowali im: Aleksandra Majówka i Magdalena Puk z kl. II cg oraz Jan Muszyński z kl. II dg. Debatę jako marszałek poprowadziła po raz pierwszy Julia Skreczko z kl. II dg. Wystąpienia uczestników oceniło profesjonalne jury w składzie: p. dyrektor Halina Smyk – przewodnicząca, p. Anna Popielewicz, p. Bartłomiej Kazimierczak, p. Jan Malawski. Wspólnie zdecydowali oni o wygranej grupy „antytezy” w składzie: Aleksandra Majówka, Magdalena Puk oraz Jan Muszyński. Jury przyznało również indywidualne wyróżnienia: I miejsce oraz tytuł „Mistrza Debaty” otrzymała  Aleksandra Majówka, II miejsce oraz tytuł „Wicemistrza Debaty” wywalczył Filip Langiewicz, natomiast III miejsce przypadło Janowi Muszyńskiemu. Po zakończonej debacie głos na temat kondycji kultury współczesnej zabrali zaproszeni eksperci: p. Jan Malawski – absolwent naszego liceum, producent teatralny związany z Och-Teatrem – a także p. Bartłomiej Kazimierczak –pełniący obowiązki dyrektora Chełmskiego Domu Kultury.

Debatę zorganizowali uczniowie kl. II dg: Julia Monastyrska, Anita Szaran, Hubert Lekan pod opieką p. Teresy Kurzępy. Dyplomy i nagrody przygotowane przez organizatorów czekają na uczestników w gabinecie Pani Dyrektor.

Wszystkim zwycięzcom oraz uczestnikom serdecznie gratulujemy!


Badania na zwierzętach – „za” i „przeciw”

Członkowie Klubu Debat Oksfordzkich, działającego w naszej szkole, 12 października 2020 r. już po raz jedenasty zmierzyli się w zaciętej dyskusji z jednym z najpowszechniejszych problemów dzisiejszego świata. Temat pierwszej debaty w tym roku szkolnym brzmiał: „Czy wykorzystywanie zwierząt do badań jest uzasadnione?”. Udowodnienie tezy należało do: Aleksandry Majówki z kl. II cg, Filipa Langiewicza z kl. II eg i Krzysztofa Szewczyka z kl. II fg. Grupa „antytezy” wystąpiła w składzie: Igor Adamowicz z kl. II bg, Joanna Fedorowicz z kl. II bg i Patryk Dziadko z kl. II cg. Po raz drugi odbyła się również debata w języku angielskim, w której zawodnicy stawili czoło temu samemu tematowi.  W grupie „tezy” znaleźli się: Igor Adamowicz z kl. II ep, Michał Sajpel z kl. II ep i Ida Wawrzyszuk z kl. II dp. Natomiast w zespole „antytezy” wystąpili: Natalia Królikowska z kl. III d oraz Amelia Chojnacka i Zuzanna Dzieńkowska z kl. II dp. Debatę jako marszałek poprowadziła po raz pierwszy Zuzanna Betiuk z kl. II ag – zwyciężczyni ostatniej debaty.

Wystąpienia obu grup ocenili zgromadzona publiczność (głosując online), a także jury. Wspólnie zdecydowano o wygranej w polskojęzycznej dyskusji grupy „antytezy”. W debacie w języku angielskim zwycięstwo przyznano zespołowi „tezy”. O indywidualnych wyróżnieniach zdecydowało jury w składzie: p. Marzanna Chaciuk, p. Małgorzata Kość oraz p. Dorota Mandzińska. I miejsce oraz tytuł Mistrza Debaty otrzymał Igor Adamowicz, II miejsce przypadło Filipowi Langiewiczowi, III miejsce wywalczył Patryk Dziadko. Zwyciężczynią anglojęzycznej debaty została Zuzanna Dzieńkowska, o czym postanowiła komisja w składzie: p. wicedyrektor Marta Sadowska, p. Katarzyna Lipert oraz p. Marzanna Chaciuk. II nagrodę otrzymał Igor Adamowicz, a III miejsce zajęła Ida Wawrzyszuk. Debatę zorganizowały p. Aldona Klejmont i p. Teresa Kurzępa z pomocą uczniów – Julii Monastyrskiej, Anity Szaran, Huberta Lekana, Mateusza Wosia z kl. II dg, Błażeja Niemczuka z kl. I d oraz Mai Langiewicz z kl. II cp. Nagrody wręczyła p. dyrektor Halina Smyk.

Zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Fot.: Marzena Postój


Polityka i media

W ramach Tygodnia Humanisty działający w naszej szkole Klub Debat Oksfordzkich po raz kolejny w tym roku szkolnym przygotował dwie niezwykle ciekawe debaty. Temat pierwszej dyskusji brzmiał: „Czy warto brać udział w życiu publicznym?”. W zespole „tezy” znaleźli się: Joanna Fedorowicz z kl. I bg, Aleksandra Majówka z kl. I cg, Grzegorz Kryszczuk oraz Krzysztof Szewczyk z kl. I fg. Natomiast w grupie „antytezy” wystąpili: Igor Adamowicz z kl. I ag, Magdalena Puk z kl. I cg, Natalia Królikowska z kl. II d i Hanna Betiuk z kl. I fg.

Temat drugiej debaty brzmiał: „Czy współczesne media są uznawane za czwartą władzą?”. Do grupy „tezy” należeli: Zuzanna Betiuk z kl. I ag, Jakub Orłowski z kl. I dg oraz Patryk Dziadko z kl. I cg. Natomiast antytezy tematu bronili: Marta Kusiak i Szymon Nowicki z kl. I eg, a także Jan Muszyński z kl. I dg. Wszyscy uczestnicy debaty jak zwykle poradzili sobie znakomicie, robiąc wrażenie na licznie zgromadzonych słuchaczach.

Debatę w roli marszałka po raz pierwszy poprowadził Wiktor Wójcicki z kl. I bg, a występy uczniów oceniało jury w składzie: p. prof. Ewa Betiuk, p. prof. Wiesława Mazurek i  p. prof. Marta Sadowska. Pani dyrektor Teresa Mościcka pogratulowała debatującym, wręczając wszystkim uczestnikom upominki, a najlepszym – dyplomy.

Ostatecznie w debacie zwyciężyła Zuzanna Betiuk, II miejsce zajął Igor Adamowicz, natomiast III miejsce przyznano Natalii Królikowskiej. Jury zdecydowało, że wygrana zespołowa należy się grupie „antytezy” nr 1. Swój głos (w drodze głosowania elektronicznego) mogła także oddać publiczność. Według niej, w debacie zwyciężyła grupa „tezy” nr 1. Uczestnikom należą się wielkie brawa!

Debatę przygotował Samorząd Uczniowski z pomocą uczniów z kl. I dg: Julii Monastyrskiej, Anity Szaran, Huberta Lekana, Krzysztofa Głąba, Jonatana Urbana oraz Magdaleny Maksymiuk z kl. I fg. Opiekunką Klubu Debat Oksfordzkich jest p. prof. Teresa Kurzępa.

Fot.: Jonatan Urban


Kultura czy przemysł? A może pieniądze?

Co jest ważniejsze: kultura czy przemysł? Czy pieniądze są kluczem do sukcesu? Te i inne pytania padały podczas doskonałej szermierki słownej nie w Oksfordzie, tylko w I LO w Chełmie.

14 listopada 2019 r. Klub Debat Oksfordzkich po raz kolejny przygotował jakże interesującą wymianę poglądów. Uczniowie występujący w potyczce polskojęzycznej musieli zmierzyć się z tematem: „Czy rozwój przemysłu jest ważniejszy od rozwoju kultury?”. W skład zespołu „tezy”’ wchodzili: Hanna Betiuk z kl. I fg, Joanna Fedorowicz z kl. I bg, Wiktor Wójcicki z kl. I bg oraz Patryk Dziadko z kl. I cg. Natomiast w grupie „antytezy” znaleźli się: Magdalena Puk z kl. I cg, Aleksandra Majówka z kl. I cg, Grzegorz Kryszczuk z kl. I fg i Krzysztof Szewczyk z kl. I fg. Mimo że wszyscy uczestnicy tej debaty byli debiutantami, nie zawiedli ani publiczności, ani jurorów, prezentując wysoki poziom oratorski i merytoryczny.

Oprócz tego po raz pierwszy w naszej szkole odbyła się debata w języku angielskim, której temat brzmiał: „Money is (not) the real success”. W skład zespołu „tezy” wchodzili: Michał Zgórski z kl. II d, Kacper Kuba z kl. II d i Natan Brzozowiec z kl. II d. Natomiast w grupie „antytezy” znalazły się: Natalia Królikowska z kl. II d,  Julia Stojecka z kl. II d oraz Alicja Smętkowska z kl. II d. Czarniecczycy bez barier i kompleksów przeprowadzili wymianę argumentów w języku Szekspira, za co należą im się słowa uznania.

Debatę jako marszałek poprowadził (już po raz drugi) Szymon Pawłowski z kl. III a, a wystąpienia uczniowskie oceniało jury w składzie: p. dyrektor Teresa Mościcka, p. prof. Ewa Gozdek, p. prof. Marek Urban, p. prof. Edyta Kowalczuk oraz p. prof. Anna Sadlak.

Zwycięzcą pierwszej  w tym roku debaty (w języku polskim) okazała się Aleksandra Majówka, II miejsce zajęła Hanna Betiuk, III miejsce przypadło Joannie Fedorowicz.  Decyzją jury w debacie w języku polskim jak i  angielskim wygrały grupy „antytezy”.  Swój głos miała też licznie zgromadzona publiczność, która głosowała online. Według niej, w pierwszej debacie zwyciężyła grupa „tezy”, w drugiej zaś – „antytezy”. Indywidualne wyróżnienia w „debacie angielskiej” otrzymali zasłużenie:  Natalia KrólikowskaI miejsce, Julia StojeckaII miejsce, Natan BrzozowiecIII miejsce.

Wszystkim uczestnikom Serdecznie gratulujemy!

Debatę zorganizowały p. prof. Teresa Kurzępa, p. prof. Aldona Klejmont z pomocą uczniów z kl. I dg – Julii Monastyrskiej, Anity Szaran, Huberta Lekana, Jana Muszyńskiego oraz Magdy Maksymiuk z kl. I fg.

Fot.: Marzena Postój


O ekologii i edukacji

29 maja 2019 r. działający w naszej szkole Klub Debat Oksfordzkich po raz kolejny przygotował niezwykle ciekawą debatę na dwa tematy. Pierwszy z nich brzmiał: „W naszym otoczeniu dużo dzieje się na rzecz środowiska i poprawy warunków klimatycznych”. W zespole „tezy” wystąpili: Aleksandra Ostasz z kl. I b, Magdalena Steć z kl. II a, Katarzyna Nikodem z kl. I a oraz Paweł Wiącek z kl. I f. Antytezy tematu bronili: Natalia Królikowska z kl. I a, Maria Pyzel z kl. I f, Magdalena Bukowska z kl. II a i Michał Zgórski z kl. I d. Temat drugiej debaty to: „Polska edukacja wymaga reform”. Udowodnienie tej tezy należało do: Gabrieli Cygańczuk z kl. I b, Kacpra Poźniaka z kl. I f, Karola Kudelskiego z kl. I f oraz Julii Kozaczuk z kl. I g. W zespole „antytezy” znaleźli się: Katarzyna Magryta z kl. I e, Magdalena Drzazga z kl. I f, Wiktoria Pastuszak z kl. I e oraz Julia Brudnowska z  I g. Występy oceniało jury w składzie: przewodnicząca Pani Dyrektor Teresa Kiwińska, p. prof. Hanna Jarosz oraz p. prof  Jolanta Maciejewska. Marszałkiem debaty był Szymon Pawłowski z kl. II a.

Zwycięzcą  debaty w tym roku zasłużenie została Magda Bukowska. II miejsce przypadło Magdalenie Drzazdze, a III miejsce zajęła Natalia Królikowska. Decyzją jury jak i publiczności, która miała możliwość głosowania online, wygrał zespół „antytezy” tematu nr 1 w składzie: Magdalena Bukowska, Natalia Królikowska, Maria Pyzel oraz Michał Zgórski. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki. Za organizację debaty odpowiadał Samorząd Uczniowski I LO, który reprezentowany był przez Aleksandrę Dudek z kl. I d, Dominikę Jakubczyk z kl. I d, Dawida Kasperskiego z kl. I b oraz uczniów klas I d i I g. Klubem Debat Oksfordzkich opiekuje się p. prof. Teresa Kurzępa.

Zwycięzcom i pozostałym uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Fot.: Aleksandra Brudnowska


O prawach dziecka

Czy każde dziecko ma prawo do wszechstronnego rozwoju? Czy dzieciństwo to najszczęśliwszy okres w życiu człowieka? Przed takimi dylematami stanęli mówcy II w bieżącym roku szkolnym debaty…

Wydarzenie miało miejsce 12 kwietnia 2018 r. w ramach miejskiego projektu „Rok 2018 Rokiem Praw Dziecka w Mieście Chełm”. Oprócz uczestników debaty, tworzących grupy „tezy” oraz „antytezy”, pojawili się goście specjalni:  Teresa Kiwińska – dyrektor I LO, Beata Wójcik – inspektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Chełm,  Jolanta Gierasimiuk – dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Chełm, Piotr Czarniecki – pedagog Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej Nr 2 w Chełmie, a także osoby, których dotyczył temat debaty, czyli dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 6 wraz z opiekunką – Patrycją Oliwiak – Pilipczuk. Największe zainteresowanie i emocje widzów wzbudził udział najmłodszych gości, którzy definiowali filozoficzne pojęcia: „szczęście”, „beztroskie dzieciństwo”, „idealny świat”. Dzieci wykazały się nieprzeciętną wiedzą – padały odpowiedzi dotyczące spełniania marzeń jako źródła szczęścia, a także ekologii, która przyczynia się do jakości naszego życia. Przedszkolaki poza zdolnościami humanistycznymi odkryły przed nami swoje talenty plastyczne i przeniosły wszystkich  w świat barwnych impresji.

W czasie gdy najmłodsi mozolnie pracowali nad swoimi małymi dziełami sztuki, trwała debata, której temat brzmiał: Społeczeństwo XXI wieku daje dziecku możliwość do wszechstronnego rozwoju”. Do dyskusji stanęły dwie grupy w składzie: Michał Kowalczuk z kl. I f, Szymon Pawłowski z kl. I a, Patrycja Kubina z kl. I d – grupa „tezy”, a także zespół „antytezy”: Filip Gębicki z kl. I f, Daniel Cichocki z kl. I g, Mateusz Mazur z kl. I f. Licealiści poruszyli w swych wypowiedziach kwestie stypendiów przyznawanych najzdolniejszym uczniom, rozwoju formacji edukacyjnych w krajach Trzeciego Świata, na terenach objętych nasilonymi konfliktami zbrojnymi lub w społeczeństwach z podziałami hierarchicznymi. Jak wynika z rozważań licealistów, duża część krajów w mniejszym stopniu rozwiniętych oraz rejony dotknięte wojnami nie mogą zapewnić młodym osobom możliwości kształcenia się, choć z pomocą przychodzą światowe potęgi.

Frapującym przerywnikiem między debatami był wernisaż prac plastycznych na temat idealnego dzieciństwa. Dzieci chętnie podjęły rolę przewodników po wystawie i opowiadały o swoich pracach. Jazda konna, spokojne, bezpieczne miasta oraz szczęśliwe rodziny, wielobarwne tęcze to  motywy dominujące w pracach przedszkolaków.

Drugi temat  debaty brzmiał Dzieciństwo to beztroski i szczęśliwy okres w życiu człowieka”. Grupę „tezy” utworzyli: Magdalena Bukowska z kl. I a, Wiktoria Raczyńska z kl. I a, Dawid  Bożek z kl. I f, a w skład zespołu „antytezy” weszły: Natalia Błachnia z kl. I a, Aleksandra Sawa z kl. I f, Adrianna Zając z kl. I a. Odważnie omawiano niezwykle trudną sytuację najmłodszych w Korei Północnej, próby zdobycia pożywienia i codzienną walkę o przetrwanie. Wywołano kwestię, jak indywidualnym okresem w życiu każdego człowieka jest dzieciństwo oraz wiążące się z nim wchodzenie w czas dorastania, który niejednokrotnie przynosi młodzieży złe doświadczenia. Dzieci w świecie współczesnym otoczone są przez mass media, często narzucające ideały piękna, takie jak szczupła sylwetka, a także destrukcyjne sposoby do jej uzyskania (bulimia czy anoreksja). Rosnąca popularność przyjaźni internetowych, czasami zawieranych w sposób nieostrożny i niebezpieczny, lub nieodpowiednie treści pornograficzne to codzienne zagrożenia dla nieletnich, korzystających z możliwości wirtualnego świata. Poddano też refleksji niezapomniane chwile zabawy w piaskownicy, beztroskę pierwszego okresu w życiu człowieka, bezcenne pierwsze sukcesy, czego, jak mówili licealiści, nie każde dziecko ma szansę doświadczyć, na przykład z powodu doznawanej przemocy, z jaką musi mierzyć się w szkole lub domu.

Ostateczne podsumowanie wyłoniło zwycięską grupę – zespół „antytezy” drugiej debaty. Jury, w skład którego wchodzili prawdziwi eksperci w zakresie pedagogiki i praw człowieka: Jolanta Gierasimiuk – dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Chełm, Piotr Czarnecki – pedagog  Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej  Nr 2  w Chełmie, Marta Sadowska – opiekunka Samorządu Uczniowskiego i nauczycielka w I LO oraz Katarzyna Dobrakowska – nauczycielka I LO i opiekunka Szkolnej Grupy Amnesty International, z uznaniem wypowiedziało się na temat warsztatu szkolnych mówców. Na zakończenie wyróżniono jeszcze dwoje uczestników, a mianowicie Magdalenę Bukowską z kl. I a, obwołując ją mistrzynią debaty, oraz Michała Kowalczuka z kl. I f, nadając mu tytuł wicemistrza.

Warto podkreślić, że nad sprawną organizacją II debaty oksfordzkiej w tym roku szkolnym czuwali uczniowie kl. I a: Kornelia Goszczyńska, Katarzyna Dobrowolska, Julia Kowalczyk, Aleksandra Mroczko.

Tekst: Klaudia Hołub

Fot.: Aleksandra Brudnowska


3 stycznia 2018 r. działający w naszej szkole Klub Debat Oksfordzkich po raz kolejny przygotował ze wszech miar inspirującą wymianę poglądów. Uczestnicy debaty musieli zmierzyć się z tematem: „Starość nie oznacza samotności i wykluczenia społecznego”. W dwu zespołach „tezy” wystąpili: Natalia Błachnia z kl. I a, Magdalena Bukowska z kl. I a, Marceli Chojnacki z kl. III d, Natalia Kądziela z kl. I e, Wojciech Kuczyński z kl. I d, Szymon Pawłowski z kl. I a, Martyna Rozwód z kl. I a, Adrianna Zając z kl. I a, natomiast w grupach „antytezy” znaleźli się: Klaudia Bojkowska z kl. I e, Daniel Cichocki z kl. I g, Marcin Kazaniecki z kl. II c, Michał Kowalczuk z kl. I f, Patrycja Kubina z kl. I d, Klaudia Pawlik z kl. I d, Magdalena Steć z kl. I a, Patryk Stelmaszczuk z kl. I f. Wystąpienia uczniowskie oceniali jurorzy: Wanda Jaroszczuk – redaktor naczelna „Super Tygodnia Chełmskiego”, p. prof. Jolanta Maciejewska, p. prof. Aldona Klejmont i p. prof. Robert Wojciechowski. Debatę prowadziła Katarzyna Lisiecka z kl. II h.

Zwycięzcą pierwszej w tym roku debaty okazał się Marcin Kazaniecki. II miejsce przypadło Michałowi Kowalczukowi, III miejsce zajęli (ex aequo) Magdalena Steć i Marceli Chojnacki. Decyzją jury wygrał zespół „antytezy w składzie: Klaudia Bojkowska, Marcin Kazaniecki, Klaudia Pawlik, Patryk Stelmaszczuk. Zwycięzcom i pozostałym uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Debatę zorganizowała p. prof. Teresa Kurzępa z pomocą uczniów: Bartłomieja Guza z kl. I e, Aleksandry Pilarskiej z kl. I d, Bartosza Podgórniaka z kl. I d, Klaudii Suryś z kl. I d, Jakuba Waniewskiego z kl. I d oraz Adama Żabińskiego z kl. I d.

Fot.: Natalia Pazyna

Powrót