MAPA STRONY RODO KONTAKT DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
WCAG

Festiwal Czapli Wszelakich

V Szkolny Konkurs na Rzeźbę Czapli

Już po raz piaty pierwszoklasiści mogli wykazać się inwencją w wykonaniu czapli, czyli nieformalnego symbolu naszej szkoły. Do Szkolnego Konkursu na Rzeźbę Czapli przystąpili uczniowie klas I a, I c oraz I d. W etapie eliminacji klasowych jury pod kierunkiem wychowawców oceniło 74 prace. Do finału zakwalifikowano 32 prace (rzeźby czapli).

Jury w składzie: przewodnicząca – p. dyrektor Halina Smyk, członkowie: p. Katarzyna Dobrakowska, p. Ewa Pieńkowska, p. Katarzyna Stojecka, Kacper Załęski oceniło dzieła finalistów i przyznało trzy pierwsze miejsca oraz wyróżnienie dla najlepszych autorów rzeźby. Komisja, powołana przez organizatora, wzięła pod uwagę następujące kryteria: prezentacja tematu w sposób interesujący i przyciągający uwagę, oryginalne ujęcie tematu, wartość artystyczna i pomysł na zaprezentowanie rzeźby, estetyka i efekt wizualny pracy. Laureatką I miejsca została Hanna Żukowska z kl. I d, II miejsce zajęła Aleksandra Górecka z kl. I a, a III miejsce przypadło Kacprowi Koziełowi z kl. I d. Wyróżnienia otrzymali: Hubert Mataczyński z kl. I d, Oskar Padrak z kl. I d, Miłosz Samoluk z kl. I d, Jakub Świadysz z kl. I c, Katarzyna Żołnierek z kl. I d, Jakub Żółciński. 10 listopada 2021 roku nagrodzeni odebrali z rąk p. dyr. Haliny Smyk, p. wicedyrektor Iwony Janeczek oraz p. Teresy Kurzępy, która czuwała nad organizacją konkursu, okolicznościowe dyplomy i upominki.

Fot.: Anna Sadlak


Rozstrzygnięcie IV Szkolnego Konkursu na Rzeźbę Czapli

Pod koniec października, jak co roku, został zorganizowany Konkurs na Rzeźbę Czapli. Wydarzenie to opiera się na stworzeniu miniaturowej rzeźby czapli, która stanowi nieodłączny symbol naszego liceum. Zadanie to miało pobudzić kreatywność uczniów, jak i przybliżyć młodzieży tradycje szkolne „Czarnieckiego”. Warto również wspomnieć, że najwyżej ocenione prace zostaną wykorzystane podczas XI Zjazdu Czarniecczyków. W imprezie wzięły udział wszystkie klasy pierwsze. Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowano 60 prac należących do uczniów liceum trzyletniego; wpłynęło również  8 prac uczniów liceum czteroletniego.

25 października 2019 r. jury w składzie: przewodnicząca – p. dyrektor Teresa Mościcka oraz członkowie – p. prof. Marta Sadowska, p. prof. Teresa Kurzępa, Jakub Ciupa, Roksana Paralusz, do ścisłego finału wybrało 10 prac. Po długich i zażartych dyskusjach ostatecznie I miejsce zdobył Mateusz Szwalikowski z kl. I fg. II miejsce przyznano Markowi Błaszczukowi z kl. I ag oraz Kindze Kubackiej z kl. I dg. Laureatami III miejsca zostali ex aequo Weronika Wanarska z kl. I cp i Krzysztof Szewczyk z kl. I fg. Oprócz tego specjalne wyróżnienie otrzymali: Patryk Dziadko z kl. I cg, Kinga Bąk z kl. I dg, Julia Kudelska z kl. I ag, Julia Olifirowicz z kl. I ag oraz Klaudia Puczkowska z kl. I dp. Sędziowie postanowili również przyznać nagrody w kategoriach specjalnych za najbardziej oryginalne pomysły. Poszczególne tytuły zdobyli: „Garażowa czapla” – Julia Fornal z kl. I ag, „Weź mnie przytul” – Oliwia Nitrepska z kl. I bg, „Zakręcona, zakręcona” – Ada Huk z kl. I cg, „Francja – elegancja” – Kinga Sienkiewicz z kl. I ag, „Zaczytana czapla” – Filip Nowosadzki z kl. I fg. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

Fot.: Joanna Fedorowicz, Marzena Postój, Jonatan Urban


„Czapla Express” – dla gimnazjalistów

1 kwietnia 2019 r. odbyła się druga już w tym roku szkolnym edycja gry terenowej „Czapla Express” (projekt organizowany z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego), w której tym razem udział wzięli uczniowie z okolicznych gimnazjów. Na ich drodze nie zabrakło zadań z różnych dziedzin – począwszy od  biologii, a kończąc na łamigłówkach, których rozwiązań nie powstydziliby się uczeni. Przygotowane przez naszych uczniów z kl. II a zadania wcale nie były proste. Należało wykazać się nie tylko wiedzą, ale i sprytem, umiejętnością pracy w zespole czy niezwykłym opanowaniem, pamiętając jednak, że zegar tykał, a cenne sekundy uciekały coraz szybciej. Dla  gimnazjalistów jednak nawet najtrudniejsze zadania z zakresu chemii, biologii czy języka polskiego okazały się być drobnostką. Świetnie radzili sobie z napotkanymi na trasie przeszkodami i wykazywali się szeroką wiedzą ogólną, którą przekładali na praktyczne umiejętności; potrafili właściwie wiązać bandaże, rozpoznawać różnorakie rośliny, a nawet rozwikłać zagadkę stworzoną przez samego Einsteina. Oprócz dużej wiedzy uczestnicy wykazali się także świetną kondycją, co udowodnili przy stanowisku nr 6. Po wyczerpującym fizycznie i umysłowo biegu można było już tylko czekać na wyniki i  delektować się słodkościami w kafeterii, którą przygotowali uczniowie klas I c, I f i I e.

Pieczę nad organizacją gry sprawowały p. prof. Hanna Jarosz, p. prof. Aldona Klejmont, p. prof. Teresa Kurzępa, p. prof. Jolanta Maciejewska i p. prof. Marta Sadowska, uczestników zaś oceniało jury w składzie: p. prof. Teresa Kiwińska – Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego, p. prof. Marta Sadowska – opiekun Samorządu Uczniowskiego, p. prof. Jolanta Maciejewska oraz Katarzyna Dobrowolska – przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego. Przyznać trzeba, że jurorzy nie mieli łatwego zadania, a  siedem drużyn uczestniczących w grze radziło sobie wspaniale. A ponieważ wygrać mogła tylko jedna, trofeum zwycięzcy, czyli „Złota Czapla”, trafiło w ręce męskiej drużyny z Gimnazjum nr 8.

Wszystkim uczestnikom naszej gry serdecznie gratulujemy!!!

Fot.: Aleksandra Brudnowska


Express z Czaplą – Czapla z Expressem

Szybko,  precyzyjnie, trafnie, kreatywnie… – tak „rozprawiali się” z zadaniami na kolejnych stacjach uczestnicy zawodów. Na terenie naszej szkoły odbyła się trzecia edycja Festiwalu Czapli Wszelakich. Organizatorami gry terenowej „Czapla Express” byli uczniowie klasy III g pod opieką p. prof. Hanny Jarosz oraz p. prof. Teresy Kurzępy. W konkurencjach zmierzyły się pięcioosobowe zespoły z sześciu klas pierwszych. Uczniowie musieli wykonać zadania, dotyczące Unii Europejskiej oraz NATO, udzielić pierwszej pomocy oraz odpowiedzieć na pytania z dziedziny biologii, fizyki, matematyki i języka angielskiego. Organizatorzy nie zapomnieli również o konkurencji sportowej, w której trzeba było udzielić odpowiedzi dotyczącej m. in. sukcesów olimpijskich czy gier zespołowych. Uczestnicy mogli zdobyć dodatkowe punkty za odnalezienie jak największej liczby ukrytych czapli, wykonanych w konkursie plastycznym.

„Express” wyruszył 6 listopada 2018 r. dokładnie o godzinie 10.00 sprzed szkoły i naszej szkolnej czapli, w tym samym miejscu się zatrzymał punktualnie o godzinie 12.00. Gra terenowa była dobrą okazją do wykorzystania swojej szerokiej wiedzy naukowej oraz do zabawy z rówieśnikami. Piękna i słoneczna pogoda zmotywowała uczniów do zaciętej walki i relaksu. Podsumowanie imprezy odbyło się w kaplicy szkolnej. Decyzją jury, w którego skład wchodzili: p. dyrektor Teresa Kiwińska (przewodnicząca), p. prof. Teresa Kurzępa, p. prof. Hanna Jarosz oraz Aleksandra Mroczko – członek Zarządu Samorządu Uczniowskiego, I miejsce zajęła klasa I dII miejsce – klasa I b, III miejsceklasa I e. Nagrody dla zwycięzców konkursu plastycznego i gry terenowej ufundowała Rada Rodziców.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!

Za kilka miesięcy na wiosnę do „Expressu” wsiądą gimnazjaliści i uczniowie klas pierwszych.

Fot.: Michał Kowalczuk


III Szkolny Konkurs na Rzeźbę Czapli rozstrzygnięty

Szkło, papier, drewno, włóczka, materiały wtórne, gorący klej, metal… Czego nie użyli młodzi artyści, by stworzyć mistrzowskie dzieło?

Listopad to miesiąc, w którym organizowany jest Festiwal Czapli Wszelakich, w ramach którego zostaje rozstrzygnięty konkurs na miniaturę czapli – symbolu naszego liceum. W imprezie udział biorą uczniowie klas pierwszych. W bieżącym roku do szerokiego finału zakwalifikowano 60 prac.

5 listopada 2018 r. jury w składzie: p. prof. Robert Wojciechowski (przewodniczący), p. prof. Hanna Jarosz, p. prof. Aldona Klejmont, p. prof. Marta Sadowska, Aleksandra Mroczko z kl. II a (członkowie) do ścisłego finału wybrało 10 prac. Ostatecznie I miejsce zdobył Adrian Maksymiuk  z kl. I c, II miejsce Jakub Grel z kl. I a, laureatką III miejsca została Ewelina Klekot z kl. I f. Poza tym wyróżnienie otrzymała Weronika Bukowska z kl. I a.

Oficjalne wręczenie dyplomów i nagród odbędzie się 6 listopada podczas podsumowania festiwalu.

Nad organizacją konkursu z ramienia Samorządu Uczniowskiego czuwali: Aleksandra Brudnowska, Aleksandra Dudek, Karol Kudelski i Maria Pyzel pod opieką p. prof. Teresy Kurzępy.

Fot.: Aleksandra Brudnowska, Karol Kudelski


Plakat Czapla (Kopiowanie)

 

CzaplaExpress Plakat(1) (Kopiowanie)

 

„Czapla Express” – dla gimnazjalistów

24 kwietnia 2018 r. na terenie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego odbyła się druga w tym roku szkolnym edycja gry terenowej pn. „Czapla Express” – tym razem dla gimnazjalistów. Zadaniem uczestników było rozwiązywanie rozmaitych łamigłówek dotyczących różnych dziedzin wiedzy: fizyki, biologii czy języka angielskiego oraz naszej szkoły. Nie zabrakło nawet zadań z zakresu udzielania pierwszej pomocy! Każda sekunda była na wagę złota. Po zaciętych walkach ostatecznie wygrał zespół z Pierwszego Społecznego Gimnazjum w Chełmie, wyprzedzając uczniów z Gimnazjum nr 6 w Chełmie o pół punktu. Zwycięzcy otrzymali z rąk p. dyrektor Teresy Kiwińskiej przechodnią statuetkę – Złotą Czaplę Czarniecczyków, a wszyscy uczestnicy upominki.

Imprezę zorganizowali pod kierunkiem p. prof. Hanny Jarosz, p. prof. Teresy Kurzępy i p. prof. Marty Sadowskiej uczniowie klasy II g oraz Samorząd Uczniowski.

Fot.: Michał Kowalczuk


17 listopada 2017 r. na terenie naszego liceum, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, przeprowadzono grę terenowo – rekreacyjną „Czapla Express”. Jej organizatorami byli uczniowie  klasy II g, p. prof. Hanna Jarosz i p. prof. Teresa Kurzępa. W grze uczestniczyły pięcioosobowe reprezentacje wszystkich klas pierwszych, które tego dnia stanęły przed sporym wyzwaniem. Czekały na nie różnorodne konkurencje z zakresu wielu dziedzin wiedzy – fizyki, języka angielskiego, matematyki, biologii, geografii czy sportu. Nie zabrakło też zadań z udzielania pierwszej pomocy i znajomości historii I LO w Chełmie. Dodatkowo grupy musiały znaleźć rzeźby czapli, ukryte na rozległym terenie szkoły. Uczniowie bardzo entuzjastycznie podeszli do takiej formy nauki połączonej z rywalizacją oraz zabawą. Nie powstrzymała ich nawet pogoda, która tego dnia, niestety, niezbyt dopisała.

Uczestnicy, w pięcioosobowych reprezentacjach poszczególnych klas pierwszych, musieli odnaleźć ukryte na terenie szkoły rzeźby czapli, a także rozwiązać zadania z różnych dziedzin. W rozgrywce liczyła się liczba zdobytych punktów za poszczególne konkurencje na danych stanowiskach, liczbę zebranych czapli, a także czas wykonania zadań. Każda lokacja sprawdzała wiedzę oraz umiejętności z innego przedmiotu lub też dziedziny.

Zadania z pierwszego stanowiska wiązały się z zasobem wiadomości na temat naszej szkoły. Między innymi pojawiło się pytanie o pojemność basenu, liczbę schodów czy też godziny comiesięcznych mszy w kaplicy. W drugiej lokacji uczniowie musieli wykazać się wiedzą ogólną z fizyki oraz znajomością poszczególnych praw, a punkt trzeci sprawdzał umiejętności matematyczne zawodników. Czwarta lokacja wiązała się z wiedzą biologiczną – tam pierwszoklasiści spotkali się z pytaniem dotyczącym nauki badającej drzewa i krzewy, czyli dendrologii. Stanowisko piąte, które sprawiło uczestnikom niemałe problemy, sprawdzało rozeznanie w dziedzinie sportu. Z późniejszych opinii wynika, że nie każdemu przypadło to do gustu. Punkt szósty miał na celu sprawdzić rozeznanie w dziedzinie geografii, przykładowo uczestnicy musieli podać jak najwięcej miast, których nazwa zaczyna się na literę „P”. Jak się okazało, młodzi czarniecczycy nie mieli z tym większych problemów! Trudności pojawiły się wraz z punktem siódmym, który okazał się być małym sprawdzianem z pierwszej pomocy. Opiekunowie lokacji donoszą, iż pierwszoklasiści kompletnie nie radzili sobie w przypadku utraty przytomności u osoby chorej na cukrzycę. Na nic zdała się opaska na nadgarstku z informacją o przypadłości. Znacznie lepiej nasi uczniowie poradzili sobie z ostatnim zadaniem testującym znajomość angielskich słówek.

Mimo że pierwszoklasiści mieli przed sobą nie lada wyzwanie, a pogoda nie do końca dopisywała, byli zachwyceni taką formą zajęć i wyrazili chęci ponownego uczestnictwa w podobnych wydarzeniach.

-Oryginalnie, bardzo mi się podobało, choć czasem były trudne pytania – mówi Julia, uczennica klasy politechnicznej.

-Fajna rekreacja! – dodają koledzy z grupy.

-Bardzo nam się podobało, chcielibyśmy więcej takich zajęć – stwierdzają zgodnie członkowie jednej z grup.

Entuzjazm okazują też organizatorzy, którym, pomimo sporej odpowiedzialności, udało się wdrożyć tak ciekawą formę nauki. Głównym celem przedsięwzięcia była integracja i oderwanie się od sztywnych wzorców zdobywania wiedzy. Organizatorzy chcieli, by nauka w naszej szkole wiązała się też z zabawą i przyjemną atmosferą, a nie ciągłym siedzeniem w ławce. Nie ma wątpliwości – osiągnęli zamierzony efekt. Szczególne podziękowania drugoklasiści kierowali do nauczycieli, którzy wspomogli ich w organizacji, a największe uznanie kierowali do swojej wychowawczyni p. prof. Hanny Jarosz.

Młodzi czarniecczcy, po ukończeniu wszystkich konkurencji, zostali zaproszeni na podsumowanie rywalizacji, odbywające się w sali gimnastycznej. Tam zostali poczęstowani ciepłą herbatą i słodkimi wypiekami, co okazało się znakomitą niespodzianką, szczególnie ze względu na chłód panujący na zewnątrz. To była chwila wytchnienia po całym szalonym wyścigu, a także moment, by wyrazić swoją opinię.

-Dobrze, że były pytania z różnych kategorii, ale niestety nie pojawiło się nic dla klas humanistycznych – mówią zawiedzione uczennice klasy prawniczej.

-Brakowało mi chemii – stwierdza z żalem Emilia, uczęszczająca do klasy biologiczno-chemicznej. – No i nie obyło się bez „ofiar” – dodaje z  śmiechem, wspominając sytuacje mające miejsce podczas zawodów.

Jury konkursu w składzie: przewodniczący – wicedyrektor Robert Wojciechowski, członkowie – p. prof. Hanna Jarosz, p. prof. Aldona Klejmont, p. prof. Marta Sadowska, Jakub Wawron, wyłoniło trzy drużyny. I miejsce przypadło drużynie klasy I a (o profilu biologiczno – chemicznym). Zaraz za nią na podium stanęli uczniowie klas I b i I f. Właściwie można by rzec, że przegranych nie było. Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili i do końca pozostawali w dobrych nastrojach, o czym świadczą  miny organizatorów  oraz uczestników  wydarzenia na pamiątkowym  zdjęciu.

Trzeba z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że II Festiwal Czapli Wszelakich to udana impreza. Odliczamy już czas do edycji dla gimnazjalistów na wiosnę!

Tekst: Klaudia Hołub

Fot.: Marzena Postój i Natalia Pazyna


Konkurs na rzeźbę czapli

Rzeźbić każdy może! O tym przekonali się uczniowie klas pierwszych naszego liceum, do których adresowany był konkurs na rzeźbę czapli – nieformalnego symbolu „Czarnieckiego”. Impreza poprzedziła grę terenowo – rekreacyjną „Czapla Express”.

Do finału zakwalifikowano 82 prace, spośród których jurorzy wybrali najbardziej interesujące. W ocenie kierowali się kryteriami określonymi w regulaminie. Były to prace: prezentujące temat w sposób interesujący i przyciągający uwagę, charakteryzujące się oryginalnym  ujęciem  tematu, posiadające wartość artystyczną i pomysł  na zaprezentowanie rzeźby, estetykę i efekt wizualny. 23 października 2017 r. jury w składzie: przewodniczący – wicedyrektor Robert Wojciechowski, członkowie – p. prof. Hanna Jarosz, p. prof. Aldona Klejmont, Katarzyna Lisiecka i Łukasz Mielniczuk wyróżnili następujące osoby:

I miejsce – Łukasz Gęsior z kl. I c

II miejsce – Beata Furtak z kl. I f

III miejsce – Joanna Mazurek z kl. I e i Julia Pałka z kl. I a.

Wyróżnienia przyznano Patrykowi Bernady z kl. I e i Julii Młynarczyk z kl. I f.

Wszystkim naszym rzeźbiarzom gratulujemy !

Powrót