Matura
INFORMACJE O EGZAMINIE MATURALNYM W ROKU 2023
PRZEDMIOTY ZDAWANE JAKO OBOWIĄZKOWE I DODATKOWE
Absolwent z roku 2023, przystępując do egzaminu maturalnego, zdaje obowiązkowo:
w części ustnej – egzaminy, dla których nie określa się poziomu, z następujących przedmiotów: język polski, język obcy nowożytny (wybór spośród następujących języków: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski),
w części pisemnej – egzaminy na poziomie podstawowym z następujących przedmiotów: język polski, matematyka, język obcy nowożytny (wybór spośród następujących języków: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski),
w części pisemnej – jeden egzamin z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym lub – w przypadku języka obcego nowożytnego – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym. Wyboru dokonuje spośród następujących przedmiotów: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, język mniejszości etnicznej (język łemkowski), język mniejszości narodowej (wybór spośród następujących języków: białoruski, litewski, niemiecki, ukraiński), język obcy nowożytny (wybór spośród następujących języków: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski), język polski, język regionalny (język kaszubski), matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Dodatkowo absolwent może zdawać do pięciu przedmiotów na poziomie rozszerzonym z listy przytoczonej wyżej.
Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w sprawie materiałów i przyborów pomocniczych, z których mogą korzystać zdający na egzaminie maturalnym w 2023 roku
Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w sprawie szczegółowych sposobów dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2022/2023
Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w sprawie listy systemów operacyjnych, programów użytkowych oraz języków programowania w przypadku egzaminu maturalnego z informatyki w roku 2023
Informatory maturalne [ZOBACZ]
O egzaminie maturalnym w latach 2023 – 2024 (w formułach 2015 i 2023) [ZOBACZ]
Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2022/2023 (w formułach 2015 i 2023)
Terminy dla uczniów klas maturalnych w roku szkolnym 2022/2023 [ZOBACZ]
Terminy dla absolwentów, którzy zamierzają w roku szkolnym 2022/2023 przystąpić do egzaminu maturalnego [ZOBACZ]
DEKLARACJE MATURALNE
Każdy zdający może złożyć deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego w 2023 r. w postaci papierowej [POBIERZ] – NALEŻY WYDRUKOWAĆ OBUSTRONNIE! – albo w postaci elektronicznej [WEJDŹ]. Zdający składa deklarację tylko w jednej z tych postaci. W przypadku złożenia deklaracji w obu postaciach za wiążącą będzie uznawana deklaracja złożona jako pierwsza. Deklarację w postaci elektronicznej (e–deklarację) zdający może wypełnić i złożyć w Zintegrowanym Interfejsie Użytkownika (ZIU) na stronie internetowej: www.wyniki.edu.pl.
TERMINY SKŁADANIA DEKLARACJI DLA UCZNIÓW KLAS IV
Deklaracja wstępna – 30 WRZEŚNIA 2022 r.
Deklaracja ostateczna – 7 LUTEGO 2023 r.
TERMIN SKŁADANIA DEKLARACJI DLA ABSOLWENTÓW
Deklaracja ostateczna – 7 LUTEGO 2023 r.
Sprawdź wyniki swoich egzaminów!
ZALOGUJ SIĘ W SYSTEMIE „OBIEG”
WAŻNE INFORMACJE DLA ABSOLWENTÓW
Absolwent, który uzyskał świadectwo dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego, ma prawo ponownie przystąpić do egzaminu maturalnego, w części pisemnej albo w części pisemnej i w części ustnej, z wybranego przedmiotu albo wybranych przedmiotów, z których jest przeprowadzany egzamin maturalny, zgodnie z przepisami obowiązującymi w roku, w którym ponownie przystępuje do egzaminu maturalnego.
NIEPRZEKRACZALNY TERMIN ZŁOŻENIA DEKLARACJI OSTATECZNEJ: 7 LUTEGO 2023 R.
W uzasadnionych przypadkach absolwent może przystąpić do egzaminu maturalnego w innej szkole niż szkoła, którą ukończył, wskazanej przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, na jego wniosek. Wniosek wraz z uzasadnieniem [POBIERZ] oraz deklarację (do pobrania powyżej) absolwent składa do dyrektora szkoły, którą ukończył, nie później niż do 7 lutego 2023 r. Dyrektor szkoły niezwłocznie przekazuje wniosek dyrektorowi okręgowej komisji egzaminacyjnej, który informuje absolwenta oraz dyrektora szkoły, którą absolwent ukończył, o sposobie rozpatrzenia wniosku nie później niż do 10 marca 2023 r.
♦ ♦ ♦
Absolwent, który po raz trzeci przystępuje do egzaminu maturalnego z tego samego przedmiotu obowiązkowego lub z tego samego przedmiotu dodatkowego, ponosi opłatę za egzamin maturalny. Niewniesienie opłaty w terminie 1 stycznia – 7 marca 2023 r. skutkuje brakiem możliwości przystąpienia do tego egzaminu.
Absolwent, który przystępuje do egzaminu maturalnego z tego samego przedmiotu dodatkowego, który w poprzednim roku lub poprzednich latach zgłaszał w deklaracji przystąpienia do egzaminu, ale nie przystąpił do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu, ponosi opłatę za egzamin maturalny. Niewniesienie opłaty w terminie 1 stycznia – 7 marca 2023 r. skutkuje brakiem możliwości przystąpienia do tego egzaminu.
Informacja o opłacie za egzamin maturalny dla absolwentów OKE w Krakowie, którzy ukończyli szkoły w województwie lubelskim, małopolskim i podkarpackim (w przygotowaniu)
[ZOBACZ]
Sprawdź, czy musisz wnieść opłatę za egzamin maturalny (w przygotowaniu)
[ZOBACZ]
7 lipca od godz. 8.00 osoby zdające egzamin maturalny w roku 2023 będą mogły odebrać – po okazaniu dokumentu tożsamości – swoje świadectwa dojrzałości i aneksy.
♦ ♦ ♦
Dokument (wzór poniżej) upoważniający wskazaną osobę do odbioru świadectwa dojrzałości należy składać osobiście w sekretariacie do 6 lipca br.
Upoważnienie do odbioru świadectwa dojrzałości
Powrót